• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

May the Force be with You!

Started by CyberianIce, September 20, 2010, 01:08:25 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

CyberianIce

Da li neko ima pojma o cemu ovi ljudi pricaju:

http://www.blic.rs/Slobodno-vreme/Vesti/207567/Misteriozna-sila-zaustavila-istrazivanje-u-dubokom-svemiru

I ako neko ima pojma, molicu da mi se objasni posto ja ne razumem ni rec ovoga sto "prenosi telegraf". Valjda pricaju o tracevima, barataju nepotpunim dokazima, ne zvuce ni malo objektivno... Moze 300 stvari da skrene jednu sondu sa kursa ili ja mozda gresim?
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

TenMon

Pa niko nema pojma. Zato i jeste - misteriozna sila.   :)

CyberianIce

Pa dobro, verujem da postoji neka misteriozna sila, ali bre ovi vernici su mi odma digli buku na forumu kao da su otkrili Boga oca... Kao vidis da mi nista ne ne zamo o svemiru, sta s**e onaj Hoking, svemir je stvorio Bog i tako te fore...
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

bapabrapa

Sto se tice Hokinga:

http://www.novosti.rs/vesti/planeta.70.html:300563-Hoking-Izazov-za-svevisnjeg

- Pitanje glasi: "Da li je Bog stvorio univerzum na nama nedokučiv način, ili je univerzum determinisan naučnim zakonima?" Ja verujem u ovo drugo... Univerzum će se stvoriti ni iz čega zato što postoje zakoni, kao što je gravitacija - kaže Hoking.
<...>
- Univerzum se rukovodi zakonima nauke. Zakoni su možda po direktivi Boga, ali Bog ne interveniše u njihovom kršenju... Postoji fundamentalna razlika između vere, zasnovane na autoritetu i nauke bazirane na posmatranju i razumu. Nauka će pobediti, jer funkcioniše - uveren je on.

Na kom su ti to forumu vernici digli buku?


Kizza

Koliko me pamćenje služi još pre nekolko godina primećeno je da Vojageri ne idu predviđenom putanjom te se špekulisalo da "nešto" curi na letelicama te da ih to skreće.Mislim da je Draško nešto o tome pisao na Am u?Čuo sam i verziju da se vraćaju na Zemlju ali dok se to 100% ne proveri ne vredi o tome razmišljati.Evo i slike o trenutnoj poziciji pa sami zaključite  ;)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Kizza

Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

TenMon

'To sto Hoking govori je cista spekulacija' - ovo bih zeleo da kazem a onda ce neko reci: 'Mozda i nije, procitaj njegovu novu knjigu.' Namece se zakljucak da su ove izjave cista reklama za knjigu.. Potrefio je upravo dve teme koje ljude cesto narocito zanimaju: vanzemaljci i Bog.
A i ove izjave zaista deluju kao najobicnija spekulacija - tip konverzacije na Exitu posle 5 ujutro..

Mene bas zanima da li se vanzemaljci iz elipticnih i spiralnih galaksija nekako sustinski razlikuju.

bapabrapa

http://www.guardian.co.uk/science/2004/sep/12/spaceexploration.research

Some researchers say unseen 'dark matter' may permeate the universe and that this is affecting the Pioneers' passage. Others say flaws in our understanding of the laws of gravity best explain the crafts' wayward behaviour.

They had been tracking the probes using the giant dishes of Nasa's Deep Space Network. By the time the two spaceships had swept beyond Pluto, they noted there were persistent anomalies in their trajectories. Every time they looked the Pioneers were in the wrong place. The effect was not large, but it was significant. Something more than the Sun's gravity appeared to have a grip on the craft.


http://www.scientificamerican.com/article.cfm?id=a-force-to-reckon-with

A Scientific American-a...
some physicists began to explore possible flaws in Newton's laws and relativity. Others posited that dark matter was the culprit: it might exert a gravitational or drag force. A third theory embraces the idea that a minute acceleration exists in the velocity of light, which might result in the appearance that the probes are slowing down: if light travels faster, telemetry signals arrive faster, and the craft seem to be closer.



kruska

Prvo taj pioneer 10 je oko 100 AU daleko, pa ne mogu znati stvarno sta ga je snaslo.
Drugo Taj Hoking smara.


Ako se pojacala gravitacija sunca sto ukazuje na novi smak sveta, onda bi trebalo i da pokoji asteroidcic velicine omanjeg grada naleti i na nas Zemljane jer smo ocigledno preterali sa kupovinom tehnike.

Neka utvrde momci iz NASA jeli doslo do pomeranja drugih planeta u odnosu na sunce npr merkur i venera.

ili se centar sunca ipak sazima i pravi kolekciju crne rupe jer pioneer 10 i pioneer 11  idu u suprotnim pravcima.

