• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

May the Force be with You!

Started by CyberianIce, September 20, 2010, 01:08:25 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Kizza

Bravo Danijele!Koliko me pamćenje služi Voyager je tražeći Tvorca shvatio da je to on sam!Ma moram da pogledam film ponovo  ;)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

sale11472

Quote from: kruska on September 21, 2010, 08:57:31 pm
mislim da sam nasao resenje ovog problema
RTG radioizotop  termoelectric generator  baziran na  plutonijumu-238



Cvrc, po svemu sudeći to nije pravi odgovor ili bar ne potpun odgovor ali to svakako ne znači da treba odma i pod hitno da pravimo "novu fiziku".... prosto je zanimljvo kako neki naučnici skaču pred rudu, kao da su zaboravili na Kardaševa i CTA-102  ;D

Kada su Novi Horizonti u pitanju taško da će se tu nešto slično otkriti. Naime kao i kod Kasinija i kod ove letelice položaj reaktora je takav da je termalna radijacija ima daleko veći uticaj pa je malo verovatno da će se uspešno izmeriti ovako suptilan uticaj....

No ja verujem čika Slavi i ekipi sledbenika Karla Sagana znatno više nego NASA-i koja baš i nema vremena da se bavi time. U svakom slučaju bilo bi lepo ako se to iskoristi za namicanje love za jedno par DeepSpace misija koje bi ispitivale ovaj efekat u spoljnim delovima Sunčevog sistema ;)

BTW Kizzo NEMA Vojadžerove anomalije, to smo već apsolvirali pošto se Vojadžeri stabilisani raketnim motorima nema nikakve šanse da se kod njih primeti ovakav efekat (čak ni ako je greška u merenju izvor ove anomalije)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

CyberianIce

@sale11472
Izvini ako gresim, ali koliko sam ja informisan i kod Voyager-a je primecen isti ovaj efekat ali su izvrsena korekcije pa im se trajektorija nije menjala.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

r2d2

September 22, 2010, 08:26:28 am #18 Last Edit: September 22, 2010, 08:40:54 am by r2d2
QuoteBTW Kizzo NEMA Vojadžerove anomalije, to smo već apsolvirali pošto se Vojadžeri stabilisani raketnim motorima nema nikakve šanse da se kod njih primeti ovakav efekat (čak ni ako je greška u merenju izvor ove anomalije)

i
QuoteKada su Novi Horizonti u pitanju taško da će se tu nešto slično otkriti. Naime kao i kod Kasinija i kod ove letelice položaj reaktora je takav da je termalna radijacija ima daleko veći uticaj pa je malo verovatno da će se uspešno izmeriti ovako suptilan uticaj....


Deluje mi prilicno neprecizno i netacno objasnjeno.

Treba reci da merenje vojadzera nema veze sa raketnim motorima, vec sa osom rotacije. " Efekat se ne može precizno izmeriti kada se neka od osa rotacije stabilizira, a posebno kada su sve tri ose stabilizirane, kao što je bio slučaj sa Vojadžerima. Za sada nema rezultata od ispitivanja sa letelicom Kasini."

Otkrice je iz naftalina, jer je otkriveno davne 1980 godine proslog veka, a objavljeno javnosti 1994 godine.  1995 NASA je dala tricavih 247 000 dolara da bi se ova anomlaija ispitala, te ne znam dal` su stigli da sve potrose za ovih 15 godina...  ;D

Uostalom evo lepo linka pa sami se podsetite. http://static.astronomija.co.rs/razno/ad/skoplje/2005/pionir/pionir2.htm

--------------------------------------------------------------
Kod Vo`dzera jesu otkrivene barem 3 anomalije (doduse druge vrste), i tu su bas zbog ovih anomalija pocelo prispitivanje podataka o onome sto znamo o Suncevom sistemu: Magnetne rupe, Lenjost solarnih vetrova i anomalicno kosmicko zracenje...
I opet link: http://static.astronomija.co.rs/astronautika/voyager/2006/voyager2006.htm

kruska

zahvaljujuci pregaocima u astronomiji ovog foruma mislim da smo resili 99% svetskih anomalija NASA satelita  hahahha
🌠

TenMon

Mozda su Spirit i Opportunity Adam i Eva buduce marsovske civilizacije!! Nekako i zvuci musko (Spirit) i zensko (Opportunity)...

sale11472

September 22, 2010, 10:11:42 pm #21 Last Edit: September 22, 2010, 10:26:56 pm by sale11472
Quote from: r2d2 on September 22, 2010, 08:26:28 am
Kod Vo`dzera jesu otkrivene barem 3 anomalije (doduse druge vrste), i tu su bas zbog ovih anomalija pocelo prispitivanje podataka o onome sto znamo o Suncevom sistemu: Magnetne rupe, Lenjost solarnih vetrova i anomalicno kosmicko zracenje...
I opet link: http://static.astronomija.co.rs/astronautika/voyager/2006/voyager2006.htm


Eh kod Vojadžera nisu otkrivene anomalije pošto iz slučajnosti koje su prisutne pri paljenju motora kojima se vrše korekcije položaja u potpunosti maskiraju ovaj efekat.
Znači Vojadžeri jesu otkrili da neke stvari (od kojih si tri naveo) nisu baš onakve kako su to naučnici očekivali dakle daleko od bilo kakve anomalije koja bi mogla da uzdrma temeljne zakone fizike kao što je slučaj sa Pionirima. Kasini zbog položaja RTG-a ima daleko veće efekat usled termalnog zračenja tako da podaci koji su dobijeni u ovoj misiji nisu od koristi kada je u pitanju provera ovog fenomena (Odisej i Galileo takođe nisu bili od velike koristi)

Quote from: CyberianIce on September 22, 2010, 01:53:42 am
@sale11472
Izvini ako gresim, ali koliko sam ja informisan i kod Voyager-a je primecen isti ovaj efekat ali su izvrsena korekcije pa im se trajektorija nije menjala.


