• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Predstavljanje uz M33

Started by gile.ms, November 12, 2010, 02:25:50 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

gile.ms

Astronomski pozdrav kolege!

Jako mi se sviđa forum i već duže vreme visim na njemu kao gost...
Nedavno me je Hartley 2 podsetila koliki sam zaljubljenik u astronomiju - ali bez ikakvog stakalca ili ogledalca i rešio sam čvrsto to da promenim :)
Pozajmio sam od prijatelja БПЦ 7x50 сделано в СССР i počeo da skuljam novce za neku cevku...

Sa dvogledom već nekoliko nedelja provodim lepe trenutke posmatrajući Jupiter i Uran i jurcajući M-ove po nebu,
a večeras sam imao i zaista prijatno iznenađenje...

Živim u Grockoj koja iako je između Beograda Pančeva i Smedereva, lepo je zaklonjena brdima od LP-a i često umeju da se zadese jako crne noći...
Večeras nije baš najcrnja noć kakva ume da bude, ali je prozirnost atmosfere najbolja koju sam imao do sada sa dvogledom...
Sa terase koja je okrenuta severozapadu sam obilazio predeo od Labuda ka Kasiopeji, posmatrao M39 i vežbao se na M29-tci (najbleđi M koji sam uočio do večeras) i čekao da Andromeda i društvo pređu preko krova da bacim pogled i na njih... :)
U to vreme su se malo navukli oblaci i zamalo da odustanem, ali je među oblacima bilo dovoljno prostora pa su se pojavljivali naizmenično M31 u punom sjaju i Double Cluster (koji me kroz dvogled strašno podseća na neku vrstu galaktičkog sneška belića :) )
M31 sam čak uspeo da vidim i "skoro golim" okom - malo odaljivši svoje +2 naočare od očiju čime se dobija blago uvećanje

Onda sam po ko zna koji put (i bez mnogo nade) krenuo da pratim jako elegantnu "strelicu" od M31 do M33

Uploaded with ImageShack.us
(screenshot iz Stellarium-a)

od vrha strelice (HIP 6819) sam zamislio jedno teme pravouglog trougla od zvezda magnituda 6 do 7 oko M33, a unutar tog trougla nalazi se manji trougao od zvezda magnituda oko 8... unutar tog manjeg trougla znao sam i ranije da se nalazi dotični Triangulum Galaxy (sve sami trouglovi), ali tek večeras nakupilo se dovoljno fotona iz tog kraja da obrazuje bledunjavu mrljicu... prvo sam pomislio da je to neki zaostali oblačak rešen da tera sprdnju sa mnom, ali posle 15-20 minuta posmatranja više nije bilo sumnje... niti sreći kraja  :D :D :D

Toliko od mene za večeras,
nadam se lepom druženju na forumu a i astronomskim okupljanjima kojima sam takođe čvrsto rešio da prisustvujem :)
Vedro nebo! (i nek komšiji crkne sijalica  ;D)
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

Laci

Dobro došao na forum i puno vedrih noći :)!
Jako lep prikaz posmatranja, potpuno sam se uživeo :D.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Ljubo

Mislim, šta reći... Dobro nam došao!! I mi želimo tebi (i nama) još puno ovako nadahnutih i inspirativnih prikaza posmatranja na Forumu.

Hvala i vedro nebo.

Miro


mravic

Dobro nam došao. Nije čudo što pronalaziš dosada nevidljivo. Izvežbao si oko posmatrajući...
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

kruska

dobrodosao u drustvo ljubitelja vedrog nocnog neba i (rostilja)- kad je oblacno...
🌠

gile.ms

Hvala na dobrodošlicama,
evo mene opet sa novim utiscima sa osmatranja - ovog puta sa brend nju skajvočerom 114/900  :D
Teleskop sam kupio s namerom da preživim dok ne skupim novce za nešto ozbiljnije, ali prema onome što
mi je preksinoć (subota 27.11.) prikazao, njegova misija imaće duži vek od prethodno predviđenog  :)

Čim se malo smračilo (17:30 LT) izašao sam na terasu i nanišanio kroz oblake Jupiter - useveravanje je bilo tipa: Severnjača je iza oblaka,
dobro - okrenuću osu teleskopa otprilike prema Pančevu - dovoljno za "first light"...
Na 10mm okularu (90x) slika se lepo fokusira i Jupiter je prikazao svoju prugu i senku Io-vog tranzita (tome se nisam nadao!)...
Probao sam i barlow 2x, fokusiranje naravno malo teže, hromatske aberacije poprilično, detalji otprilike isti...