A moze biti da samo zbog odredjenog  razloga pocinju otkazivati motori (zracenje i slicno) je su slicni sateliti

I voyager ima cudne anomaLIJE..
🌠

Kizza

Eh,da ovo prati neki profesionalni astrofizičar mogao bi da nam objasni šta se dešava tamo daleko ........
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

r2d2

September 21, 2010, 07:16:12 pm #10 Last Edit: September 21, 2010, 07:35:11 pm by r2d2
QuoteMene bas zanima da li se vanzemaljci iz elipticnih i spiralnih galaksija nekako sustinski razlikuju


A sto bi se evolucija ponavljala cak i u nasoj galaksiji, ili cak na planeti zemlji?

Kada sam skupljajuci neki materijal o mogucem vansolarnom zivotu, porazgovarao sa gospodom Biolizama, uveravali su me da se priroda na nasoj planeti nikada ne ponavlja, vec uvek napravi nesto novo u odnosu na nestalo i unisteno, evolucijski gledano....
---------------------------------------------------

Hokingu dugujem jednim delom ljubav prema astronomiji, al` je nevidjeni senzacionalista, pa njegove reci ipak uzimam sa rezervom. A jest` da su Vanzemaljci i Bog prilicno popularni kod pucanstva.
--------------------------------------------------
Nova Sila?
Mozda je u Americi kriza mnogo dublja nego sto mislimo, pa se vade iz naftalina informacije i spekulise sa njima zarad popunjavanja naucnih fondova. S obzirom da se cak velika i mocna NASA delimicno komrecijalizuje ko zna sta mozemo ocekivati u buducnosti. Nista me nece iznenaditi.....


Danijel

Quote from: kruska on September 21, 2010, 02:52:51 pm
Prvo taj pioneer 10 je oko 100 AU daleko, pa ne mogu znati stvarno sta ga je snaslo.
Drugo Taj Hoking smara.


Ako se pojacala gravitacija sunca sto ukazuje na novi smak sveta, onda bi trebalo i da pokoji asteroidcic velicine omanjeg grada naleti i na nas Zemljane jer smo ocigledno preterali sa kupovinom tehnike.

Neka utvrde momci iz NASA jeli doslo do pomeranja drugih planeta u odnosu na sunce npr merkur i venera.

ili se centar sunca ipak sazima i pravi kolekciju crne rupe jer pioneer 10 i pioneer 11  idu u suprotnim pravcima.

A moze biti da samo zbog odredjenog  razloga pocinju otkazivati motori (zracenje i slicno) je su slicni sateliti

I voyager ima cudne anomaLIJE..


Ne znam zašto su se svi toliko uzbudili oko Hawkingove knjige, odnosno oko spominjanja boga u naslovu, pa riječ je o MARKETINGU, a on danas prodaje proizvode. Znanost više ne može biti imuna na to, danas se knjige sve manje čitaju i da bi ih se kupovalo treba nekako skrenuti pozornost na njih i tu uskače marketing. Knjige se pišu da bi se barem nešto zaradilo na njima. Ako ništa drugo, Hawking barem u naslov nije stavio seks ili sise ;D
O sadržaju ne možemo pisati ako ju nismo pročitali pa stoga u to ne bih ulazio.
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Kizza

Zanimljivo da su se ove dve teme,Bog i Voyager,susrele i možda je trenutak da se setimo prvog filma "Zvezdane Staze"  ;)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Danijel

Jel to onaj kad je nepoznata sila išla prema Zemlji pa su ju Kirk i ekipa presreli i u oblaku pronašli - Voyager?  ;D
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

kruska

September 21, 2010, 08:57:31 pm #14 Last Edit: September 21, 2010, 09:24:39 pm by kruska
mislim da sam nasao resenje ovog problema
RTG radioizotop  termoelectric generator  baziran na  plutonijumu-238

Naime reaktor se hladi vise nego treba udaljavanjem od sunca zbog hidrazina koji menja agregatno stanje
pa imaju problem sa reaktorom.
Pogodite koji sateliti imaju ovaj reaktor?
http://en.wikipedia.org/wiki/Radioisotope_thermoelectric_generator

edited,///Brzina, masa, sila, gravitacija, magnetno polje, inercija, uzeti sve ovo u obzir
gubitak mase satelita potrosnjom goriva i plutonijuma , kineticka energija, naci ce oni uzrok u NASA i neka nadju neko bolje objasnjenje zasto im ne radi reaktor na vecim udaljenostima.
Ostao je jos jedan satelit "new horizons" koji je negde oko  putanje Urana i nisam nasao podatak da li i ovaj ima skretanje tj usporavanje
🌠