• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Da li postoje glupa pitanja ???

Started by sale11472, October 02, 2010, 08:32:48 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

kruska

Sale***** trenutno voljno posti i neće ti još kojih nekoliko dana dati odgovor jer ne želi da ugrozi sopstveni prikaz apsolutnog trola, svako javljanje bi mu ugrozio njegov (zasad) neprikosnoven status.
Lomača je spremna ali kerozin još nije proliven, a šibice... modernizacija je uzela zamah --Pošalji- 

artuditu, hoćeš direktan frontalni napad ali sale!!$/" je rodjeni hajduk, on napada žrtve u klisuri  hehehe.
🌠

stameni

E, ljudi, šta mislite da malo otkulirate / otkuliramo, onako, svi zajedno? :) Nema potrebe za mnogo teškim rečima.

r2d2

October 05, 2010, 12:52:58 pm #17 Last Edit: October 05, 2010, 01:35:39 pm by r2d2
QuoteSale***** trenutno voljno posti i neće ti još kojih nekoliko dana dati odgovor jer ne želi da ugrozi sopstveni prikaz apsolutnog trola, svako javljanje bi mu ugrozio njegov (zasad) neprikosnoven status.
Lomača je spremna ali kerozin još nije proliven, a šibice... modernizacija je uzela zamah --Pošalji-


Nisi apsolutno u pravu za Saleta . To je gotovo kao uvreda. Mozda je covek zauzet, mozda je na putu...  Uostalom nije bitno, i da se nikada ne javi na ovu temu nije trol niti ikada moze to biti. Meni je prvom x puta pomogao u posmatracko-astronomskom delu. Dvogled koji posedujem sam nabavio  iskljucivo na njegovu mudru preporuku.I ne samo to, ima puno primera.. Na primer na zadnjem m. maratonu ja sam bio njegov pomocnik u pokusaju, a pre toga smo se nadljudski, a bogami i nadcovecanskim snagama zajedno se borili sa smetovima vekovnog snega Fruske Gore. itd. itd.

Ipak, ako se odluci i javi na ovu temu, necu biti nimalo milostiv prema njemu, a nece ni on prema meni, jer druga je tema da li meni ili njemu nesto smeta u stavovima i replikama. A meni smeta definitivno, i vec sam izgubio zivce...

Mozemo da se i izkuliramo,  mada je mozda bolje da ovu temu ne ostavljamo nedorecenu, pa da idemo dalje, prijateljski..

Yagodinac

Mi se svi zapravo izuzetno volimo, cenim i poštujemo, samo se ponekad javi argumentovana razmena mišljenja. To se najbolje vidi na Letenci, kad su nam pri ruci i teži elementi setupa (tegovi, eq glave, itd) pa ih ipak ne uvodimo u raspravu.

r2d2


kruska

Ovo je vise da ga izazovem da "nesto" kaze a on ce reci "nesto" kad bude bio u mogucnosti.
Mislim da je moj post daleko od uvrede, ali tesko je suditi o svojim recima.
Ovo je jedna dobra zabava, a sale11472 je svojim komentarima ucinio mnoge razgovore zanimljivim, cak i kad je "prepametan".
Meni je izgledalo da je r2d2 malo nestrpljiv pa cak i ja sam to postao cekajuci na nove zgode na forumu.
🌠

sale11472

Dve strane a još nisam ni počeo, to se zove uspeh ;D Uostalom šta drugo i da se očekuje kad neko najavi da će nastupiti u stilu Turskih telenovela ;D  (btw mogli ste i gore da prođete ali Egipatske telenovele bi bile ipak previše ;D )

No OK da počnem.
Pošto je Željko napisao post koji je daleko najbliži originalnoj zamisli teme krenuću sa odgovorom na isti.

Quote from: r2d2 on October 04, 2010, 10:05:09 am

Na moj prvi "sefte" post  upucen ovom forumu, ti si odmah prvi odgovorio:
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tja sto da se balmiras? Nema nista lose u zelji da naucis nesto novo. Doduse moga bi ti predstavljati problem to sto su u tvom gornjem tekstu podjednako zastupljeni i bazicni koncepti i naprednije hipoteze  Prevrtanje očima Dakle morao bi da pocnes od pocetka. Doduse na dobrom si putu sa Hokingom i ostalim autorima naucno popularne literature pa tako i nastavi.
E sada posto trais linkove evo ti jedan koje bi ti mogao pomoci da naucis manje vise sve sto ti je potrebno da bi skopcao ono sto si naveo http://www.phys.uu.nl/~thooft/theorist.html doduse ti si trazio linkove na srpskom ali ja mogu samo da i ponovim jedan od prvih saveta sa navedenog linka nauci engleski, mislim zao mi je svih ljubitelja drugih jezika ali daleko najvise i najlakse dostupnih informacija je na engleskom.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Da li nesto `fali ovakvom odgovoru. U principu ne.


