• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Temperatura?

Started by SUPERHEROJ, October 18, 2010, 08:24:34 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

SUPERHEROJ

 Veliki pozdrav svima, posle duzeg vremena resio sam da ne budem samo citalac na ovom forumu, pa da pitam : da li neko moze da mi  kaze, da li postoji razlika u temperaturi izmedju protona i elektrona u jednom atomu? Molim Vas da me ne saljete na raznorazne sajtove nego da mi odgovorite ako znate iako ovo je ovo  pitanje mozda vise za podrum nego za ovde...ali sta cu kad mi se ovde vise  svidja.

Kizza

Zanimljivo pitanje,jedino znam da se atom "zamrzne" na apsolutnoj nuli a kolka je njegova ne znam  ;)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

SUPERHEROJ

Mene interesuje postoji li RAZLIKA u temperaturi izmedju elektrona i protona u atomu [n.pr. H]?

kruska

ja bih pre rekao: elektron ima vece oscilacije temperature nego proton.
🌠

r2d2

Hm, pa kada bi se upitali ko mora imati  vecu kineticku energiju proton ili elektron znali bi mozda i odgovor....

Yagodinac

Temperatura je svojstvo čestica kao što su molekuli ili atomi. Njihove oscilacije, kinetička energija pritom, kako hoćeš to bi trebalo da predstavlja temperaturu a izdvajanje elektrona i protona iz te celine je nešto drugo.
Možemo da pričamo o brzini elektrona (mada hipotetički, Hajzenberg!) ili protona, o njihovoj masi, kinetičkoj energiji... Ali ne o temperaturi u užem smislu. U širem smislu mislim da bi tek plazma sastavljena iz recimo elektrona imala osobinu temperature, nikako elektron u okviru atoma.

CyberianIce

Ma to se na cesticnom nivou cesto poistovecuje sa ukupnom energojom cestice (potencijalna+kineticka) pa stvara zabunu. Termodinamicka toplota nema bas nikakvog smisla kada se samo elektron ili proton posmatra. Postoje samo energije tih cestica koje ce diktirati kranji ishod u atomu - temperaturu.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

kruska

pitanje je malo neprecizno, a ako temperaturu definisemo termometrom (npr Hg)ziva
onda je temperatura kolicina energije koja utice na sirenje zapremine tecnosti u uskoj cevi.
U uslovima oko 273-300 Kelvina nema bas mnogo nestabilnih jezgara(cast izuzecima)
tako da je uglavnom temperatura varijacija elektron interakcija.
Na suncevoj povrsini je "malo" drukcije.
Ipak je temperatura samo ljudska izmisljotina jer zivi svet ima receptore za toplo-ladno brrrr
🌠

SUPERHEROJ

Hvala Vam svima sto ste se potrudili, ja bi voleo da Ljubo kaze nesto o tome?

Kizza

Da li uopšte i Proton i Elektron imaju temperaturu  ??? Logika mi govori da imaju ali ... ;D
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

r2d2

QuoteHvala Vam svima sto ste se potrudili, ja bi voleo da Ljubo kaze nesto o tome?


Pa mislim da su cika CyberianIce i cika Yagodinac sve lepo objasnili, al` ajd` sad....

Kizza

U pravu si,samo da čika Ljuba potvrdi  :)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

sale11472

Quote from: Kizza on October 19, 2010, 08:28:29 pm
Da li uopšte i Proton i Elektron imaju temperaturu  ??? Logika mi govori da imaju ali ... ;D


Hmm hajde da čujemo koja je to logika koji bi govorila da proton ili elektron imaju temperaturu.
Nisam baš siguran da ove čestice mogu da se posmatraju kao termodinamički sistemi (pogotovo ne elektron) tako da govortiti o njihovoj teperaturi baš i nema smisla....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Kizza

Pa ako imaju mase ...  ???
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

CyberianIce

E tako analogno i ovde sa temperaturom:

Imaju li atomi boju? Nemaju... Pa kako onda moze metal da ima boju ako svaki najmanji njegov komadic nema?

E da ja sad ne objasnjavam prirodu svetlosti i zasto je to tako, dovoljno je reci samo da atomi metala imaju neke osobine koje ce na kraju da diktiraju boju tog metala. Ali je besmisleno govoriti o samoj boji atoma, eto tako i ovo sa temperaturom.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S