• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Temperatura?

Started by SUPERHEROJ, October 18, 2010, 08:24:34 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Ljubo

Quotekako se prenosi energija sa atoma kristalne rešetke tela A na telo B iz tvog gore citiranog primera.


Ajde, blizu si, još nam samo reci koja energija? Ima li ona temperaturu? Kada se kreću čestice u oba kristala (i A i B), zašto se ne prenosi sa B na A? ODGOVORI NAM !!!

Ljubo

Evo tri puta zašto, da ako imaš čime to skapirati:

Crystal A is at a higher temperature

Crystal A is at a higher temperature

Crystal A is at a higher temperature

Ljubo

Ne mogu da vjerujem da ovo neko ne može da ukapira??????????

Kizza

Joj,kad sam Ja ukapirao valjda može i sale  ;D
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Ljubo

Noćas ću se popeti na tavan da skinem moju svesku iz termodinamičke statistike. Ja se dobro sjećam da sam tamo izveo (radili smo to na faksu) izraz kako kinetička energija idealnog gasa zavisi od temperature, a ne obrnuto kako piše u knjizi za srednju školu, i kako je Sale samo preuzeo.
Ja ovo što tvrdim ne izmišljam - ja sam to izvodjenje radio - upravo mislim iz pomenutog izraza za entropiju (jer se mora ići preko vjerovatnoće W).

Makroskopski, ovaj izraz se može dobiti preko zavisnosti pritiska od temperature, ali ta zavisnost je odredjena mjerenjem (pa rezultat primjenjenog razmatranja zavisi od toga šta ćete vi sami odrediti da je prioritetna veličina, kao što je Sale uzeo da T zavisi od srednje Ek). S druge strane, statističkim putem, neposredno se pokazuje da srednja Ek zavisi od temperature.
Dakako, ove veličine su u pomenutom odnosu uporedive kada je u pitanju idealan gas, ali za realan gas treba imati u vidu i promjenu ostalih oblika energije, pa temperatura ne odredjuje samo Ek !!!

CyberianIce

@OffTopic
"...tvrda glava je urodjena mana..." ili "...nezgodno je gledati kad se ljudi svadjaju..." Pa bih vas molio dajte se malo iskontrolisati :(
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

SUPERHEROJ

Ne bi voleo da se Sale ljuti ali logicnije mi deluje to sto Ljubo pokusava da kaze

Kizza

Ma di da se sale11472 naljuti  ??? Nadam se da je Ljuba našao ono na tavanu  ??? Ja još nisam našao onaj video..........
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

sale11472

Quote from: Ljubo on October 31, 2010, 07:46:17 pm
Quotekako se prenosi energija sa atoma kristalne rešetke tela A na telo B iz tvog gore citiranog primera.


Ajde, blizu si, još nam samo reci koja energija? Ima li ona temperaturu? Kada se kreću čestice u oba kristala (i A i B), zašto se ne prenosi sa B na A? ODGOVORI NAM !!!



Aman Ljubo, ja te lepo pitam da objasniš mehanizam kojim se taj prenos odvija....
A ti stalno okolišaš, pa ili tvrdiš da sam ja rekao nešto što nisam ni pomenuo ili okolišaš sa pominjanjem stvari koje nemaju veze sa onim što sam ja rekao ako treba da se podestimo evo ga citat

Quote from: sale11472 on October 22, 2010, 10:02:14 pm
Quote from: Ljubo on October 21, 2010, 06:46:24 am
a ne stvaranje energije ni iz čega.


Ko priča o stvaranju energije ni iz čega ???
Ali ako na neki način usporiš (ili kao u gornjem slučaju ubrzaš) kretanje čestica promenićeš i temperaturu tela. Da li to radiš mehanički, promenom pritiska, laserima ili bilo čim drugim nije preterano bitno, bitno je da kretanje mikro čestica i te kako određuje temperaturu.


Dakle od samog početka diskusije podmećeš mi stvari koje je nigde nisam izjavio i kao tobože braniš drugi zakon termodinamike  ::)

A sve što ja tvrdim je da kretanje (preciznije energija) mikročestica na mikroskopskom nivou određuje temperaturu sistema na makroskopskom nivou...

nema tu ni stvaranja energije ni iz čega, još manje prenosa toplote sa hladnijeg na toplije telo, svakako nema ni kršenja bilo kog zakona termodinamike, niti ja bilo čije primere izvrćem (ali zato neko drugi konstantno izvrće ono što ja napišem) ....

I još poodavno čekam da odgovriš na pitanje koje sam ti postavio
Eto čak sam ti na početku istakao suštinu pitanja pa ponavljam još jednom
Samoodgovori na to i ništa više nije potrebno za završetak ove diskusije....

Ako je potrebno dodatno razjašnjenje
KAKO u gornjoj rečenici ima značenje NA KOJI NAČIN
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Ljubo

November 02, 2010, 11:05:32 pm #69 Last Edit: November 02, 2010, 11:13:22 pm by Ljubo
Obaveze u školi nisu mi dozvolile da stignem do tavana.... Sorry ;)

Ipak, nemam naravno ništa protiv Saleta, naprotiv (izvinjavam se Saletu, ovo je više poučna rasprava)! Moja reakcija je uslijedila kao prirodno suprotstavljanje nepotpunim definicijama, to jest onim koje ostavljaju prostora za različita tumačenja. Fizika je egzaktna nauka, i stoga sam tako reagovao.