Dakle grešiš ali je to sasvim uobičajena greška pošto su Vojadžeri mnogo poznatiji (eto imali su ulogu i u Star Trek filmu pa makar to bio imaginarni Vojadžer 10 ;) ) od Pionira, ljudi uobičajeno ovu anomaliju pripisuju njima. Naravno moguće je da je i kod njih to prisutno ali jednostavno ne može da izmeri kao ni kod ostalih  pomenutih letelica (bar ne dovoljno precizno da bi podaci bili relevantni)

Problem sa citiranim člankom iz AM (pored pomalo senzacionalističko-neozbiljnog stila koji je i meni tako drag) je u tome što je prilično star, odnosno jako zanimljive stvari su počele da se dešavaju posle 2005 pa svima onima koje ovo zanima najtoplije preporučujem sledeći LINK kao što rekoh Saganovi sledbenici i čia Slava (Turišev, pomenut je i u članku na AM) se ovime jako ozbiljno bave i nekako imam utisak da će od rezultata tog rada zavisiti i da li će se ići na neku posebnu misiju koja bi se bavila ovim efektom...


Eh da zamalo da zaboravim oni novci koje je NASA (tj JPL) dala bili su namenjeni spašavanju podataka iz ovih misija koje su bili snimljeni na magnetnim trakama koje se čuvaju po kojekakvim budžacima i hodnicima u JPL-u (i to BUKVALNO) a ne za objašnjenje anomalije ...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Sasa

Quote from: TenMon on September 22, 2010, 04:46:21 pm
Mozda su Spirit i Opportunity Adam i Eva buduce marsovske civilizacije!! Nekako i zvuci musko (Spirit) i zensko (Opportunity)...

I Spirit i Opportunity su žensko.

Kizza

Nisam skapirao,da li su Voyageri na predviđenim putanjama ili ne  ???
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

sale11472

Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

CyberianIce

Quote from: sale11472 on September 23, 2010, 12:34:56 amDakle grešiš ali je to sasvim uobičajena greška pošto su Vojadžeri mnogo poznatiji (eto imali su ulogu i u Star Trek filmu pa makar to bio imaginarni Vojadžer 10  ) od Pionira, ljudi uobičajeno ovu anomaliju pripisuju njima. Naravno moguće je da je i kod njih to prisutno ali jednostavno ne može da izmeri kao ni kod ostalih  pomenutih letelica (bar ne dovoljno precizno da bi podaci bili relevantni)


Da ali misli se da su se i Vojadzeri suocili sa istom slilom kao i Pioneer 10, samo sto im trajektorije nisu u iskrivljene usled njihovih mogucnosti da vrse korekcije kursa? Tako sam negde procitao ne mogu sada da pronadjem...
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

kruska

Meni se cini da svi americki sateliti imaju krivu putanju, a ameri nece to da priznaju .
🌠

TenMon

Quote from: Sasa on September 22, 2010, 11:37:54 pm
Quote from: TenMon on September 22, 2010, 04:46:21 pm
Mozda su Spirit i Opportunity Adam i Eva buduce marsovske civilizacije!! Nekako i zvuci musko (Spirit) i zensko (Opportunity)...

I Spirit i Opportunity su žensko.


Biće to jedna feministička civilizacija :D

sale11472

Quote from: CyberianIce on September 23, 2010, 01:22:30 am


Da ali misli se da su se i Vojadzeri suocili sa istom slilom kao i Pioneer 10, samo sto im trajektorije nisu u iskrivljene usled njihovih mogucnosti da vrse korekcije kursa?


Nope! Kod Vojadžera nije moguće izmeriti tako malu i suptilnu devijaciju pošto je, najgrublje moguće rečeno, greška merenja nekih 50 puta veća od merene veličine tj to bi bilo kao kad bi pokušavao da izmeriš  razdaljinu od jednog milimetra metarskom trakom čiji su najmanji podeoci od 5 centimetara (50 mm) ili ekvivalentno kao kada bi pokušavao običnim školskim lenjirom da meriš debljinu ljudske kose ali ne cele dlake nego krajeva koji su počeli da se cepaju... ne ide nikako.
A i inače kad se nešto meri onda misliti i .... jel kako to već ide tu  ili si nešto izmerio ili nešto nisi izmerio trećeg nema, kod Vojadžera nije izmereno pošto ga nije ni moguće izmeriti... Dakle još jednom za kraj Vojadžeri nisu bitni za ovu priču...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

r2d2

September 28, 2010, 02:27:58 pm #29 Last Edit: September 28, 2010, 02:52:13 pm by r2d2
Ponekada covek mora da se ponavlja  ;)
Quote
Nope! Kod Vojadžera nije moguće izmeriti tako malu i suptilnu devijaciju pošto je, najgrublje moguće rečeno, greška merenja nekih 50 puta veća od merene veličine tj to bi bilo kao kad bi pokušavao da izmeriš  razdaljinu od jednog milimetra metarskom trakom...


Kao sto napisah...   ..osa rotacije!!!
Quote" Efekat se ne može precizno izmeriti kada se neka od osa rotacije stabilizira, a posebno kada su sve tri ose stabilizirane, kao što je bio slučaj sa Vojadžerima.


Ne znam ja o cemu ti pises,, ,,kakava te to metarska traka spopala, lenjiri, kakvi bakraci....  Ta man` se covece ;D

p.s. Pre cu da verujem dipl.ing. Dragovicu (pa makar covek i pogresio, sto cisto sumnjam) nego tebi gugl-majstoru...