• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Suncani projektor

Started by layc, September 10, 2010, 10:10:28 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

layc

mene mnogo zanima ATM pa bih napravio jedan suncani projektor.
prevrnuo sam ceo internet ali ne mogu da nadjem kako se pravi.
ako bi mi neko pomogao i dao shemu kako se to radi

Laci

U Astronomiji br.34, na stranici br. 36 (stručni dodatak) je objavljen odličan članak Kamera Opskura i Sunce autora Dalibora Šolara iz Slovenije koja bi ti mogla biti od pomoći. Autor teksta u tom članku opisuje način kako je tom kamerom ocenio Sunčev diametar. Izmenom parametara ove kamere bi se mogle i posmatrati i veće sunčeve pege :).
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

layc

Ja sam mislio na ovo http://www.teleskop.rs/teleskop/astromedija/suncani-projektor ako neko zna kako napraviti ovaj projektor u svakom slucaju hvala

mravic

Ja sam pravio nešto slično, ali mnogo ozbiljnije, na žalost, niti imam slike niti uredjaj jer sam ga rasturio. Imam neke delove, ako ti bude trebalo...ravna ogledala od fotokopira. Treba ti jedno ahromatsko sočivo dugačgog fokusa i okular, malo laminata i dva ravna ogledala...
Potražiću na netu, mora da ima...
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

CyberianIce

Quote from: mravic on September 10, 2010, 04:46:25 pm
Ja sam pravio nešto slično, ali mnogo ozbiljnije, na žalost, niti imam slike niti uredjaj jer sam ga rasturio. Imam neke delove, ako ti bude trebalo...ravna ogledala od fotokopira. Treba ti jedno ahromatsko sočivo dugačgog fokusa i okular, malo laminata i dva ravna ogledala...
Potražiću na netu, mora da ima...


Bilo kakvo uputstvo bi dobro doslo. Na kom principut taj instrument uopste radi?

Jel to nesto ovako?
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

mravic

September 10, 2010, 05:05:58 pm #5 Last Edit: September 10, 2010, 05:51:23 pm by mravic
Ovo je nešto drugačije. Ovo je Njutn sa ogledalom ali mu je fokuser pod većim uglom od 90 stepeni. Tražim po netu, ne mogu da se setim kako se zove...nadjem pa okačim.
Našao nešto...
http://www.nasa.gov/images/content/138473main_kids_sunspotters_lg.jpg
http://www.bibalex.org/eclipse2006/Pictures/Sunspotter_fig2.gif
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

kruska

Quote from: CyberianIce on September 10, 2010, 05:00:35 pm
Quote from: mravic on September 10, 2010, 04:46:25 pm
Ja sam pravio nešto slično, ali mnogo ozbiljnije, na žalost, niti imam slike niti uredjaj jer sam ga rasturio. Imam neke delove, ako ti bude trebalo...ravna ogledala od fotokopira. Treba ti jedno ahromatsko sočivo dugačgog fokusa i okular, malo laminata i dva ravna ogledala...
Potražiću na netu, mora da ima...


Bilo kakvo uputstvo bi dobro doslo. Na kom principut taj instrument uopste radi?

Jel to nesto ovako?




ovo je bas kul resenje!
🌠

CyberianIce

Jes' vala, ne samo da je kul nego je i prakticno, siguran sam da mozes i kafu skuvati na njemu nekako.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S