• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Jupiter 2010

Started by gilecais, July 06, 2010, 11:19:16 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Igor

July 31, 2010, 07:17:25 pm #15 Last Edit: July 31, 2010, 07:27:34 pm by Igor
Jupiter,  30. 7. 2010. 03:00 h, tranzit senke Ganimeda
Dobson 200/1200, Canon PowerShot A580, okular je Plossl 6 mm, uz nešto optičkog zumiranja, oko 4x optičkog zuma, video od oko 1000 frejmova, za stakiranje sam pregledao sve i izabrao pedesetak za stakiranje, obrada samo u Registax-u, smanjeno na 75% originalne veličine.
Aparat sam držao u ruci, stoga sam birao samo one frejmove gde  junačka ruka nije zadrhtala.
Uradio sam dvadeset videoklipova, od kojih su samo dva upotrebljiva, od njih sam uradio dva snimka, bolji sam postavio ovde.



kocha

iz ruke, kažeš, da nisi bio nisandzija na topu?

Igor

Bio kratko vreme, na PAT 20mm... 8)
Onaj sa tri cevi, protivavionski.
Posle me unapredili u ćatu...  ;D

Yagodinac

Vidi se artiljerac... ;D
Klipovi tranzit kroz dobsona (6mm je vrlo malo vidno polje!) su jako kratki i veliki uspeh je dobiti ovakav fotos. Odlično urađeno u Registaxu, sad samo malo experimentisanja u PS: možda curves, možda levels a možda i unsharp mask. Bitno je igrati se i pokušavati - svaki put nešto različito ispadne. Evo meni je ispalo suviše oštro ovog puta:



Sad vidim da sam i boje pomerio, eto da zapamtim za idući put: Jupiter nema braon pojaseve  ;)

kruska

nisam dugo gledao jupiter
stvarno se dobro video na okular ali kada sam krenuo da ga slikam (tada istina bez alignmenta) jedva su se nazirale linije na jupiteru, imao sam i problem sa ISO i ekspozicijom pa je cesto izgledao kao zuta lopta sa 4 sjajne tacke okolo...
🌠

Igor

Da bih dobio video takve dužine, da statistički bude 30-50 upotrebljivih sličica za stakiranje, jednom rukom  držim fotoaparat naslonjen na  okular, a drugom rukom pomeram tubus po potrebi... Prolazak kroz vidno polje bi imao rezultata, da sam napravio kakav steadipyx, no nisam.
Zbog toga video izgleda kao EKG srca u fibrilaciji komora, ali, pažljivim pregledanjem svakog frejma, nađese tu i tamo koja sekunda mirne slike, od kojih načinim fotografiju... Takvo biranje frejmova je naročito zamarajuće.

Naravno, retko kad bude upotrebljivog rezultata, zato retko i fotografišem, još ređe sa dobrim uspehom.
Ipak, nisam se nikako specijalizovao za fotografisanje kroz teleskop.   ;)

Yagodinac

fibrilacija... ;D ;D ;D
Sestroooooo, daj da ga opalim strujom... spremi atropin...

Laci

Quote from: Igor on July 31, 2010, 07:17:25 pm
Jupiter,  30. 7. 2010. 03:00 h, tranzit senke Ganimeda



Lep tranzit senke :).
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Laci

Quote from: Igor on July 31, 2010, 07:17:25 pm

Aparat sam držao u ruci, stoga sam birao samo one frejmove gde  junačka ruka nije zadrhtala.
Uradio sam dvadeset videoklipova, od kojih su samo dva upotrebljiva, od njih sam uradio dva snimka, bolji sam postavio ovde.



Probaj da upotrebiš svoj fotostativ umesto da snimaš iz ruke i dobićeš više upotrebljivih frejmova ;). Možda sve ovo na prvi pogled deluje komplikovano ali dovoljno je jednom da postaviš fotoaparat u pravi položaj (što bliže okularu) pa ćeš i pored pomicanja kompletnog tubusa, kada ti Jupiter prođe kroz vidno polje, i dalje praktično imati pripremljen fotoaparat za nove videoklipove :).
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

gilecais

Pozdrav svima na forumu.Pa gde si bio Lacika svo ovo vreme.Evo da i ja postavim po koji "taze" snimak Jupitera od nocas.Snimano je kroz Celestron SCT C-8 afokalno sa barlovom 2x kroz okular SW GL od 15 mm na fotoaparat Canon A-560 sa ukupnom zumom od 6X.Obradjivano je u Registx-u 5.1 te malo Photoshopu CS i malo u ACD-u.Eto to je sve uglavnom.Odradio sam ukupno 54 avi-a.Ovo je prvi iz niza koji je odradjen.Gile.

Igor

Predivno, Gile!
Tvoje fotografije planeta su toliko dobre da  predstavljaju etalon za standard kvaliteta u planetarnoj fotografiji.

gilecais

Veliko ti hvala Igore na lepim recima.Veruj mi to prija dusi.Pozdrav od Gileta. :)

Laci

Quote from: gilecais on August 02, 2010, 09:10:32 am
Pozdrav svima na forumu.Pa gde si bio Lacika svo ovo vreme.Evo da i ja postavim po koji "taze" snimak Jupitera od nocas.Snimano je kroz Celestron SCT C-8 afokalno sa barlovom 2x kroz okular SW GL od 15 mm na fotoaparat Canon A-560 sa ukupnom zumom od 6X.Obradjivano je u Registx-u 5.1 te malo Photoshopu CS i malo u ACD-u.Eto to je sve uglavnom.Odradio sam ukupno 54 avi-a.Ovo je prvi iz niza koji je odradjen.Gile.


Pozdrav svima na forumu :). Tu sam ja, čak i kada nisam ;D. Zolika, očit je rapidan napredak kvaliteta fotki sa porastom ovogodišnjeg Jupitera. Verujem da svi na ovom forumu očekuju tvoje nove planetarne fotke 8).
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

cola

Nesto sam pokusao, nisam siguran da sam dovoljno stakirao... Ali evo skoro pa sirove fotke. Jupiet sam mogao da pucam samo 15 min. Koristio sam premale ekps. jer je isao iz ruke. Pokusao sam i da snimam avi. Videcemo sta ce ispasti :D



Uploaded with ImageShack.us
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Yagodinac

Bravo Cola za first planetary light!
Gileta više neću da hvalim, izlizali mi se tasteri na tastaturi... Njegov C8 je stvarno dobro i kolimiran i dobro napravljen, ne smem da zamislim šta bi bilo uz neku Lumeneru npr. Ali i ovo je natprirodno dobro.
Dakle, Cola, verovatno si koristio 10mm okular i 4x optički. Moje muke kad je stigao teleskop su bile potpuno iste tako da probaj da snimiš klip ali :
1) Jupiter će biti mali, šta je  - tu je,
2) smanji nekako osvetljenost klipa ako tvoj aparat ima tu funkciju. Ako nema a Jup blešti onda skineš onaj kružni poklopac na poklopcu 150/750 (ja to zovem restriktor, po uzoru na formulu 1) pa slikaj na f20, po cenu nešto ipak manje rezolucije.

Zato služe planetary okulari... :)