• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Jupiter 2010

Started by gilecais, July 06, 2010, 11:19:16 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

cola

Hvala :)
Koristio sam dvadesetku i 2,5 barlow, nesto malo optiskog. Pokusacu avi, samo da nadjem neki fin program za konvertovanje... Meni ne snima aparat u avi. nego neki QuckTime formatu :/
Hvala
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

CyberianIce

Quote from: cola on August 04, 2010, 12:44:49 am
Hvala :)
Koristio sam dvadesetku i 2,5 barlow, nesto malo optiskog. Pokusacu avi, samo da nadjem neki fin program za konvertovanje... Meni ne snima aparat u avi. nego neki QuckTime formatu :/
Hvala


Sta, VirtualDUB ti ne radi posao?
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Obersturmfuehrer


gilecais

August 04, 2010, 07:39:18 am #33 Last Edit: August 04, 2010, 07:46:53 am by gilecais
Ajd da nastavim gde sam stao.Videli ste snimak od 02.08.2010 pa red je da vidite i snimak od 03.08.2010.Radio sam sa istom opremom na potpuno isti nacin,to znaci ustaljeno uvek isto. :) Snimio sam ukupno 74 avi filmica koje sada po oblacnom vremenu mogu danima natenane da obradjujem do mile volje.Pored crvene pege je u fazi nastajanja jos jedna manja crvena pega.Za sada toliko.Pozdeav od Gileta.

Yagodinac

Ovaj, Gile - mogao bi da napraviš gif animaciju od svega toga. Naravno u zavisnosti kako budeš stajao sa vremenom. Tih 79 frejmova bi sacinjavali prelepu animaciju ali... treba još nekog da zaposliš pa da to stigneš pre Božica...
Ma samo fotkaj, blago tebi kad ti tako lepo ide.
;D

gilecais

To i planiram mislim na gif.Hvala na lepim kritikama.Pozdrav od Gileta. :)

mravic

August 05, 2010, 01:18:20 am #36 Last Edit: August 05, 2010, 01:38:48 am by mravic
Jest da nije kao Giletov ali...evo pokušaj...ToUcam pro i ED80 i dva barlova TS 2X i 2.5X APO


Uploaded with ImageShack.us
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

gilecais

Jako lepo Mraviku kada se uzme u obzir da je radjeno sa instrumentom od svega 80 mm.Svaka cast.Voleo bih videti to isto sa Nutnom od 250 mm.Ako vam ne pada tesko .Jako me to intresuje.Pozdrav od Gileta. :)

mravic

Sa ED80 sam sinoć posmatrao Jupiter sa 650 puta povećanja i slika je bila sasvim ok dok sa optikom njutna nisam zadovoljan. Malo je problem sa kolimacijom a malo možda previše pritegnut primar. Pojavljuje mi se dupla slika u fokusu i ne podnosi povećanja preko 100 puta, vizuelno je ok i do 300 ali foto ne...
Ako uspem to da sredim naravno da ću slikati...
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Igor

Jupiter
5. avgust 2010.
04:29 h
Dobson 200/1200, Canon PowerShot A580, okular je Plossl 6 mm, 4x optičkog zumiranja...

Ovaj put sam poslušao predlog što ga je Laci dao, pa sam montirao fotoaparat na stalak, pa ga naslonio iza okulara i pusti da Jupiter prođe kroz vidno polje...
Moram reći da se tako dobije bolji materijal za obradu, a i sama obrada je lakša. Obzirom da nisam jako vešt u obradi, svaki predlog je dobrodošao.  8)
Dakle, Laci, hvala na konstruktivnom predlogu, ovaj Jupiter ide tebi:


Yagodinac

@Mravic
Pa gledali smo na Letenci Jupiter, nije ništa loše bilo s tim ogledalom. Najveće šanse su da jeste pritegnuto, ja sam isto imao loše planetarne slike dok nisam skroz razlabavio nosače primara - Kinez je to pritegao kao da u svemir šalje.
@Igore
Najbolji Jupiter do sad - ovako se zapravo i snimaju klipovi u slučaju da nemaš eq montažu već dobson. Jeste da ako je veće uvećanje Jup kraće prolazi ali je ipak super. Vremenom ćeš verovatno stakirati nekoliko ovakvih Jupitera snimljenih za par minuta i dobiti lepu sličicu  ;D


mravic

Na Letenki nisam imao reflektor, to je bio Milošev.
Malo sam se danas patio sa kolimacijom i evo rezultata, mada obrada na brzinu jer ujutru radim...


Uploaded with ImageShack.us
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Laci

Quote from: Igor on August 06, 2010, 11:03:07 am
Jupiter
5. avgust 2010.
04:29 h
Dobson 200/1200, Canon PowerShot A580, okular je Plossl 6 mm, 4x optičkog zumiranja...

Ovaj put sam poslušao predlog što ga je Laci dao, pa sam montirao fotoaparat na stalak, pa ga naslonio iza okulara i pusti da Jupiter prođe kroz vidno polje...
Moram reći da se tako dobije bolji materijal za obradu, a i sama obrada je lakša. Obzirom da nisam jako vešt u obradi, svaki predlog je dobrodošao.  8)
Dakle, Laci, hvala na konstruktivnom predlogu, ovaj Jupiter ide tebi:




O, veliko hvala Igore za ovu lepu fotku Jupitera, i u buduće želim ti još puno lepih fotki :)! Pravilan limb pokazuje razliku osvetljaja Jupiterovog diska ukazujući na izbočenost planetne sfere. Ekvatorijalni pojasevi jasno izraženi kao i polarni regioni. Dobro si uradio što ih nisi previše izoštravao u Registax-u već si ih dobio stekiranjem više kadrova. Lepo uhvaćena Jupiterova velika crvena pega u zalasku.

Možda bi sledeći korak bila izrada Bahtinova maska. Ona jako lepo radi na ovako svetlom objektu čak i za vizuelno izoštravanje.

Imam nekoliko stranica za predviđanje pojava Jupiterove atmosfere za određeni datum i vreme.
Tranziti senki i satelita:
http://media.skyandtelescope.com/documents/JphenTab10.pdf
Pojava velike crvene pege:
http://www.skyandtelescope.com/skytel/beyondthepage/91731334.html

Vedro i što bolji seeing ;)!
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Laci

Quote from: mravic on August 07, 2010, 02:26:58 am
Na Letenki nisam imao reflektor, to je bio Milošev.
Malo sam se danas patio sa kolimacijom i evo rezultata, mada obrada na brzinu jer ujutru radim...


Uploaded with ImageShack.us


Mmmm, torta a' la Jupiter :P...
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

mravic

evo još jednog od noćas


Uploaded with ImageShack.us
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk