• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Jupiter 2010

Started by gilecais, July 06, 2010, 11:19:16 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

gilecais

Vrlo lepo Mravik samo tako dalje.A podaci o opremi sa kojom si radio?Pozdrav od Gileta.

mravic

Hm, pa oprema je GSO 250/1250 na eq6 sky scan i kamera ToUcam pro , stakirano oko 300 sličica iz AVI-ja. i malo samo u fotoshopu.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Igor

Noćas je baš bilo vedro...
Dobar ti je  Jupiter.

gilecais

Evo i od mene jedna fotkica Jupitera od 09.08.2010.Iz avi-a je iskorisceno 2723 fr.objedinjeno u Registaxu 5.1 centrirano u Photosopu i jos malo uradjeno u ACD-u.To je odprilike sve.Pozdrav od Gileta.

mravic

I večeras je bilo vedro i opet drugačije iskolimiran teleskop. Zanimljivo da se vidi jedan od meseca da izlazi iza Jupitera ili zalazi...
GSO 250/1250 ToUcam pro i Barlow TS 2x , stakirano 300 sličica iz AVI-ja u Registax 5


Uploaded with ImageShack.us
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

gilecais

Najzad,najzad sam odradio Jupiter sa puno detalja.Po meni ovo je do sada moja najbolja fotka Jupitera.Jos moze malo da se radi na sminkanju ove fotke ali je sirova fotka dobra. ;D :) :D ::)

Yagodinac

Blago vama obojici, lepe su vam planete. Mene još uvek mrzi da ujutro iznosim skalameriju...

mravic

Ja to snimam oko ponoći, mada izlazi još mnooogo ranije, ne moraš čekati jutro...
I ja mogu bolje snimiti ali mi je problem oko kolimacije. GSO koji sam kupio ima tri konstrukcijske greške i jednu po jednu otkrivam i popravljam. Još nisam sasvim zadovoljan postignutim.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

CyberianIce

Evo sinoc sam prvi put pokusao da fotografisem Jupiter. Slika se sastoji iz 6 frejmova, svaki je sa razlicitim podesavanjima (slucajno sam obrisao i onaj na kome je planeta preeksponirana ali se vide i sateliti). Stakovanje radjeno u programu Dynamic-Photo HDR. I nije tako lose za prvi pokusaj. Imam i neki videomaterijal pa cu naknadno probati i to da obradim u Registax-u, ali za sada od mene samo ovoliko.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

hrast

sve obrade gilecais-a su izvanredne, sa stilom i ukusom... bez pretjerivanja!! ;)

mravic, mobicno ti se javljaju neki artefakti oko jupitera... ostalo je komentar kao i gilecais-u

CyberianIce .. samo nastavi tako!

mravic

Imam dosta problema oko snimanja, izlečivih, a to je, kolimacija teleskopa, mora biti savršena...a to nikad nije baš onako kako bih ja hteo, onda mi adapter za web kameru pravljen od plastike i nije baš savršen, čak i filter koji mi se navrće mi ne stoji baš pod previm uglom, malo je nakoso jer navoj je malo decentrično narezan.
Fokus odredjujem odokativno jer nisam još napravio bahtinovu masku za 250mm.  Sve ovo jako utiče na sliku. Eh, da, još snimam iz dvorišta gde mi teleskop stoji 1m od zida koji je po ceo dan na suncu i sigurno isijava temperaturu koji preko dana akumulira.

Inače Hrast, ja sam tvoje slike prestao da komentiram jer su sve savršene i nemam šta reći osim da se ponavljam i govorim odlično, savršeno...
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Sekula

Quote from: mravic on August 11, 2010, 01:38:14 pm
... GSO koji sam kupio ima tri konstrukcijske greške i jednu po jednu otkrivam i popravljam. Još nisam sasvim zadovoljan postignutim.


Da li taj GSO od 25 cm ima fabričke konstrukcijske greške i tačno koje su u pitanju? Ili su to neke greške individualnog tipa? Pitam stoga što nije loše imati takvu informaciju i zbog onih koji se eventualno odlučuju da kupe takav teleskop,  ne bi li znali unapred šta ih čeka i na šta moraju obratiti pažnju.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

mravic

Kao prvo, on je namenjen za vizuelno a ne astrofoto pa je fokus jako kratak, mislim jako malo viri kroz fokuser pa se nije moglo nikako snimati. Prethodni vlasnik ga je skraćivao, mislim na cev teleskopa da bi fokus više izašao napolje ali nedovoljno, pa sam ga još malko podkratio, ukupno možda oko 50mm.

Fokuser je promenjen i stavljen krejfordov ali cev fokusera nije išla direktno na sekundarno ogledalo pa sam morao postaviti nešto ispod fokusera da to ispravim.

Sledeće najbitnije je da mi sam sekundar nije stajao kako treba. On je imao neko plastično kućište u koje se umeće ali je problem bio što nije bio pomeren od fokusera, sada se ne sećam kako se to tačno zove, ali to nije bilo moguće ispraviti pa sam napravio nov nosač sekundara.
Sada je skoro sve ok, ali se dosta teško kolimira da bi bio savršen, a kod f5 je to potrebno.
Noćas sam pokušao opet da snimim Jupiter ali mi je atmosfera jako loša i sliku nikako nisam mogao izoštriti onako kako bih želeo. Nešto sam i snimio ali ću to sutra okačiti pa će se videti razlika od prethodne fotke...
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Laci

August 16, 2010, 02:09:39 am #58 Last Edit: August 16, 2010, 02:15:41 am by Laci
Jupiterova velika crvena pega u tranzitu, približava se centralnom meridijanu Jupitera. Snimljeno u Zrenjaninu 10.08.2010. u 1:41(LT). Transparencija 4/5, seeing 4/5. Telekop Njutn 150/750 + okular 6mm + fotoaparat Sony.



Vidljivi su polarni regioni i severni ekvatorijalni pojas. Južni ekvatorijalni se nazire. Vidljivi i temperaturni pojasevi između ekvatorijalnih pojaseva i polarnih regiona. Prizor krasi velika crvena pega eliptičnog oblika blizu centra planetarnog diska.

Video: 640X480, 25fps
Zum: optički 5X ili 6X

Stekirano oko 800 kadrova i obrađeno u Registax-u.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Danijel

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT