• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Kretanje Jupitera i Urana ovih dana

Started by Laci, August 21, 2010, 07:25:23 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

5ja

Hvala Yagodinac!
Veceras opet oblacno ali se desi i cistina na par minuta pa se i ukaze prilika za expoziciju.. Evo jos jedan pomak dokumentovan, uspeo sam da uhvatim u kadar i Lacijevu HR 2 Psc u odnosu na koju je i krenuo sa pracenjem..
Ovaj put je Canon SX120 i stativ, lokacija ista.

6.Oct.2010. 23:00 UTC+2
60mm, ISO 800, Exp. 2sec, f4.3


6.Oct.2010. 22:37 UTC+2
60mm, ISO 400, Exp. 2sec, f4.3 Crop sa 3648x2736 na 2048x1536


"Those who study the stars have God for a teacher." -- Tycho Brahe
http://aadtychobrahe.blogspot.com/

Sale

Uran sam posmatrao letos kroz Ljubin teleskop, a zatim sam jedva cekao da dodjem kuci i posmatram koroz moj Newton Celestron 150/750. Nacinio sam nekoliko fotografija i nekoliko video snimaka. (canon A530) Na AM-u su objavili jedan foto i jedan video snimak. Snimak je nacinjen iz ruke (jos uvek nemam adapter), i bez obzira sto ne odgovara "standardima"  meni je itekako znacajan. Uostalom volim sirove snimke. Sledeca je na redu kometa.

http://www.astronomija.co.rs/posmatranja/3268-iusnop-2010-rezultati-x.html

Laci

Tek što smo ušli u jesen a već tuče dim iz svih okolnih odžaka. Nove okolnosti, novi posmatrački izazovi ;). Uhvaćenih par trenutaka "čistog" neba u pravcu dvojca Jupiter - Uran.



Uran i Jupiter nastavljaju retrogradno. Jupiter to čini furiozno u odnosu na Uran. Ako nastave ovakvim tempom, uskoro će Jupiter prividno i duplo odmaći od Urana u odnosu na HR 2 Psc.

Dve fotke (1sec pri ISO-800, zum 10X) stekirane u DeepSkyStacker-u.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Laci

Nebo je sinoć bilo fantastično :D uprkos snažnom bljesku punog Meseca i povremenih udara Košave. Jupiter i Uran su još uvek u trci.



I Uran ne posustaje! Da li je to Jupiter malko usporio u proteklih desetak dana?

2 fotke objektiva 48mm na F/4 i ekspozicije 2 sec pri ISO-800 stekirane u DeepSkyStacker-u.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Laci

Jupiter i Uran nastavljaju sa svojim retrogradnim kretanjem.



Ipak mi se samo učinilo prošli put, Jupiter nastavlja sa bržim prividnim kretanjem u odnosu na Uran. Ako nastave sa takvim tempom, uskoro se može očekivati da se Uran nađe na polovini rastojanja HR2 Psc - Jupiter.

Stekirane dve fotke 38mm F/4 (ponestaje mi zuma ;D) ekspozicije 2sec pri ISO800.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Laci

Jupiter i Uran prave nove pomake ka zapadu:



Ponovo ništa od dupliranja rastojanja a izgleda da ga neće ni biti. Jupiter se i dalje prividno brže kreće od Urana ali, po prvi put, odnos njihovog rastojanja od HR 2 Psc je praktično ne promenjen za posmatrani period od desetak dana :).

Oblaci su ovoga puta bili mali problem pa sam se odlučio na sledeće parametre fotoaparata sa nepokretnog stativa:
Objektiv 35mm na F/4
Ekspozicija 5sec pri ISO-3200
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Miro

Bravo Laci, uživanje je pratiti ova tvoja promatranja :)Možemo li očekivati filmić? ;)

Laci

Hvala Miro :) potrudiću se da složim jednu animaciju.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Laci

Nedelja je bila pravi jesenji dan. Kišno popodne je na trenutak zamenilo vedro veče sa tankim oblacima uz blještavu mesečinu. 15-tak minut na raspolaganju da vidim gde se to uputio dvojac Uran - Jupiter.



