• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Ima li profesionalaca?

Started by TenMon, September 19, 2010, 04:26:51 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

marino

Quote from: danijel on September 22, 2010, 01:36:43 am
Eh, ja sam mislio da su profesionalci oni koji su završili određene škole ili fakultete. ::)


uhh nismo li mi na zvjezdarnica.com forumu imali raspravu o tome svojevremeno...:)
m
Vidulini Observatory

Predrag

"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

cola

Ovde se slabo pravi razlika izmedju astronoma profitera i astronoma po zvanju.
Jer onda ispadne da je lik koji radi na plazi i pokazuje ljudima Mesec, za 0,20e, profesionalac ???
Ja isto smatram da bi trebalo da znanje/zvanje budu osnovni kriterijumi podele. :D
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

r2d2

QuoteA gde mi je zet? On ne navraca na forum?

A ko ti je zet?

TenMon

Ja sam samo student. :D

OK, naravno da nemam nista protiv profesionalaca koji nisu "strogi profesionalci"  :D

Danijel

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

sale11472

Quote from: cola on September 22, 2010, 11:03:22 am
Jer onda ispadne da je lik koji radi na plazi i pokazuje ljudima Mesec, za 0,20e, profesionalac ???
Ja isto smatram da bi trebalo da znanje/zvanje budu osnovni kriterijumi podele. :D


Pa taj što pokazuje mesec na plaži se makar bavi posmatračkom astronomijom, onaj ko završi astrofiziku pa radi kao noćni čuvar nikakve veze sa astronomijom nema....

Osnova ovakvih nesporazuma je to što je u našoj iskvarenoj svakodnevnoj logici profesionalan postalo sinonim za stručan a jedna od posledica toga je da se naročito u ovoj zemlji diploma ceni više nego znanje..

Ja lično najviše volim definiciju profesionalca kao osobe koja minimum 60% svojih redovnih prihoda ostvaruje nekom delatnošću....

Eto ja sam profesionalni prodavac a nisam ni privirio u trgovačku školu....
Mislim nije valjda da neko ovde smatra da je Vuk Jeremić profesionalni fizičar ;D

Dakle ako si neku školicu završio onda si to po obrazovanju a ako od nečega živiš onda ti je to profesija (pa si samim tim profesionalac u tome)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

TenMon

Taj sto pokazuje Mesec se bavi popularizacijom astronomije. Ja sam pod 'profi' mislio na one koji se bave istrazivackim radom. Ovde je cilj posmatranja Meseca da se ljudi obrazuju/zadive, a pokazivac zaradi, a ne da astronomi saznaju nesto vise o Mesecu.

cola

Sta smatras pod istrazivackim radom?
Kojim tipom, tu bismo se odna vec i svrstali :D
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

CyberianIce

Quote from: r2d2 on September 22, 2010, 01:59:54 pm
QuoteA gde mi je zet? On ne navraca na forum?

A ko ti je zet?


Dr Dusan Mrdja Primetio sam da je bio aktivan na portalu ali mislim da ne forumari.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

TenMon


cola

Pa sada, ne znam....
Npr. ja vodim volfov broj, kao radim nesto promenljive, meteore itd. Kad iz 5nice posalju neki zadatak uradim i to. Ali ne bih to podveo pod "Research", ali pod nekakav rad, sigurno....
Ima tu jos dosta formurasa koji rade takav posao... Sada ako na to ciljas ima nas.
Ako ocekujes ljude sa AOB-a, mislmi da ih nema ovde nesto...
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

r2d2

September 25, 2010, 03:04:28 pm #27 Last Edit: September 25, 2010, 04:05:57 pm by r2d2
професионалац (лат. professio), латиницом: profesionalac
човек који обавља неки посао као своје стално, основно занимање; такође спортист којем је спорт стално занимање (струка), тј. који од спорта живи; супр. аматер.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Astronom profeisonalac - covek koji gleda teleskopom u zvezde a neko mu placa zbog toga, pa on nosi pare kuci zeni, deci, tasti  ili ako ih nema trosi u obliznjem pabu ili kafani. Nedeljom ide na pijacu, voli jagode i tresnje. Ne postoji na teritoriji Srbije, ili ako postoji ne voli da se druzi sa astronomima amaterima. *1)


Astronom amater - isto kao i astronom - profesionalac samo nema tastu (ponekad i ima) i niko mu ne placa za to. Voli da se druzi sa svima. Ako je zenskog pola naziva se astronomka amaterka ili po novom astronomica amaterica (skraceno AA-ca).

Astronom amater entuzijasta - ima sve odlike kao astronom profesionalac samo ima manji teleskop i tuzan je zbog toga. Voli za rodjendaske poklone da dobija stvarcice po imenu: DSLR ili komamkorektori ili QHY8 ili  Mak90 ili  qhy5 ili  25mm Super Plosl ili 6mm UWA, ili Hyperion ili makar  Barlow 2X (mada taj 2x vec ima, ali ne pravi pitanje).
Izuzetno je prijateljski nastrojen prema svima, a posebno prema vanzemaljskim oblicima zivota iz bilo kog zvezdanog sistema. Ne voli ulicno osvetljenje i svetlost grada, ali ne pije krv. Ne voli narodnjake i kisobrane, za razliku od udaljenih brdovitih cistina.


--------------------------------------------------------------------------------------------------
*1)U svakom slucaju redak zver i za videti i za cuti, nesto poput americkog Jetija, samo sto je Jeti ipak snimljen jednom za razliku od astronoma profesionalca. Ako ga ikada slucajno ugledate obavezno mu ponudite jagode i tresnje i pozovite ga na ovaj forum. Gledajte da jagode budu velike, i trudite se da vam pokreti budu pazljivi, i za zivu glavu se ne prestavljajte ako ste slucajno AA-om

Sasa

QuoteAstronom profeisonalac - covek koji gleda teleskopom...


A astronom koji ne gleda korz teleskop nego čita radove i bavi se teorijom ?  :)

CyberianIce

Quote from: Sasa on September 26, 2010, 01:56:59 am
QuoteAstronom profeisonalac - covek koji gleda teleskopom...


A astronom koji ne gleda korz teleskop nego čita radove i bavi se teorijom ?  :)


Astrofizicar?
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S