Heh pa fali ovom odgovoru puno toga ali je dobra ilustracija onoga što sam napisao u prvom postu, odgovor je tačan, prilično potpun (sledeći pomenuti link stvarno može da se shvati sve što je pitano) i potpuno glupav (možda prejaka reč al odgovor je moj pa mogu da kažem šta hoću o njemu ;D )
Šta je u suštini problem sa takvim pitanjima ??? odgovor na to se nalazi u trećoj rečenici onoga što sam ja napisao, dakle
QuoteDoduse moga bi ti predstavljati problem to sto su u tvom gornjem tekstu podjednako zastupljeni i bazicni koncepti i naprednije hipoteze

Ovakav način postavljanja pitanja je praktično prototip onoga što sam slušao na raznim predavanjima naučno popularnog tipa bez obzira granu nauke koja je u pitanju, i bezmalo nikada  nisam čuo nekakav odgovor koji bi zadovoljio onog ko je postavio pitanje. Problem sa takvim pitanjim je što su postavljena sa željom da se razumeju obično najnapredniji koncepti a u isto vreme sa temelje na osnovnoškolskom (ili u boljem slučaju srednješkolskom) poznavanju materije. Tako da obično predavaču nije sasvim jasno šta je pitanje ali mu je sasvim jasno da će svojim odgovorom bezuspešno napasti gomilu miskoncepcija koje je publika ponela iz onog razdoblja kada obzilniji odgovor ne bi mogla da razume

Evo primera iz r2d2-ovog prvog posta na ovom forumu:

Quotezasto postoji pojam spin kada hajzenbergov p.n. kaze da je to elektronski oblak moguceg nalazenja elektrona /tako su nas barem ucili u osnovnoj skoli pre mnogo godina/.spin znaci da elektron kruzi oko svoje ose i oko jezgra?


Wikipedija na našem jeziku kaže
QuoteSpin je osnovna osobina elementarne čestice, poput mase i naeletrisanja. Pošto je kvantno-mehaničke prirode ne može se opisati makroskopski
i onda se u sledećoj rečenici baca u pokušaj makroskopskog opisivanja, nikakvo čudo što posle nastanu problemi  ::)
Naravno ako se zaustavimo na citiranom kao opisu spina i naročito obratimo pažnju na ono što sam podebljao celo pitanje o spinu jednostavno nestaje pošto se temelji na pogrešnom shvatanju spina.

Onda ide drugo pitanje

Quotesta je to naelektrisanje?


Huh ovo je baš teško pitanje ali ozbiljno baš teško pitanje na koje je verovatno najbolji odgovor blago rečeno rekurzivan
Naelektrisanje ili električni naboj je jedna od osnovnih osobina nekih subatomskih čestica kojom se karakterišu elektromagnetne iterakcije (interakcije čestica sa elektromagnetnim poljem) mada na Englesko to zvuči mnogo sexije ;D
Dakle odgovor je otprilike: to je nešto što umemo da izmerimo, znamo da je kvantovano i...... to bi bilo to. Znači bez šale TEŠKO pitanje, bar na način kako je postavljeno.....

Onda naravno ide treće koje je po tipu "Elementary my dear Watson"  pitanje, četvrto na koje bi se moglo odgovoriti "Da." sa par fantastičnih (as in fantasy) podpitanja....

