• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Meade ETX90 vs Celestron NexStar 4SE

Started by mzex, October 12, 2010, 10:33:25 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

mzex

Dakle, ovako.. u dilemi sam izmedju ova dva teleskopa. To je otprilike ono shto trazhim, bitna mi je prenosivost, zainteresiran sam za posmatranje planeta najvishe, i zhelim da ima auto tracking. Cijene su im slichne Meade 599E a Nexstar 550E. Da li ima neko iskustva sa ova dva teleskopa i da li mozhe da ih uporedi? Takodje, ako ima neki josh model u toj klasi, a da zadovoljava uslove koje sam gore naveo, molim da ga preporuchite.

Hvala unaprijed

Yagodinac

Ovde imaš brdo testova:

http://www.cloudynights.com/category.php?category_id=20&pr=2x6

Iskreno, možda nema baš tih modela u uporednom testu ali nešto približno:
http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=780

U svakom slučaju ta dva teleskopa bi trebali da budu tu negde i po kvalitetu i po izradi. Stvar na koju treba više obratiti pažnju je montaža, to je mnogo bitnije od toga da li je meade ili celestron. Uostalom, za neke normalne pare imaš i
http://www.teleskop.rs/teleskop/katadioptricki-teleskopi/1271500-eq3-mc-skywatcher
...a to sa svojih 5" poprilično šije gorepomenutu braću, a za slične pare.

mzex

Hvala na odgovoru... ja zhivim na relaciji Srbija - Slovenija, tako da mi je svejedno gdje cu naci bolju ponudu. Pogledao sam ovaj gore link 127/1500 i svidja mi se ali nema motorizovanu montazhu, shto ova dva imaju.

Koga ne mrzi, neka pogleda ova dva linka:
Celestron - http://www.mojteleskop.si/_item/903/102mm_%284%29_Maksutov-Cassegrain_NexStar_4_SE_%28F=1325mm%29_na_alt-azimutni_goto_montazi_SE1.html
i Meade http://www.tehnooptika-smolnikar.si/uploads/File/Letak%20A4-december-09-1-popravljeno-2.pdf



CyberianIce

Ja mislim 4-0-4! It's Ur lucky numbers today ;D

Nisu ti losa ni ova dva gorepomenuta ali to su neke mehanike koje nisu bas dobre za fotografisanje. Ako ti je prvenstvena zamisao posmatranje planeta, to je onda nesto na sta bi trebao manje paznje da obratis. Ja sam vise za neki motorizovani EQ nego za ova gotova resenja.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

mzex

E jesam "sretnik", linkujem neshto sa teleskop.rs i ukinu im hosting ;) www.teleskop.rs - account is didabled :)

Danijel

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT


kruska

October 13, 2010, 08:07:46 pm #8 Last Edit: October 13, 2010, 08:17:38 pm by kruska
problem u savetovanju coveka sta da uzme jeste sta (on) buduci vlasnik trenutno misli da mu treba(sa koliko trenutno para).
mene i dalje nesto goni da kupim reda velicine 12" ili 300 cm ogledalo sa odgovarajucom montazom ekvatorijalnog tipa za fotografiju.
Svaka roba ima svog kupca... a vazno je imati i dobro nocno nebo.

mzex

Naveo sam gore... bitna mi je prenosivost, jer cu da ga nosim sa sobom, zanima me posmatranje planeta, a deep sky je samo bonus, ne zanima me astrofotografija, i zhelim da ima auto tracking.  Dao bih negdje do 600E za to.


sale11472

Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Yagodinac

October 15, 2010, 06:20:30 pm #12 Last Edit: October 15, 2010, 06:32:28 pm by Yagodinac
Ovaj... Mislim da 90mm aperture (makar to bio i maxutov) jednostavno nije dovoljno za planete. Najbolje bi bilo 8-12" SC ili neki newtonian 200-250mm custom made ogledalo od f7-8. To je zadnja ponuda od prenosivih teleskopa.
Sve između bi trebalo da završava posao. Ja lično i nisam fan maxutova, gledao sam kroz 90-130mm i Jupiter ima oštru ivicu, to je činjenica, ali pruge nikako nisu oštre i kontrawstne kao kod ostalih tipova teleskopa. Apo-refraktore i da ne pominjem.
Što se tiče cifre od 600 ili malo preko ispada da je taj 127mm max na multifunkcijskoj montaži nešto što bi bilo najbolje. Za malo veće pare planet killer bi bio 200/1200 dobs pa da dokupiš HEQ5, sirovu aperturu ništa ne može da nadomesti. A pravi planetarni teleskopi (SC >8") ipak koštaju više.

Naravno da je ovo moje mišljenje i to vrlo subjektivno. Ubedljivo najbolje rešenje za (skoro) sve oblasti u astronomiji je uvek bio i biće - apo refraktor. Ali ne i za svačiji džep...

CyberianIce

Mislim da gresis. Ja nemam nikakvih problema sa 90mm aperture i planetama. Bitno je samo da je veci F broj, a posto covek nece fotografisati to mu bas odgovara. A i sve preko 90mm aperture je vec manje kompaktno nego sto bi on to zeleo.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Yagodinac

za F broj se slažem; u nemogućnosti da svi pogledamo rezultate upoređivanja svojim očima kroz okular ostaje da pitamo Hrasta koji ima i malog maxa i newtonian 10". On Jupiter snima kroz onaj veći... ;D

Sem toga, na Letenci svake godine je moguće uporediti i iz prve ruke se uveriti. 90mm definitivno jeste malo za planetarne detalje (ugaona rezolucija!) ali govorim o sebi. Neki ljudi su sa 60mm apo Televue pravili bomba fotose deep sky objekata, ali u astrofotografiji apertura manje igra ulogu od montaže, praćenja i sl.