Kada su se oblaci razišli spustio sam teleskop na zaklonjenije mesto od LP-a, ozbiljnije useverio i usmerio ka M31
Okular 25mm (36x) M31 jasno vidljivo jezgro, dok je ostatak nestao u lošoj transparenciji (jako vlažan vazduh - u nižim delovima Grocke bila je vidljiva i malo gušća magla)
Pored M31 uočio sam još jednu "ne-zvezdu", ali u tom trenutku nisam umeo da utvrdm da li je reč o M32 ili M110 (ipak prvi put baratam sa obrnutom slikom)...
posle sam na karti video da je u pitanju bila M32...

Vreme je izmicalo, i Vega je pokazivala ozbiljnu tendenciju da mi pobegne iza kuće, pa sam se okrenuo toj strani (gde je nebo bilo i malo tamnije)...
Okular 25mm, double double je bio samo double :), malo igranja sa tražiocem - nišanjenje - M57 uhvaćen...
na 25mm M57 izgleda kao siva tačkica ne mnogo veća od zvezde ali zbog slabog sjaja jasno se vidi da nije zvezda...
Centriranje, prebacivanje na 10mm okular, sada se već jasno vidi kružić koji potpuno nestaje pri direktnom pogledu...
Kako nemam skroz izvežban "averted vision" nisam uspeo da uočim "šupljinu" u krugu, ali svejedno prezadovoljan sam viđenim :)

Ulazak u kuću, grejanje, čekanje da se Bik i Kočijaš još malo podignu da napadnem i njih...
(21:30 LT)
Iz nekog razloga ka istoku je transparencija bila dosta loša (možda je Mesec još pre izlaska osvetljavao prilično vlažnu atmosferu - ispravite me ako grešim), u tražiocu se nisu videle zvezde preko pete magnitude, nema veze, napadam M1 (hrabro :))
U tražiocu vidim samo ζ Tau (vidljiva i golim okom), 25mm, dovoljno veliko vidno polje da "hopnem" do HIP 26328 (mag 7 - najbliža tog sjaja M1)
Zatim sam (opet zbog okrenute slike) na pogrešnom mestu tražio maglinu, ali sam u vidnom polju uočio lep jednakostranični trougao od zvezda 9-10 magnitude na čijoj jednoj strani "kao da nečega ima" kada drmusam cevku... (drmusanje mi je dosta koristilo i sa dvogledom)

Odustajem od M1 (!?!?), prebacujem se na Kočijaša i "ređam" njegove M-ove... (jel sramota da kažem da sam od M36 u prvom trenutku pomislio da je M37  ;D) Kada sam našao lep redosled "hopovanja" od jednog jata ka sledećem uvideo sam i tu "malu greščicu"  :-[

Nazad na još jedan pokušaj lova na M1... 25mm okular, ζ Tau, HIP 26328, i dalje "nešto što se pomera zajedno sa onim lepim jednakostraničnim trouglom"...
Centriranje, 10mm okular, prilikom refokusiranja sam malo gurnuo cev i znatno pomerio vidno polje  >:(
Ponovni pokušaj hopovanja, ovog puta sa 10mm okularom, osećaj za razmeru otkazao, nekoliko puta završavam na pogrešnom mestu.
Nazad na 25mm, već rutinski pozicioniram HIP 26328 u okularu, M1 uočavam sada sa sigurnošću, mogu da odredim granicu magline, detalja naravno nema...
Prezadovoljan onim što sam video i smrznut do koske pakujem se i ulazim u kuću...

Kasnije sam na kratko istrčao da bacim pogled na Mesec testirajući pri tom razliku sa otvorenim i delimično zatvorenim tubusom (SW114/900 ima na sredini poklopca otvor prečnika 50mm)... Bitniju razliku u detaljima nisam zapazio, dok je sa delimično zatvorenim tubusom gledanje bilo daleko prijatnije (5 puta manje svetlosti ulazi kroz mali otvor)...