Sve u svemu ovo je uzeto za primer samo zato što mi je sam r2d2 ukazao na to (znači sam je kriv ja bih verovatno kopao za nečim drugim ;D ) i to seciranje  ne služi da pokaže kako je r2d2 ovakav ili onakav već pošto smo svi mi takvi da ilustruje kako to izgleda nekome kome se takvo pitanje postavi. Kad se pitanje utemelji na nečemu što je pogrešno shvaćeno tj naučeno ili pročitano pa još kada se pomešaju elemtarni pojmovi sa stvarima koje su na samom frontu današnje nauke i sve to se začini popularnom literaturom koja jeste fenomenalna i korisna ali ume da zastari jako brzo. Sve u svemu pitanja se postave bez da se pokuša sa traženjem odgovora (zato stalno pominjem Googleta on tu jako pomaže) ili bar dodatnih informacija kako bi se lakše postavilo pravo pitanje, a precizno i pravo pitanje su jako bitni ako želimo da dobijemo koristan odgovor umesto opšteg mesta kako nam to nije baš najjasnije (probajte da se setite kada ste zadnji put postavili neko pitanje a da niste dobili odgovor koji je u suštini upravo to) .....
Reakcija nekog stručnog obično bude
QuoteInace, malo mi smeta atmosfera na forumima - zato ih nikada ne posecujem -

Moja bude takva da počnem da se kliberim i zezam u odgovoru tj dam tačan ali glupav odgovor koji nije očekivan.....

OK a sada da odgovorim malo na pisma obožavalaca ;D

Dakle Kizzo ako pogledaš citat moje poruke biće ti sasvim očigledno i jasno kao dan zašto sam postavio pravilo koje sam postavio .....

Sasa šta da ti kažem sem " u obućara šuplje cipele" ;)

Kruska voli da ide "ad hominem" pa to ti je, slobodno, ne smeta.....

stameni nećemo da otkuliramo .... ostaćemo cool do kraja ;D

Yagodinac ... hm ovaj pa el ti stvarno veruješ u zvanične verzije sa Letenke tipa "hvatao loptu za američki fudbal takok što je hteo da napravi trostruki salto sa 2 1/2 axla i pao na završio u bolnici" ........ uostalom što misliš da tebe svi volemo kao lekara beše hirurg sklon urgentnoj medicini ako se ne varam ;D ;D ;D    (šala naravno, nadam se da ćemo i sledeće godine videti iste likove u organizaciji)
OK toliko za sada nadam se da ću nastaviti posle znatno kraće ničim izazvane dramske pauze ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Ljubo

October 06, 2010, 06:57:57 am #22 Last Edit: October 06, 2010, 07:13:27 am by Ljubo
QuoteSpin je osnovna osobina elementarne čestice, poput mase i naeletrisanja. Pošto je kvantno-mehaničke prirode ne može se opisati makroskopski


Moram istaći da se neki ovdje previše oslanjaju na Wikipediju i NIMALO  nije dobro da se bukvalno citiraju definicije sa takvih i sličnih portala, jer su to uglavnom prepisane i slobodno interpretirane teoreme i hipoteze iz udžbenika i ništa više od toga (!!!)

Dakle, gore boldovano ne znači i aminovano, jer umjesto "ne može se opisati maksroskopski", treba da stoji "ne može se naći makroskopski analogon". Naime, spin, kao osnovno svojstvo mikročestica VEOMA efektivno se može interpretirati (za one koji su pohadjali osnovni kurs iz kvantne mehanike), na sljedeći način: Na primjer spin elektrona je jedna polovina. Ako u mislima zamislimo da smo podijelili "sferu elektronskog oblaka" (malo prejak izraz, ali radi posao i smislu ove interpretacije), i uočimo ("markiramo") jednu polovinu tog "oblaka", onda spin 1/2 znači vjerovatnoću da u bilo kom trenutku uočimo tačno tu polovinu!!!

Dakle, hoću reći, svaka kvantno-mehanička pojava se može interpretirati (!!!), ali nema svoj analogon u makrosvijetu. No, na osnovu ove poznate činjenice izvesti prosti zaključak tipa "kvantno-mehaničke prirode i ne može se opisati makroskopski" bilo bi kao da Yagodincu kažete neku bolest na latinskom, pa da on odmah ustukne i kaže "Auu, tebi je konstatovana teška dijagnoza, teško ćemo ti naći tretman", kad ono tamo neki običan osip ili slično :)  :) ;)

Kizza

Dobro je što je sale11472 otvorio ovu temu pa sad ni jedno pitanje nije više glupo,pitam Ljubu a i ostale koji znaju odgovor: Koliko je moguće da se elektron približi protonu a da atom ostane to što jeste?Kako se napominje u teoriji Crnih Rupa stekao sam utisak da se tamo može sažimati materija do kolko hoćeš  ???
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

r2d2

October 06, 2010, 07:29:19 am #24 Last Edit: October 06, 2010, 08:29:27 am by r2d2
Uh, dobro je da si se javio, vec sam bio ozbiljno spremio sopstvenu ispisnicu,  :-[  jel bice da sam se malčičice  zaneo. Ali sad kad si javio,  :)  sve to te nece spasiti od...
------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tvog odgovora na sefte:

Sreca da su mi tada odgovorili i drugi, a ne samo ti....

