• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Jupiter 2010

Started by gilecais, July 06, 2010, 11:19:16 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Laci

Samo bih još dodao to da je optički zum nužno zlo u mom slučaju i koristim ga kako bih u opšte imao ikakve detalje za stekiranje. Dakle, ako okularom ne možete dobiti bilo kakve detalje, tada zuma toliko koliko već mora pa šta bude. Naravno, ovim će te verovatno debelo prekrdašiti difrakcioni limit opreme ali šta je tu je, probaš pa kako ispadne ;)... Nešto moraš žrtvovati...
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

CyberianIce

August 19, 2010, 12:23:18 am #76 Last Edit: August 19, 2010, 12:48:53 am by CyberianIce
Ma sad sam ukapirao da je meni okular preslab za bilo kakav videozapis, jer ja ovde u nedostatku opreme hvatam se za poslednju slamku - rezoluciju. Pri 4x optickom zumu u videozapisu 480p meni Jupiter zauzme svega 10x10 piksela, dok ako koristim foto, od 7.1Mpx pri isto 4x optickom zumu taj isti jupiter moze da zapremi i 50x50 piksela i dobije se tako reci veca slika kada se kropuje samo taj deo...

Evo bas sam malocas pokusao nesto i ovo je sve sto mogu sa videozapisom da uradim. Zum na kameri je 16x, naravno digitalni :(
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

mravic

Može to i bolje ali... uvek pokušaj menjati postavke na fotoaparatu i pokušaj dobiti bolju sliku, a i okular ti izgleda ima dosta hromatske aberacije.  Isto kada stakiraš u registax-u pronadji najbolju sličicu u video zapisu i nju postavi kao prvu.  Probaj i da postaviš drugačiji quality setings i Lowest quality.  Nemoj ni preduge filmiće da praviš jer se Jupiter okreće dosta brzo pa ti bude mutan.  Sve je to iskustvo i praksa, i samo snimaj pa će ti se samo kasti :)
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Yagodinac

Quote from: CyberianIce on August 19, 2010, 12:23:18 am
Ma sad sam ukapirao da je meni okular preslab za bilo kakav videozapis, jer ja ovde u nedostatku opreme hvatam se za poslednju slamku - rezoluciju. Pri 4x optickom zumu u videozapisu 480p meni Jupiter zauzme svega 10x10 piksela, dok ako koristim foto, od 7.1Mpx pri isto 4x optickom zumu taj isti jupiter moze da zapremi i 50x50 piksela i dobije se tako reci veca slika kada se kropuje samo taj deo...

Evo bas sam malocas pokusao nesto i ovo je sve sto mogu sa videozapisom da uradim. Zum na kameri je 16x, naravno digitalni :(


Prežališ 4600 za goldline 6 ili 9mm i slikaš Mesec i planete... dok ti ne dosadi. Ovo što se vidi je mnogo više disperzija u atmosferi nego hromatska aberacija, očigledno je Jupiter bio nisko (ispod 30st) kad si ga slikao.

Laci, ne brini oko limita opreme. Damian Peach redovno prebacuje ugaonu rezoluciju njegovog Celestrona 14 (a to uopšte nije lako prebaciti!) na Jupiteru ali fora sa stakiranjem klipom je upravo u tome: dobijaš stack koji je mnogo bolji od pojedinačnih slika.
Sve dok ne dobiješ detalje na Iou nisi prebacio limit GSO-a  ;D

spadej

Evo ga moj prvi Jupiter na kom se naziru detalji. Opet jedna jedina JPG fotka sa vrlo malo korigovanim kontrastom.

Kizza

Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

nick82



Uploaded with ImageShack.us

Fotografisano 22.08.2010.
Inace sam pocetnik sa vrlo skromnom opremom.
Pozz




Yagodinac

Lepo je videti početne fotose i posledični napredak... ;D ;D

Kizza

Nije loše,svaki pokušaj je za pohvalu  :)  
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

nick82

Dvoumio sam se da li da kacim ,pogotovo kad sam video predhodne fotografije   :)

Danijel

nick82, odlično ti se vidi Jupiter i sateliti :D

Kojom si opremom snimao i imaš li kakve podatke o ekspoziciji i postavkama?

Evo i moj od neki dan ;)


ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

nick82

Snimao sam preko teleskopa Skywatcher 76/300(onaj sto ga zovu decijim:) ) ,a koristio sam foto aparat 7.1 Mpix ,bez zumiranja, ekspozicija -2s.

Slika je napravljena 22.08.2010. u 21h i 12min. Lokacija:Backi Jarak,Srbija 45° 22′ 08" SGŠ 19° 52′ 18" IGD

Danijel

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

marino

evo jednog jupitera i jednog urana od jucer...gregor i ja snimili s 400d + 135mm f4 na ROBOT montazi koja se nalazila na krovu!
m
Vidulini Observatory

marino

a evo i polozaja montaze na krovu, bijeli markeri, lijevo na slici EXO NEXT sustav
m
Vidulini Observatory