• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Kretanje Jupitera i Urana ovih dana

Started by Laci, August 21, 2010, 07:25:23 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Laci

Veoma sam se obradovao kada sam sinoć, 28.01.2011., uspeo da ugledam Jupiter u večernjoj vidljivosti :D. Nalazio se na nešto više od tridesetak stepeni nad zapadnim horizontom ali je predstavljao siguran orjentir za moj fotoaparat. Naravno, uslovi po prilično ne povoljni: uz vrlo nisku temperaturu koja se inače i brzo snižavala, nastupala je izmaglica a i objekat je nisko nad horizontom. Ipak, sve ovo me nije omelo da vidim novo napredovanje planeta ;).



I dogodilo se :D :D :D! Jupiter samo što je prošao repernu zvezdu HR 2 Psc a Uran pokazuje vidno napredovao u direktnom smeru.

Od jedanaest snimaka na jednom jedinom su se pokazali svi potrebni detalji pri objektivu 38mm na F/4 i ekspoziciji 3sec pri ISO-3200.

Polako, ali sigurno, približava se trenutak od kada sam pre 6 meseci započeo praćenja kretanja dvojca Jupiter - Uran :).



Naša planeta će obaviti polovinu svoje revolucije u odnosu na Sunce gledano od tog momenta. Ako sreća posluži, ugledaću ponovo ove dve planete u njihovoj nebeskoj putešestviji a one će pokazati svoj pravi pomak u odnosu na zvezdanu pozadinu :).
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Laci

Eh, kada bi ovo još i moglo ovako ;D...
Pobrkana zvezdana paralksa i planetarno kretanje ;)
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Kizza

Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Yagodinac

Quote from: Laci on January 29, 2011, 04:54:26 pm
Eh, kada bi ovo još i moglo ovako ;D...
Pobrkana zvezdana paralksa i planetarno kretanje ;)


Znam, ali sa rezolucijom naših teleskopa, atmosfere, objektiva, fotoaparata... Najbolje je zanemariti paralaksu - izuzev Barnardove zvezde i možda još par izuzetaka.

Čestitam ti na dugo sprovođenom projektu. Šteta samo što nije fotkanje bilo standardizovano u pravcu sever-jug pa da se napravi polugodišnja animacija. To bi završilo pravo odavde na sve inostrane sajtove i forume...  ;D
Međutim, iovako je sve zrelo za jedan dobar (i opširan!) tekst sa sve objašnjenjima.

stameni

Quote from: Yagodinac on January 30, 2011, 01:16:13 pm
Međutim, iovako je sve zrelo za jedan dobar (i opširan!) tekst sa sve objašnjenjima.


Sa ovim jednostavno moram da se saglasim :)

Laci

Želim da snimim još bar jedan pomeraj u februaru pa da zaokružim celinu a nekako ću pokušati da načinim i animaciju uz neki kraći tekst :)
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Yagodinac

U međuvremenu moje viđenje ove planetarne konjukcije kroz 200mm objektiv, full jpeg:



(kad se otvori slika idete desni taster > view image, bar kod mene u Mozilli)

Parametri: pentacon 200 na stativu, 10x1sec, ISO1600, align i stack u Photoshopu. Zato su Jupiterovi sateliti malo buckasti...  :) Uz malo natezanja granična magnituda ide do 8.5m; sasvim dovoljno za sve potrebne objekte na slici.
Najveći problem je bio ogroman gradski LP koji sam jedva malo sredio.

Laci

Prošlog vikenda sam iz parka snimio februarski pomak Jupitera i Urana.



Jupiter se u svom direktnom kretanju ponovo značajno odmakao od Urana i uskoro ću morati ponovo da smanjujem zum ;).

http://img40.imagefra.me/i52c/kl2009/a_56d_ub93u.gif
animacija 330kb

Uran uskoro stiže u blizini svoje pozicije koje je imao 11.09.2010. a Jupiter će pokazati pomak u odnosu na ovu daleku planetu za celi taj period :).
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Miro

Bravo Laci, zadovoljstvo mi je pratiti tvoj rad :)

Laci

February 15, 2011, 03:32:33 am #39 Last Edit: February 15, 2011, 03:45:53 am by Laci
Vrlo mi je drago, Miro, što smo zajedno u ovoj avanturi praćenja planeta :).
Sreća mi se osmehnula u subotu veče te sam iz parka snimio i konačni pomak Jupitera i Urana :). Obe planete su sasvim nisko u trenucima pogodnim za fotografisanje. Jupiter na 20 a Uran na tek nekih 15-stak stepeni nad zapadnim horizontom.



Uran je u prividno vrlo bliskom položaju kao i u toku opozicije septembra meseca prošle godine a Jupiter je već daleko odmakao ka istoku.
Na slici desno od Urana je oblak koji ga je umalo zaklonio.

http://img37.imagefra.me/i52e/kl2009/a_074_ub93u.gif
animacija 346kb

21.09.2010. se dogodila opozicije Jupitera a ujedno i njegova konjunkcija sa Uranom. Tada su su se Sunce, naša planeta, Jupiter i Uran našle gotovo u jednoj liniji. Oko pet meseci kasnije, 12.02.2011., Uran je prividno u istom položaju a Jupiter se udaljio u odnosu na njega. Ovo udaljenje je u realnosti još i veće s obzirom da se i sama Zemlja udaljila od ovih planeta, u međuvremenu.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70