• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

5 dimenzija i maksvelove jednacine elektro-magnetnog polja

Started by r2d2, October 02, 2010, 10:28:34 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

r2d2

Napominjem da pitanje postavljam svestan svog izuuuuzetno slabog poznavanja materije za koju pitam! Svestan sam da odgovor moze zahtevati dodatni napor s moje strane da ga razumem i moze se desiti da ga ne razumem.
Pitanje postavljam zato sto vise informacija iz naucno-popularna knjiga ne mogu naci, gogul je stur i ne objasnjava stvari.
Napominjem da ovo moje pitanje apsolutno nema veze sa metrikom kompletnog svemira vec je konkretno vezano za cinjenicu koju sam procitao i iznenadjen sam njome.
--------------------------------------------------------


Opsta relativnost opisuje kako materija utice na prostor (lokalno) cija osnova su  g cinioci. (koji ukazuju na nacin merenja rastojanja tacaka u odnosu na njihove koordinatne razlike). Jasan mi je deo gde za 3 dimenzije euklidskog prostora  ima 6 g cinioca. razlika od x pa na kvradat plus razlika y pa na kvadrat plus razlika z pa na kvadrat.
Cetvorodimenzionalni neeklidski prostor daje 10 g cinioca.

Medjutim u prosirenju ove  jednacine  sa pet dimenzija, dobija se fantastican rezultat makselovih jednacina. Ta peta dimenzija s kojom se bavio Kaluc ima topologiju kruga a ne prave.... ...kako sam procitao...

Prevedeno na laicki jezik: metrika sa pet dimenzija je fizicko elektro-magnetno polje?

Meni ovo zaista nije jasno!

Da li stvarno to znaci da svako em polje koje merimo, vidimo, pojmimo je u stvari petodimenzionalno kretanje cestica?