Ja sam stekao utisak, da si mi rekao sledece rezimirano:

Znas sta decace, idi ti na drugo mesto i dodji za jedno 15 - 20 godina kada naucis osnove elemntarne fizike, savladas gradivo za fax i uz put engleski jezik (gledaj da to bude barem level 9, kolarac nije skup, a dovoljno barataju teh. izrazima) pa ako te jos uvek bude intresovalo dobices odgovor.

Ali ruku na srce moja pitanja imaju elemenate haoticnosti, i bazicnog nerazumevanja mnogih pojmova.

Eto ja sam stvarno tada nabavio knjigu za srednju skolu iz fizike, ali mi to apsolutno nista nije pomoglo, buljio sam u formule i  tekst i dalje nemajuci razumevanje. Moguce da je taj udzbenik bio neprikladan za to moje posecanje. Daklen, dajem ti za pravo na neke tvoje primedbe...

-----------------------------------------------------------------------------------------------------
(mala napomena:kao sto rece yagodinac ovo je prijateljska razmena argumenata, pravila je odredio Sale na pocetku, zestina je dozvoljena samo ako pece u ustima, ali se sliva u grlo lagano i u zeludcu donosi osecaj  prijatnosti (ne mora da bude od firmiranog prozivodjaca, ali nemojte bas zozovacu))
Jos jedna naponena, ne nisam alkoholicar-povratnik, samo se secam osecaja kada je moj deda pek`o rakiju, besto to jesenji dan, negde oko 11h... ...opet sam se zaneo!
------------------------------------------------------------------------------------------------------  

r2d2

October 06, 2010, 09:36:23 am #25 Last Edit: October 06, 2010, 10:18:57 am by r2d2
QuoteNaelektrisanje ili električni naboj je jedna od osnovnih osobina nekih subatomskih čestica kojom se karakterišu elektromagnetne iterakcije (interakcije čestica sa elektromagnetnim poljem) mada na Englesko to zvuči mnogo sexije


Odgovor netacan, pored toga sto u prevodu kaze: nemamo pojma! Pominjanje osnovnih osobina je sakrivanje iza jos neotkrivenog.

Ovaj odgovor koji si ti izvukao je interpetacija kulonovog zakona. Sam odgovor je u redu ako zanemarim otkrice kvarka, gde naelektrisanje moze biti 1\3 ili 2\3 ...

Pitanje jeste komplikovano i danas bi sebi odgovorio uz pomoc cestica prenosioca i napomene o neobicnoj strukturi prostora i vremena kvante fizike. S obzirom da sam tek skoro otkrio 5 dimenzionalni prostor kretanja cestica nemam dovoljno argumenata da pisem o tome, ipak tvoj stav me nekako navodi da poput tebe predstavim svoje razumevanje osiono.
Realno nisam siguran, ali iz mog razumevanja proizilazi ovo sto napisah gore.
Dok sam pisao ovaj odgovor nijednom nisam pogledao ni wiki ni google, sto moze biti greska.....  ;D
-------------------------------------
Sto se tice spina, zahvaljujem se Ljubi na dodatnim pojasnjenjima. Slazem se u svemu, tj objasnjeno je na mom nivou razumevanja, a nisam zaboravio ni Milanovo objasnjenje (svaka mu cast na trudu)
I dalje ga ne razumem, mada sada imam potpuno drugaciji stav i utisak da sam blize odgovoru...

Quotezato stalno pominjem Googleta on tu jako pomaže

p.s. Sale Poceo si da tepas guglu sto moze biti znak psihofizicke zavisnosti od istog, pa cemo te mi lepo u Drojzderovu na odvikavanje...  ;D

Ljubo

QuoteKoliko je moguće da se elektron približi protonu a da atom ostane to što jeste?...


Elektron se u atomu može približiti jezgru (ne protonu, to nije isto) do n=1 (dakle, postoji tačno odredjena vrijednost, plus-minus neodređenost tog osnovnog nivoa (n=1, gdje je n tzv. glavni kvantni broj, i odredjuje orbitu, odnosno energijski nivo). U slučaju pada elektrona na jezgro (dešava se, doduše, ne često), dolazi do transformacije jezgra (tzv. K-zahvat). Ovi pojmovi opisani su u udžbeniku iz fizike za IV razred gimnazije (bez zalaženja u rješavanja kvantno-mehaničkih sistema).

