• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Šta mislite o ovome?

Started by Predrag, August 27, 2010, 12:08:57 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Predrag

Istraživanja ukazuju da se Mesec smanjuje

Rezultati najnovijih istraživanja nagoveštavaju mogućnost da se Mesec smanjuje, prenosi britanski radio Bi-Bi-Si
Dokazi za te tvrdnje, navedeni u specijalizovanom naučnom časopisu "Sajens" (Science), tiču se pre svega pukotina uočenih na Mesečevoj površini.
Naučnici kažu da pukotine ukazuju da je hlađenje jezgra Meseca dovelo do smanjivanja Zemljinog satelita.
Smanjivanje Meseca nije vidljivo golim okom, a naučnici tvrde da promene, koje su nastale tek nedavno i koje će se po svemu sudeći nastaviti, neće imati bilo kakvog uticaja na planetu Zemlju.

izvor: http://www.pressonline.rs
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Predrag

"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Kizza

Možda je bolje što se smanjuje nego da raste  ;)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Sasa

Pa ne verujem da se baš smanjuje. U pitanju su neki fizički i hemijski procesi koji dovode do nekih promena na površini Meseca (iako je on geološki mrtav). Gasovi izlaze i tla, kamenje pada po tlu, gravitacija Zemlje, Sunca, pa i ostalih tela deluju na Mesec itd.  sve to dovodi do nekih logičnih, jedva primetnih pojava poput skupljanja nekih pukotina.

r2d2

August 30, 2010, 08:28:45 am #4 Last Edit: August 30, 2010, 08:40:08 am by r2d2
Ako se u teoriji cak i crna rupa smanjuje,  a sto ne bi i mesecak...

Pitam se da li se i asteroidi, planete, udaljene komete, gomila objekata u ortovom oblaku itd i ostala geolosko neaktivni objekti  smanjuju zbog drugog zakona termodinamike. Razlika izmedju temperature svemira i nekog tela ce uvek teziti da se izjednace?
U ortovom oblaku gde sunce ne igra veliku termalnu ulogu, hladjenjem, objekat bi u velikom vremenskom periodu  trebao da se skuplja zar ne?
Pa cak i mnogo blizi Pluton sa pratocom ne dobija previse toplote.....

CyberianIce

QuoteRazlika izmedju temperature svemira i nekog tela ce uvek teziti da se izjednace?

Mozda bi morala jednom da se uspostavi neka ravnoteza, inace bi se sve navedeno vec odavno smanjilo u beskonacnost. A mozda se stvarno sve i smanjuje, samo tako sporo da mi to ne mozemo ni da primetimo? Vrlo moguce da se tu desavaju neki procesi koje mi jos ne razumemo, moramo biti svesni koliko toga mi u stvari jos ne znamo o prirodi materije.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

r2d2

August 31, 2010, 07:59:49 am #6 Last Edit: September 02, 2010, 01:50:57 pm by Sekula
Paz` bogati, nisam znao da "mi u stvari jos ne znamo o prirodi materije."

Uvek mozemo da probamo sa poznatim zakonima a uslove da  prepostavimo kao idelane....

Pre 4 milajrdi godina pri formiranju suncevog sistema kada je temperatura pozadinskog zracenja iznosila (lupam) 8,3 kelvina,  telo mase x, temperature t, imalo je  zapreminu od y,
Posle 4 milijarde godina kada pozadinsko zracenje iznosi 2,5 k, telo je smanjilo zapreminu za.........

r2d2

September 01, 2010, 07:47:10 am #7 Last Edit: September 02, 2010, 01:51:15 pm by Sekula
 Kako sam stigao do te cifre od (lupam) 8,3 kelvina?  

Nije neka mudrost zamisliti krivulju pada temperature od pocetka praska do ovog trenutka ako uzmemo u obzir da su se najznacajnije i "nagle" promene temperature dogadjale u prvih 300  hiljada godina. Tada je posle tog perioda, temeratura pala na 3000 k i do ovoga trenutka se bez nekih trzavica spustala do  2,73k. Starost svemira je 13,7 +- 0.2 milijarde godina.
Na kraju krajeva nesto sam morao da napisem pa posle kratkog razmisljanja i zamisljanja krivulje sam stavio bas tu cifru (i naravno stavio zagradu).

kruska

Ova tema pokazuje koliko smo mi astronomi zapravo svestrane licnosti, prosto nabijene znanjem o svemu  i svacemu.
Drago mi je da jos neko sem mene redovno kupuje casopis "Trece oko".
Sudbina meseca je u bozjim rukama, a r2d2 je nas medij za neizvesnu buducnost. ;)

sale11472

Quote from: kruska on September 01, 2010, 02:41:14 pm
Ova tema pokazuje koliko smo mi astronomi zapravo svestrane licnosti, prosto nabijene znanjem o svemu  i svacemu.


Ne ova tema pokazuje koliko je strogo moderisanje bitno za uspešan rad svakog foruma....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Sekula

Quote from: sale11472 on September 02, 2010, 12:33:55 pm
Quote from: kruska on September 01, 2010, 02:41:14 pm
Ova tema pokazuje koliko smo mi astronomi zapravo svestrane licnosti, prosto nabijene znanjem o svemu  i svacemu.


Ne ova tema pokazuje koliko je strogo moderisanje bitno za uspešan rad svakog foruma....


Slažem se, previše priče oko nečega što nema nikakvu naučnu potporu nego se plasira na osnovu proizvoljnosti. Lična kontemplacija nije zabranjena, ali ako se razgovara bez dobrog poznavanja materije, ne koristeći činjenice, lako se ljudi koji su malo informisani o svemu ovome navuku na tanak led kvazinauke i pseudoistina.