Mogao sam ja to i sa stanovišta koji navodi Sale mu pokazati (mehanizam toplotnog provodjenja - prvo makroskopski, pa onda statistički), ali za to bi mi bilo potrebno jako puno prostora - recimo, kako dolazimo uopšte do pojma srednje kvadratne brzine (i zašto ona nije jednaka najvjerovatnijoj, a ni srednjoj brzini molekula) pa do Maksvelove raspodele molekula po brzinama (bez koje ova priča ne bi imala nikakav smisao (a pravi je onaj statistički, jer se iz njega dobija Eksr= i/2 kT, gdje je i - broj stepeni slobode, još jedan statistički parametar).

O svemu ovome, kad se dokopam pomenutog izvodjenja zadnje formule preko termodinamičke vjerovatnoće (W). To be continued....

Ljubo

November 02, 2010, 11:09:50 pm #70 Last Edit: November 02, 2010, 11:21:42 pm by Ljubo
Elem, vidim da je Sale uporan, pa hajmo opet (pješke ovaj put, da Sale to bolje razumije ;)) :

Kako smo dobili da srednja kvadratna brzina molekula idealnog gasa zavisi od temperature? Zašto ona nije jednaka najvejerovatnijoj brzini, a ni prosječnoj (srednjoj) brzini molekula? Da li si čuo za Maksvelovu raspodelu molekula po brzinama?

sale11472


Pa valjda ne pišem kineski (希望我don' t写用中文)

Nema potrebe za time. Dovoljno je da u najkraćem objasniš mehanizam toplotnog provođenja i ništa više.
Dakle polako peške (da i ja shvatim) objasniš kako se toplota (toplotna energija) prenosi sa zagrejanog parčeta metala na hladnije parče sa kojim je u direktnom kontaktu. A za to ti nije čak ni potrebno da se hvataš matematike već samo da objasniš MEHANIZAM dakle princip i ništa više.
Ili ako ti se više sviđa da objasniš kako radi mikrotalasna rerna ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Ljubo

November 02, 2010, 11:40:53 pm #72 Last Edit: November 03, 2010, 12:07:22 am by Ljubo
Hajmo prvo provodjenje toplote kontaktom. Prati dobro, da ne bude opet grešaka (a već si u svom nelogičnom tvrdjenju pogrešio kad si u startu rekao sa toplijeg na hladnije tijelo, jer si odredio šta uzrokuje smjer promjene toplotnog kretanja, to su već mnogi ovdje uočili, a valjda ćeš poslije ove priče i ti, so god help u):

Kada se spoje dva, recimo, idealna gasa različite temperature, makroskopski pristup (na žalost jedini na koji se ti pozivaš, pa otuda i slijedi tvoja greška!!!!!!!!!!!!!) kaže da kada brži (i topliji) molekul prvog gasa udari u hladniji molekul drugog gasa, dovešće do prenosa toplote (ispravno!) sa njega na drugi molekul, ili kako ti tvrdiš: ima veću energiju pa mu daje višak toplote (toplotnog kretanja) i molekul drugog gasa se poslije toga kreće brže.

E sad slijedi pitanje gdje se krije tvoja pogreška: Da li to važi za sve molekule prvog gasa? Makroskopski bi trebalo, ali statistički NEEEEEEE !!!!
STATISTIČKI PRISTUP: Postoji raspodjela molekula po brzinama (ona se ne može odrediti mikroskopski, iz očitih razloga!!), koja se odredjuje statistički. Prati sad dobro: po njoj, ima molekula u prvom gasu koji se kreću sporije od molekula u drugom gasu, pa imaju i manju toplotu!!! Zato je Maksvel dao raspodjelu molekula po brzinama, gdje se mogu odrediti: najvjerovatnija i prosječna brzina. NIJEDNA OD NJIH NE ZAVISI OD TEMPERATURE direktno, kao što je to slučaj kod srednje kvadratne brzine molekula. Od kuda nam ona? Pa dobija se iz srednje kinetičke energije molekula - otuda joj i ime!! A od čega zavisi ta srednja kinetička energija molekula idealnog gasa?
Šta misliš Sale, od čega?  8)  8)  8)   ;)

Ljubo

Sale, ljudski je priznati kad se pogreši. Ne mora biti da si to namjerno, vjerovatno si imao neki duboki razlog da vjeruješ u suprotno - meni to nije važno (uistinu!), a vidiš ni drugima.

Vjeruj mi, ja sam izvodio formulu Eksr= i/2 kT statistički, preko termodinamičke vjerovatnoće.

r2d2

November 09, 2010, 09:41:11 am #74 Last Edit: November 09, 2010, 09:46:51 am by r2d2
Eto zanimljivosti. Taman kada sam potpuno usvojio cinjenicu da jedan proton ne moze imati temperaturu procitah na Blicu sledece (znam, znam, oni su to samo prepisali i verovatno lose preveli):

"Evans je objasnio da se na tim temperaturama čak i protoni i neutroni, koji tvore nukleus atoma, tope u vrelu, "gustu supu" kvarkova i gluona, poznatu kao "kvark-gluon plazma" (QGP).


"Proučavanjem ove plazme fizičari se nadaju da će saznati više o 'jakoj sili', jednoj od četiri fundamentalnih sila prirode", naveo je on."
------------------------------
Drugim recima izgleda da proton nema temperaturu ali se moze "topiti"? Rec topiti mozemo uslovno shvatiti kao  razbijanje jake nuklearne sile?

Proton ipak mora imati temperaturu zar ne? Samim tim i elektron?

Sto bi rekao Kizza: ko je ovde lud?  :o

http://www.blic.rs/Vesti/Svet/216204/CERN-izveo-mini-veliki-prasak