• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Crescent Nebula NGC6888

Started by lajosk, June 24, 2010, 12:27:17 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

spadej

Na zalost, u pravu si.
Zato sam hteo da kupim dvogled. Teleskop ne mogu da nosam koje kude trazeci mrak.Hoce li biti nesto uskoro?

hrast

Quote from: Yagodinac on June 24, 2010, 08:16:48 pm
Odlična slika, to važi za sve segmente: dobri snimci i dobra obrada. Bez greške. Raduje me da si i ti uvideo koliko je Iris ispred DSS-a!
I mene čudi kako je moglo da se izvuče 10min... Možda je Janku i meni čudno zato što koristimo f5 gde je 10min nemoguće.


Ma glede samog stackiranja DSS, IRIS, Nebulosity i 100 drugih su gotovo isti.. razlika je u danjoj obradi.
Ako se za svaki pixel matematicki izracunava srednja vrijednost svakog pixela koji se nalazi na tom mjestu u 10 fotki, onda je to to, koji god program da to radi. Srednju vrijednost (Avrage) sam uzeo samo kao primjer... ima tu puno metoda, no manje vise su sve metode zastupljene u svim programima za stack DSO


Evo jedne moje probe NGC6888
Proba jer sam prvi puta fotkao ekspoziciju od 15min, sa QHY8 + TS OAG + Baader hAlpha 7nm
Ostatak,
EQ6, ED80, WO FF/FR 0,8x
10x15min

Sva sreca da sam imao dovoljno svijetlu zvijzedu u vidnom polju QHY5

UZ GOTOVO PUN MJESEC FOTKANO!!! OAG RADI KO KO KO... ma savrseno  :hopla:



E za znalce!! Zakaj imam ko rotaciju polja sa lijeve strane fotke? Nemoguce da je rotacija polja jer zvijezda za guiding mi se nalazila po sredini dolje... dakle, ako je rotacija, ona bi trebala biti izrazena gore desno i lijevo!
Isto tako, da se kamera rotirala (recimo da nije bila dobro zaserafljena), ona bi imao tu rotaciju sa obije strane!
To mi se vec dogadjalo i ne vidim povezanost izmedju tih slucajeva (osim iste opreme)

Onak, ne izgleda tako grozno, ali ovo je crop fotke 75%, tako da jest strasno!  :(

Yagodinac

Quote from: hrast on June 29, 2010, 09:27:42 pm

E za znalce!! Zakaj imam ko rotaciju polja ...



Naslonio si se rukom na fokuser cele noći?  :)
Šalim se, prošli put si imao labav spoj između guiding scopea i osnovnog; da se nije i sad nešto oteglo? Nagađam, ako je problem hardverske prirode onda su najveće šanse da je nešto labavo.
A možda ti je EQ6 tokom večeri tonula u meku zemlju - meni se i to dešavalo.

I da ne zaboravim: super ti je fotka. Baš dosta detalja i vidi se da je na većoj fokalnoj dužini.

hrast

Fotkam off axis guiderom, tako da vise nema fleksija i kao sto sam rekao;

QuoteNemoguce da je rotacija polja jer zvijezda za guiding mi se nalazila po sredini dolje... dakle, ako je rotacija, ona bi trebala biti izrazena gore desno i lijevo!
Isto tako, da se kamera rotirala (recimo da nije bila dobro zaserafljena), ona bi imao tu rotaciju sa obije strane!


Ne mogu si nikako predociti da bi montaza koja tone mogla prouzrociti ovakvu poslijedicu

Ljubo

Matija, odlična fotka!! Praćenje ti je stvarno super! Koja kamerica je korišćena u tu svrhu?

Sad si me ubijedio da i ja izvadim moj Astronomik 6nm i opet probam neke fotke. A imam i TS OAG (onaj tanki). Samo, kod mene zeza praćenje, moram još doštelovati montažu...

QuoteE za znalce!! Zakaj imam ko rotaciju polja ...


Prema tvom opisu, ovo mi liči na situaciju u kojoj ti CCD čip nije u potpunosti ortogonalan na optičku osu. Razloga ima nekoliko. Takvi slučajevi zabilježeni su na više mjesta na netu, pa proguglaj malo, jer ja se ne sjećam kako se to tamo rješavalo. ;)

hrast

Sumnjam i da je do ortogonalnosti na opticku os :( ... jer mi se daj slucaj ne pojavljuje na svim fotkama

Recimo, http://www.hrastro.com/MarkarianChain/ .. ovdje se ne vidi taj problem

Jedino mi pada na pamet;
Na WO FF/FR postoji seraf koji dopusta rotaciju kamere dok je u fokuseru! Taj dio ima nesto prostora, pa je moguce da se tamo nesto pomaknulo i da iz tog razloga kamera ne sjeda kako spada

Inace, imam u planu ponoviti  ovu fotku uz odsutnost mjeseca na Petrovoj Gori

hrast

Quote from: Ljubo on June 30, 2010, 08:36:20 am
Matija, odlična fotka!! Praćenje ti je stvarno super! Koja kamerica je korišćena u tu svrhu?

Sad si me ubijedio da i ja izvadim moj Astronomik 6nm i opet probam neke fotke. A imam i TS OAG (onaj tanki). Samo, kod mene zeza praćenje, moram još doštelovati montažu...



Kamera za pracenje je QHY5..
Kod mene je montaza nastelana na najmanju brzinu autoguidinga, u PHDu sam smanjio hysteresis i agresivnost maksimalno (mislim 50, 60)
Dobro je skuziti na koju stranu bjezi po DEC i samo u tu stranu ukljuciti guiding!
ASCOM driveri su oni Celestronovi.... jos se nisam previse zezao sa EQMOD. Zapravo i jako mi cuno radi! RA i DEC su mi skroz pomijesani :S