Treba imati u vidu da se ovaj forum čita i prati i preko net-a gde je sve dostupno. Vrlo je loše da neko ko dodje sa strane laicizam pojedinaca krene da prihvata kao reč nekakvih "stručnjaka". Tako bi dobar PR možda još duže mogao da održi ptolomejski model, nego su se neki zaletali mnogo sa onim lomačama. Prosto, neznanje umotanu u oblandu koketnosti i retoričnosti, gorka je pilula u obrazovnom stomaku onog ko nešto ovde tek treba da nauči ili prvi put da čuje. Renomiranost bilo kakvog AM sadržaja će se sve više gubiti gde se ne pravi jasna podela izmedju realnih činjenica i nekakvih ličnih pogleda na svet, ma kakav da je pogled i sloboda izražavanja u pitanju. Imajte u vidu da AM mora brinuti i o svom renomeu kao jasno odredjen informativni medij koji pre svega propagira nauku u širem kontekstu astronomije.

Hvala svima što brinu o tome. OK?   ::)
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

r2d2

September 02, 2010, 08:11:35 pm #11 Last Edit: September 02, 2010, 09:12:11 pm by r2d2
Ako se odnosi na mene bilo bi mi zao i tuzno da sam nekim svojim  postupkom vodio temu ka pseudonauci. Moja iskrena i goruca zelja je da sto vise naucim o astronomiji i fizici.

Drugim recima ja kao laik sam dosao ovde i prihvatam svaki naucnopopualrni (naucni) odgovor koji sam sposoban da razumem. Ali prilikom tog procesa ponekad  se pojavi i neko pitanje koje iritira ...

Kao na primer:

QuotePitam se da li se i asteroidi, planete, udaljene komete, gomila objekata u ortovom oblaku itd i ostala geolosko neaktivni objekti  smanjuju zbog drugog zakona termodinamike.  


Jasno je da ne mora svako ko zna odgovor da bude zaintresovan da ga ovde i napise, ali posto sam video da nema `leba prosto sam pokusao da razmisljam na temu ne bi li

podstakao nekog ko zna da me ispravi . Opet svaki put kada to radim i kad se setim kazem da sam laik.

Najzad moguce je da nauka nema odgovor u ovom trenutku, ali me to ne sprecava i dalje da se pitam pa makar se nalupetao u pokusaju da nadjem odgovor (priznajem taj deo zaista najpre vodi ka stranputici, ali bolje bilo kako traziti odgovor nego biti pasivan, opet to zborim po mom individualnom misljenju tj. mom temperamentu).

QuoteLična kontemplacija nije zabranjena, ali ako se razgovara bez dobrog poznavanja materije, ne koristeći činjenice, lako se ljudi koji su malo informisani o svemu ovome navuku na tanak led kvazinauke i pseudoistina.


Pravila su pravila, ali bi licno bio radostan da se otvori neki nov podforum sakriven od javnosti gde bih ja mogao da sa nekim razgovaram jer  ocigledno osim intresovanja ne posedujem "dobro poznavanje materije".

Na kraju krajeva mozda i ne pripadam ovom forumu, ali bih voleo da mi se to konkretno i javno kaze bez ikakvih oblandi ili ezotericnih misli, jedna rec moderatora i nema smaranja ili iritiranja - adios amigos.....  

A opet hvala AM-u i svim forumasima od srca sto mi je omoguceno da i oviliko naucim.

CyberianIce

Quote from: r2d2 on September 02, 2010, 08:11:35 pm
Pravila su pravila, ali bi licno bio radostan da se otvori neki nov podforum sakriven od javnosti gde bih ja mogao da sa nekim razgovaram jer  ocigledno osim intresovanja ne posedujem "dobro poznavanje materije".


Nista druze, nama dvojci izgleda nije mesto ovde, ali je isto tako i pitanje kome jeste? Ja sam svestan da ovde ima ljudi koji bi mogli da daju odgovore na neka nasa pitanja, ali iz licnog iskustva sam zakljucio da oni to ili ne rade ili nerado rade. O cemu onda dalje govorimo ovde? Jedini nacin da se dodje do nekog odgovora je postao da se namerno isprovocira sa nekim besmislenim predlogom, nebi li nam neko od "ucenjaka" dao zadovoljavajuci odgovor. Ja sam svestan da niko na ovom forumu nije placen da pise, poducava ili odgovara na pitanja drugih clanova, ali kakav je smisao onda foruma na internetu...
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

kruska

September 02, 2010, 10:27:00 pm #13 Last Edit: September 02, 2010, 10:39:29 pm by kruska
Dogma i skepticizam su u osnovi mog uma, pa sam uvek sa iscudjavanjem iznenadjen  bi-bi-si vestima kad je nauka u pitanju.
Javnost bi svakako volela da cuje malo vise od onoga sto je neko sa BBC procenio sta bi moglo biti interesantno za javnost.
Mislim da bi ovde svako voleo da procita sustinu podataka, grafikone, brojke kojim se opisuju promene na mesecevoj povrsini a koje nisu prouzrokovane npr. udaljenjem meseca, udarcem manjih asteroida, ili necim drugim.

Kizza

Stvarno je šteta što nam stručnjaci ne daju odgovore ako ih i oni znaju!?Zato ne bi trebalo odmah nekoga napadati ako ima neku svoju teoriju a čini mi se da je 90% svemira nepoznato a dok ne stignu odgovori malo mašte nije na odmet  :) A evo šta javlja RTS o najnovijoj knjizi Sivena.
Da sam Ja to napisao.......Uh al bi bilo strašno  ;D
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?