Jupiter definitivno ne može preteći Uran za dvostruku dužinu a samim tim dvojac usporava u svom retrogradnom kretanju. Kada li će se zaustaviti?

Ovoga puta je usled otežanih uslova snimanja morao da radi DeepSkyStacker, stekirane 3 fotografije objektiva 37mm na F/4 i ekspozicije 2sec pri ISO-1600.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Laci

Nebo je bilo po negde prošarano plavetnilom juče popodne, 02.12.2010., pa sam se ponadao fotografisanju Jupitera i Urana. Ne dugo zatim, usledilo je nevreme sa grmljavinom da bi oko 20h sve bilo obavijeno u gustoj magli :(. Ipak, nisam odustao i nastavio sam da pratim promenu vremena. I posrećilo mi se :D! Jupiter je onako kroz maglu zablještao i nisam mogao da odolim...



Stekirane tri fotke objektiva 37mm na F/4 ekspozicije 2sec pri ISO-1600 u DeepSkyStacker-u.

Pregled snimaka u predhodnih mesec dana...


animacija je 785kb

Jupiter je postao direktan :D :D :D! Prividno se približio Uranu koji je još uvek retrogradan.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Laci

Pretpostavljao sam da ću do sledećeg snimanja Jupitera i Urana morati da pričekam ali me je nebo večeras prijatno iznenadilo i dozvolilo fotografisanje :D.



Najzad da se i to dogodi, Uran je postao direktan i stidljivo se pridržio Jupiteru u njegovoj kretnji ka istoku.


animacija je 245kb

Jupiter se baš zaleteo ;)!

Malo teže snimanje danas jer su tanki oblaci zaklanjali nebo a Mesec ih je osvetljavao. Sve u svemu, stekirane četiri fotke 39mm na F/4 ekspozicije 2sec pri ISO3200 u DeepSkyStacker-u. Obrada podešavanjem nivoa RGB (levels) u PhotoShop-u.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Laci

Motrio sam na delimično oblačno nebo oko pola sata čekajući pogodan trenutak da fotografišem Jupiter a sa njim i Uran koji su ponovo prividno bliski jedan drugome :).



Planete se kreću direktno a ovaj par planeta sve više tone u nadolazeći navigacioni sumrak.

Jedna fotografija objektiva 41mm na F/4 ekspozicije 3sec pri ISO-3200 (oblaci se nisu nikako razilazili, stalno prisutan bar jedan tanak sloj).
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Miro


Laci

Zahvaljujem Miro :)!

Potrajalo je čekanje da se nebo može snimati, duže nego inače, ali se sinoć ukazala prilika.



Malo duži period je pokrenuo Uran ozbiljnije u direktnom smeru a zaleteli Jupiter ga je već sustigao (i prestigao) hrleći ka mojo omiljenoj zvezdi HR 2 Psc ;).

Samo snimanje je bilo kroz tanke oblake pa sam se odlučio za jedan snimak objektiva 38mm F/4 (ponovo je veći zum) i ekspozicije 2.5 sekunde pri ISO-3200.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Laci

January 16, 2011, 08:58:38 pm #29 Last Edit: January 16, 2011, 09:13:53 pm by Laci
Večeras sam pred samu pojavu magle zabeležio novi pomak Jupitera i Urana :). Dvojac je bio već po prilično nisko, 30-tak stepeni nad zapadnim horizontom.



Jupiter je približno dostigao položaj koji je imao 21. septebra prošle godine te uskoro očekujem prolaz pored HR 2 Psc. Uran je dosta zaostao za Jupiterom te će mu za dostizanje istog položaja trebati još direktnog kretanja. Baš je daleko ova planeta ;)!

Uslovi snimanja ne baš sjajni. Već pomenuti nizak položaj nad horizontom otežava stalno prisustvo, ako ne tankih oblaka i izmaglice, onda bar dima iz okolnih odžaka. Jedan snimak objektiva 38mm F/4 i ekspozicije od 2sec pri ISO-3200.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70