• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

prechnici zvezda i planeta? treba mi pomoc :)

Started by Lag, August 20, 2010, 03:08:52 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Lag

moguce da je stvar koju cu vas sada pitati iz nekog razloga jako glupa jer mi i dalje ne ide u glavu da ne mogu na netu da nadjem ono shto mi treba..
da li postoji negde informacija o tome koliki mogu biti prechnici razlichitih tipova zvezda. znachi ne treba mi informacija "mozhe i do toliko", ne treba mi informacija "ova je ovolika".
treba mi informacija koja zvezda u nekoj klasi ima najmanji prechnik a koja najveci pa cu onda imati ideju koji je prosechan opseg zvezdi u toj klasi i koji su ekstremi. i sad tako za razlichite tipove zvezda. :)
takodje, isto tako neshto mi treba za razlichite tipove planeta.

da li postoji neka knjiga sa tim informacijama ili neki starac/mudrac do chije pecine bih mogao otici i sluzhiti ga nedeljama da bi mi otkrio istinu?

Ljubo


Yagodinac

Postoji Hircšprung-Raselov dijagram; sve što te zanima na jednom grafikonu.

Lag

gledao sam ga mnogo i dugo ali mi iskreno nije jasan
gornji deo odredjuje klasu po boji/povrshinskoj temperaturi
donji deo odredjuje boju (?? zar ne odredjuje povrshinska temperatura boju??)
levi deo sjajnost, desni deo "pravu" sjajnost...

mozhda neshto ne kontam, jel ima varijanta tog dijagrama prevedena na srpski?

Ljubo

Gornji dio odredjuje masu, preko apsolutne veličine (sjaja), dok donji dio odredjuje klasu po boji/povrshinskoj temperaturi.

Evo link, ako će raditi: http://sr.wikipedia.org/sr/%D0%A5%D0%B5%D1%80%D1%86%D1%88%D0%BF%D1%80%D1%83%D0%BD%D0%B3-%D0%A0%D0%B0%D1%81%D0%B5%D0%BB%D0%BE%D0%B2_%D0%B4%D0%B8%D1%98%D0%B0%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%BC

Tako kaze mudrac WIKI.

Lag

nemojte misliti da sam nezahvalan ali to nije info koji sam trazhio :)
znachi okej, mogu ja sad da se bavim jedno celo popodne time kako se nesto izrachunava, ali onda cu samo doci sa novim pitanjem "koja je najmanja ova zvezda, koja je naveca ona zvezda"... guglao sam i tipa za najmanjeg crvenog superdzhina nisam nashao nikakav info
na vikipediji (na kojoj sam prochitao o zvezdama ihahaj) ne pishe nigde za radius koliki je najmanji za neki tip zvezde a koji je najveci. za masu ima od-do, za temperaturu ima od-do. jel se mozhe nekako preko toga jednostavno izrachunati prechnik zvezda?

nisam astronom niti fizichar, mada se zanimam za obe nauke. radim sa drugom igru koja je u svemiru i, iz neke chiste ljubavi prema fizici i realnosti, zhelim da znam tachne podatke.

Ljubo

Quoteonda cu samo doci sa novim pitanjem "koja je najmanja ova zvezda, koja je naveca ona zvezda"... guglao sam i tipa za najmanjeg crvenog superdzhina nisam nashao nikakav info


Najmanji crveni superdzin? Meni ovo lici na još jednu demagošku igricu (sorry, no offence).

Ne znam kako ne uspijevaš pronaci odgovor na tvoje pitanje, ali ako u google ukucaš "biggest star in the universe" dobijaju se prva dva linka upravo na Wikipediji, koja tebi izgleda ne pomaže...

Veličina zvijezde je odredjena masom, ali i hemijskim sastavom. I jedno i drugo utiče na to koji od termonuklearnih procesa je dominantan u zvijezdi (npr, proton-proton, C-N-O, i slični). To sve zajedno odredjuje kolika će biti zvijezda. Zato su na HR dijagramu one tako raštrkane, čak i unutar svojih grupa!

Odgovor na pitanje koja je najmanja zvijezda je jednostavan: to je pulsar - on može biti reda veličine Zemlje ili čak i manji (teorijski). Prva sljedeća skupina zvijezda po veličini su smedji patuljci, ali i njima nije jednostavno odrediti donji limit, jer tu već prestaje granica šta je planeta, a šta zvijezda.

Da sumiram: pitanje tipa kolika je najmanja, a kolika najveća (otkrivena) zvijezda je relativno (već sutra ili koliko danas može biti otkrivena još veća zvijezda. ;)

Lag

izgleda da ne umem lepo da izlozhim svoj problem
treba mi

najmanji i najveci zabelezheni crveni dvorf
najmanja i najveca zabelezhena narandzhasta zvezda
najmanja i najveca zabelezhena zhuta zvezda
najmanji i najveci zhuti dzhin
najmanji i najveci crveni dzhin
najmanji i najveci plavi dzhin
najmanji i najveci crveni superdzhin
najmanji i najveci plavi superdzihn
najmanji i najveci crveni hiperdzhin
najmanji i najveci beli patuljak
najmanja i najveca neutronska zvezda

zapravo, ne treba mi ni chak najpreciznije koja je najmanja ili najveca, vec mi treba od koliko OTPRILIKE do koliko OTPRILIKE mogu da budu chisto da ne bih u igri ubacili da je crveni hiperdzhin odredjene velichine za koju nije logichno da bude ili tako neshto slichno

takodje, treba mi koja je:
najveca i najmanja gasna planeta
najveca i najmanja vulkanska planeta itd bla bla

nadam se da je sada jasno. kao shto rekoh, verujem da postoji dobar razlog zashto ovih informacija nema na netu... voleo bih da znam makar koji je to razlog :)

Ljubo

Pomenuti procesi i mase zvijezda nisu ekvivalentno srazmjerni precnicima zvijezda, ali ugrubo gledano jesu povezani (razliku im daje, osim TN procesa, i hemijski sastav).
A to je sasvim dovoljno za tvoju igricu. Tako, recimo, mozes sasvim jednostavno izracunati precnike odredjenih tipova zvijezda (za koje znaš povrsinsku temperaturu), koristeci sljedeci link:

http://cas.sdss.org/dr6/en/proj/advanced/hr/radius1.asp

Lag

hvala mnogo puno! :) mojoj jednonedeljnoj potrazi doshao je kraj!

Lag

istina ne znam koje su najvece i najmanje zvezde u okviru neke klase, ali smoricu nekog drugog za to. hvala josh jednom :)

sale11472

Probaj sa ovim ovde ....

Mislim koliko ti je bitno da ti igra bude naučno korektna/precizna (mada mislim da bi ti naučna korektnost u space igrama definitivno pojednostavila audio produkciju  ;D)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D


Lag