• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Ima li profesionalaca?

Started by TenMon, September 19, 2010, 04:26:51 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

TenMon

Da li na forum navracaju profesionalni astronomi? Pod "profesionalnim" mislim na ljude koji se bave astronomijom na fakultetu ili u opservatoriji (objavljuju radove, ucestvuju na naucnim konferencijama, kucni ljubimac im se zove Zvezdan, itd.). Ako ima bilo bi zanimljivo da cujemo cime se bave!

Kizza

Ubeđen sam da "navrate" na ovaj sajt ali takođe i da ne žele da učestvuju u raspravama!Možda bi mi mogli da ih podstaknemo i da pokrenemo raspravu o tome.Pokušavam da ih uporedim sa pevačima,glumcima,novinarima,kriminalcima i političarima koje sam imao priliku da sretnem zahvaljujući poslu kojim se bavim.Veoma malo njih želi da uopšte komunicira sa vama jer nekako "samo gube vreme" o raspravama za koje mi mislimo da nam mogu pomoći,nažalost  :'(
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Sasa

Mislim da baš i ne svraćaju. Ali mogli bismo da ih dozovemo. Problem je velika oscilacija u kvalitetu diskusija.

Sem toga, kad neko i dođe slaba je reakcija. Jednom je M. Filipović napisao odgovor na neku dilemu koju smo imali a niko nije reagovao taj njegov odgovor.

r2d2

September 20, 2010, 08:52:30 am #3 Last Edit: September 20, 2010, 09:16:52 am by r2d2
Ja cu da navedem barem dvojicu koji nisu  strogo profesionalci, ali koji su dovoljno elokventni: Mmilan i Ljuba, a ima ih jos puuno sigurno. I jedan i drugi su uvek bili ljubazni RANIJE da odgovore na svako moje  pitanje i Hvala im. Mislim da je problem u necemu drugom a ne u kvalitetu  ili u nekvalitetu rasprave mada ima i toga.

TenMon

Kako to mislis nisu strogo profesionalci? :)

r2d2

Jest, jest u pravu si,  greska, ja misl`o da ti mislis na astrofizicare i kosmologe. Izvinte...
Da postoji nacin da obrisem post uradio bih tako.

CyberianIce

Dovoljno su i oni profesionalni samo nisu trenutno na takvim formacijskim mestima :D
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

kruska

mozda i Ljubo i MMilan rade na radio-teleskopu?
🌠

r2d2

Milan jeste! On je  administrator, a Ljuba je Profesor fizike.

Sasa

Ma da, ali Milan i Ljuba su naši, domaći. Njih ne računam :)

TenMon


stameni

Quote from: Sasa on September 20, 2010, 12:31:01 am
Sem toga, kad neko i dođe slaba je reakcija. Jednom je M. Filipović napisao odgovor na neku dilemu koju smo imali a niko nije reagovao taj njegov odgovor.


Treba imati na umu da su forumi umereno nalik svakodnevnom životu, i da neka poruka može imati različitu "težinu" u zavisnosti od trenutka kada je upućena. Možda diskutantni u tom trenutku nisu imali potrebu / želju da nastave (a posle i zaboravili na dilemu). Takođe je moguće da je popularni Fića napisao šta je imao, i da posle toga jednostavno nije imalo o čemu da se diskutuje u vezi sa tim.

Ne vidim ništa strašno u vezi sa tim, jer se to dešava po forumima. Ipak, bilo bi lepo da se diskutanti, ili recimo ti, kao jedan od "uprave" ;) zahvale "mudroj glavi" na razrešenju problema.

BTW, ne držite me za reč, nisam siguran i možda sam neobavešten, ali Ljubo i Milan se ipak ne bave aktivno naučnim radom u smislu prve poruke u ovoj diskusiji. Za Ljubu znamo da je profesor, ali npr. ja za Milana ne znam da li je diplomirao, zaposlio se, upisao postdiplomske i sl. :) Naravno, to ne znači da umanjujem njihovu stručnost; taman posla, upravo je suprotno :)

A bilo bi zanimljivo znati i čime se pokretač diskusije, TenMon, bavi u dalekom Japanu, kako je tamo dospeo...? :)

sale11472

Quote from: TenMon on September 20, 2010, 09:35:15 am
Kako to mislis nisu strogo profesionalci? :)


Pa nisu, ne žive od astronomije dakle nisu profesionalci.
Milanče je apsolvent fizike
Ljuba je nastavnik

Dakle čisti nepatvoreni AMATERI koji lebac zarađuju na drugi način ;) ti si ovde najbliži tome da se nazoveš profijem (jednog dana u bliskoj budućnosti) pa slobodno počni da daješ ton diskusiji  :P
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Danijel

Eh, ja sam mislio da su profesionalci oni koji su završili određene škole ili fakultete. ::) Kakve veze ima čime se bave radeći svakodnevno? Kako netko tko je završio recimo smjer astrofizike odjednom postaje amater u astronomiji, samo zato što svoj kruh zarađuje recimo u kemijskoj industriji? Pa ako netko ima diplomu onda je on profesionalac, nikako amater zaboga.
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

CyberianIce

A gde mi je zet? On ne navraca na forum?
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S