QuoteKako se napominje u teoriji Crnih Rupa stekao sam utisak da se tamo može sažimati materija do kolko hoćeš


Materija se ne sažima pri padu u crnu rupu, već obrnuto - ona se isteže i u vidu lijevka (Ajnštajn-Rozenov most) upada u samu jamu! Ali svejedno dolazi do njenog razgradjivanja.

kruska

proton i elektron su u ovakvom energetskom okruzenju na stabilnom odstojanju
cesto prave stabilan atom, a u adekvatnoj sredini bude pomalo i jonizovanih oblika.
Nikad nisam dozivljavao 1 elektron kao energetski jaku cesticu, mozda je negde u univerzumu pozitron vise prisutna cestica ili kako naci antimateriju u svemiru- nadji pozitron.

nekad mi padne napamet da je crna rupa zapravo hemijski element sa rednim brojem 1000(u periodnom sistemu elemenata) ili mozda 129...
🌠

Kizza

Ljubo hvala ti puno  :) ali kako u tekstu "Crne Rupe" od Marka Simonovića piše:
Citat:"Ali da li je to sve? Ako povećavamo masu zvezde, da li postoje i neke druge transformacije koje se mogu dogoditi, tj. da li postoje i drugi oblici zvezdanih ostataka sem belih patuljaka i neutronskih zvezda? Odgovor na ovo pitanje je potvrdan. Kako se ispostavlja, kada je masa zvezde dovoljno velika da ni sabijeni neutroni ne mogu da izdrže pritisak njene sopstvene težine događa se nezadrživi kolaps čitave zvezde u bukvalno jednu tačku! Da li je ovo zaista tako dramatičan zaključak? Sa stanovišta svakodnevnog iskustva možda i nije. Mi možemo zamisliti da takav objekat može da postoji, nekakva sićušna tačkica sa jako velikom masom."-završen citat.
Koliko mi je poznato tačka nema dimenziju pa mi je neverovatno da  jedna Zvezda  sa svim svojim elementima sažme u tako mali prostor a da elementi ostanu to što jesu sa svom tom masom  ???
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Ljubo

Quotekada je masa zvezde dovoljno velika da ni sabijeni neutroni ne mogu da izdrže pritisak njene sopstvene težine događa se nezadrživi kolaps čitave zvezde u bukvalno jednu tačku!


Izneto vidjenje "kosmičke kataklizme" je još jedna u nizu previše slobodnih interpretacija kakvih ima na mnogo mjesta, pa i na ovom portalu. To bi bilo nešto kao film snimljen sa efektima koji ne odražavaju realno stanje stvari.
Naime, zvijezda čija je masa veća od, ako se dobro sjećam, 4,3 mase Sunca (negdje sam čitao i >3 ), na kraju svog životnog puta, kada potroši zalihe vodonika i ona padne ispod kritične (neophodne za proces termonuklearnih reakcija), prvo se skupi pod uticajem gravitacije. U posljednjem roptaju, na račun povećane unutrašnje temperature ona se u veoma kratkom periodu naduvava do enormnih dimenzija (supernova), nakon čega se omotač razduvava u okolni prostor, a jezgro krene nezaustavljivo da se obrušava u samog sebe (ne stižući da se transformiše u bilo šta, pa ni u neutrone!). Na tom putu bez povratka, žargonski rečeno, ono pojede sve pred sobom, a kad mu nestane "materije" počne da jede sam prostor - urušava se u "tačku" (nije u pitanju matematički singularitet, pa ne treba je shvatati kao tačku bez dimenzija, već nešto veću, plus horizont dogadjaja!).
Dakle, materija ne stigne da se transformiše - ona se jednostavno uruši u rupu u prostoru koju je proizvela velika gustina - toliko velika da je zakrivljenost prostora dovedena u beskonačnost!!!
Iz istoga, dakle, slijedi da se ne radi ni o kakvoj bezdimenzionoj tački u svemiru, već o pravom pravcatom objektu, koji obitava u sebi svojstvenom ambijentu. Druga je stvar što mi možemo da registrujemo samo one pojave i procese koji se odigravaju sa ove strane horizonta dogadjaja.