Opšti utisak o teleskopu:
Ja sam naravno prezadovoljan, iako je koliko sam shvatio ova cev "ispod osnovnih standarda" prikazala mi je dosta više nego što sam očekivao.
Montaža EQ1 koje sam se možda i najviše plašio, po mom mišljenju je prošla test (posmatrački naravno). Slika ume ohoho da se zadrmusa posebno pri fokusiranju
ali relativno brzo se smiruje i prilično je mirna za osmatranje (kada sam se uhodao sa RA i DEC sajlama nisam imao nikakav problem sa posmatranjem Jupitera na 180x
iako je useveravanje bilo skroz neprecizno i sa svakim pomeranjem po RA morao sam i DEC da doštelujem)
Tražioc (5x25) je komad plastike koji se lako rašteluje a malko teže šteluje, ali sam brzo naučio da ga ne diram pri nišanjenju :)
u svakom slučaju koristio je nameni i za sada dobija od mene prelaznu ocenu...

Ukoliko ste stigli dovde sa čitanjem hvala Vam na utrošenom vremenu  :) trebalo mi je dva dana da iskucam ovo  ;D
Pozdrav!
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

Laci

Novi teleskop :D :D :D!!! Čestitam, i što više vedrih noći :) i ovako lepih izveštaja :D.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Yagodinac

Čestitam na novom instrumentu  ;D
Lep prikaz osmatranja i ako je iz tvog mesta sa 114mm TOLIKO M-ova vidljivo onda svaka čast!

Malo me podsećaš na mene pre koju godinicu sa 130/900. I on je mogao da prikaže gomilu M-ova (šta gomilu - sve ali ne kod mene kući). Ako jednog dana padne LP filter onda ćeš i više objekata videti. Iznad svega spremaj se da dođeš na maraton na proleće.

Miro

Odličam i rjetko iscrpan izvještaj s promatranja! Bravo, svaka čast! :)

spadej

Ne znam dal' se iko tako lepo predstavio kao Gile.ms. A najlepse od svega je to sto je on iz Grocke. Isao sam tamo na pecanje bezbroj puta. Od centra Beograda nema ni 30km, ima i gradski prevoz, a ima i veoma lepih restorana pored Dunava.
Vec sam jednom predlagao tu lokaciju kao pogodno mesto za astro opservacije, narocito brdo iznad, zvano Brestovik (vidik puca svuda u krug, okolo su uglavnom vocnjaci, bar ja nisam video neki veliki LP). Na kraju,Giletov izvestaj sve govori. Jos samo da nam Gile iz prve ruke potvrdi, ili demantuje, da je Brestovik dobra lokacija. U svakom slucaju, ako je neko voljan, mogli bi i organizovano to da proverimo, kad se vreme prolepsa. Letenka je suvise daleko, a za maraton treba malo i vezbati :).   

gile.ms

Sigurno je da oko Grocke ima jako puno mračnih mesta za posmatranja... Upravo je Brestovik jedan od zitsera, mada cela strana tog brda prema Dunavu je zatrpana vikendicama... treba ići ka naselju Pudarci - na tom potezu su voćnjaci (a možda i neki čiča sa dvocevkom  ;D)
Ja ću u svakom slučaju ovih dana malo da pročešljam teren ne bih li našao neko pogodno mesto za posaditi teleskop...
(sva okolna brda sam uzduž i popreko "preslišao" biciklom, ali do sada im nisam procenjivao izloženost svetlosnom zagađenju, frekventnost prolaska traktora, prašnjavost puta itd... :()
Kad završim potragu javljam vam, pa možemo neki vedri vikend da organizujemo mini skup...

Samo mi kažite koliko je poželjno "trampiti" nadmorsku visinu za zaklonjenost od direktnog pogleda ka Smederevu ili Pančevu
(sad sam se setio, Brestovik važi za jedno jako vetrovito brdo, pa je možda bolje izbeći najviše tačke)

Vedro nebo!
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply