• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Mars

Started by Maxscope, August 14, 2005, 04:35:22 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Maxscope

 Nakon duzeg zapostavljanja astronomije, nocas sam oko 3 posle ponoci izasao pod nocno nebo.
Ali Perseidi nisu bili razlog, (jer licno nisam ni malo zainteresovan meteorima, pa na njih nisam ni obratio paznju), vec sam hteo da vidim Mars.
Iako nisam izneo teleskop, vec samo dvogled, Mars je vec veoma veliki i sjajan.
Naravno, nemoguce je videti ikakve detalje na planeti, pogotovu ne malim dvogledom, ali i sam crven sjaj planete je bio dovoljan da prizove u secanje svu velicanstvenost iz 2003. godine.
Sada je negde oko -0.5 magnitude, i sa svakom noci je sve veci i sjajniji.
U noci oktobra 29-30, Mars ce dostici velicinu od 20.2" sto je za oko pet uglovnih sekundi manje od opozicije od pre dve godine. Zato ne treba propustiti ovu priliku, jer se Mars u ovakvom izdanju nece prikazati sve do 2018. godine.
Tokom opozicije 2007. godine, Mars ce dostici velicinu od jedva 15 uglovnih sekundi.
Siguran sam da ce o Marsu jos biti reci tokom narednih meseci, pa bih sada samo da podsetim na noc 25. avgusta.
Te noci Mesec ce se naci na svega 3 stepena od Marsa, sto siguran sam ne treba propustiti. Vec sledece noci, Mesec ce se pomeriti na svega 3 stepena od Plejada.
Tokom sledecih nedelja, Mars ce se i sam priblizavati ovom jatu, sve do (nisam siguran) pocetka oktobra.
Tako da cemo imati jos nekoliko prilika za osmatranje bliskih susreta Meseca, Marsa i Plejada.
nastavice se.................................................  

sashastar

 Maxscope veoma lepo si to primetio
Oktobar ce zaista biti zanimljiv narocito 30.10.2005 kada je Mars najblizi zemlji
i to otprilike 0.464 AJ
I sada svakim danom je sve interesantniji veci blistaviji i ja sam kao i ti posmatrao Mars a stalno su tu u blizini prisutne i plejade.
A moram priznati da samo crvenilo marsa je sve nekako jace i ostrije.




sashastar

 Nocas je Mars poceo polako da se poigrava sa ljubiteljima nocnog neba.
Mada su nocas harali oblaci ipak u jednoj meduoblacnoj rupi
ukazao se Mesec u svojoj zanimljivoj fazi i tacno ispod njega Mars.
Iako ovo nije bio neki spektakularan astro dogadaj ipak je meni
pricinio veliko zadovoljstvo kada sam ugledao ovaj par.
:)  :)  

sashastar

 Veceras i nocas Mars,Mesec i plejade se poigravaju sa nama
Zovu nas da ih vidimo
:)  :)  :)

sashastar

 Zaista je lepo bilo videti nocas ovaj triling  :)

SAMO STO SAM JA OVDE IZGLEDA POCEO DA PRICAM SAM SA SOBOM  :(  

Sich

 Ne brini se sashastar, nisi sam :)
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

sashastar

 Sich hvala ti na podrsci  :)

Bobo

 Di su fotke??   ;)  

sashastar

 A gde su astrofotkasi ?

Bobo

QUOTE (sashastar @ 27. Aug. 2005., 21:10)
A gde su astrofotkasi ? [/quote]
A sta ti nemozes posuditi neki aparat i uslikati dogadjaj? Sori, ali meni oblaci smetaju..i nije potrebna neka bajna oprema da bi se nesto takvo snimilo :)

sashastar

 Posto je Mars svakim danom sve interesantniji evo jedne slicice

http://www-mgcm.arc.nasa.gov/MarsToday/marstoday.gif




sashastar


Maxscope

Ja sam nocas opet dvogledom posmatrao Mars.
Vreme osmatranja planete teleskopom se blizi.....:-)
Septembra 21.og Mars ce biti u blizini Meseca, sto vredi pogledati i fotografisati.
Inace, juce je Mesec nacinio trougao sa Venerom i Jupiterom sto se moglo videti iznad zapadnog horizonta kratko vreme nakon zalaska Sunca.
To sam fotografisao (onako na brzinu) i nije bas lose ispalo. Veceras je Mesec u ravni sa ove dve planete ali je kod mene oblacno pa to ne mogu videti.
Steta jer je i zvezda Spica u blizini ova tri objekta, a juce je nisam uspeo videti u trouglu, pa sam se nadao drugom pokusaju veceras.
Inace Mesec ce za dva dana (10. sept.) biti u bllizini Antaresa.........

sashastar

O napokon Maxscope da si se javio posto smo ti i ja na ovom topiku
gotovo sami
Na ovaj tvoj prethodni post nemam sta da dodam lepo si to sve rekao
ali ima jos jedna mala zanimljivost ?
Saturn je skoro usao u M44 lepo stoje jedan pored drugog.