• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pitanja u vezi fotografije

Started by CyberianIce, October 25, 2010, 05:39:50 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

CyberianIce

Imam opet pitanje: Da li se moze nekako izvesti da se na ovog mog idiota nabaci neki dodatak za sirokougaono fotografisanje? Nesto poput ovoga:



Hteo sam da kupim ali ne postoji nijedan fabricki koji moze da ide na A560 pa sam se zapitao kako izgleda taj dizajn sociva, mozda bih mogao sam da ga konstruisem jer imam dosta materijala. Ja bih u principu napravio neku budzevinu ali da ne afektujem postojeci objektiv. Da li je to moguce?
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Obersturmfuehrer

Sa donje sociva strane imas obican navoj koji ide u svog parnjaka na objektivu...znaci nikakva mudrost...
Problem je u tome sto ova jeftina sociva ne daju bas najbolju sliku, po ivicama ima koliko hoces svakakvih distorzija...

CyberianIce

Nema veze. A zna li se kako izgleda opticki dizajn ovoga? Sve sto sam ja do sada uspeo da napravim da ima smilsa u sustini radi ali nikako ne moze da se isfokusira...
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Obersturmfuehrer

To ces morati da potrazis na netu...
Ja jedino mogu da kazem da se radi o vrlo jednostavnim konstrukcijama.
Ja sam imao neki ovakav


Sa donje strane je macro navoj koji je obicna lupa sa x povecanjem, a sa gornje konstrukcija sa jednim ili 2 sociva.
Kada se koristi sa macro navojem ima propisan zum od 0.45x, i autofokus radi ok (Fuji S5600), a kada se koristi bez toga zum je jos manji, ali tada autofokus ne dolazi u obzir...

Yagodinac

Koliko su takvi adapteri dobri... Kvalitet im je veoma sumnjiv. Cene idu od par desetina do sto eura i to dovoljno govori.
Ja i nisam fan stavljanja nečega od par desetina evra na objektiv od par stotina evra... Mislim, može ali zaboravi na bilo kakvu oštrinu i upoznaj sve moguće distorzije i aberacije. Svi kažu da takvi wide angle adapteri imaju mnogo lošiju sliku od bilo kog kompakta a o malo boljim SLR objektivima da i ne govorim.

Ustvari, probaj pa nam javi rezultate. I gledaj da kupiš neki sa što manjom kompresijom (bolje 0.6 nego 0.45) jer će verovatno slika biti bolja. Ako zvezde ne budu ljubičaste i po uglovima crtice i ja pazarim jedan  ;D ;D

CyberianIce

Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

NShappy

February 06, 2011, 11:50:32 am #21 Last Edit: February 06, 2011, 11:58:04 am by NShappy
Vredi! To je jako dobar aparat. Ima ga jedan drugar i baš sam ga njakao i njakao. Aparat je otporan na vremenske uticaje (weather sealed (u prevodu, ima dihtung gumice na svim zazorima oko dugmića i kod bajoneta i sme da pokisne i ništa mu ne bude)) mada mislim da taj objektiv nije weather sealed. To proveri po netu. Dalje, ima stabilizaciju slike u telu (servo motori pokreću senzor onako kako se tebi trese u rukama dok snimaš te "poništavaju" tvoje "trešenje" (to u DSLR imaju još samo Sony i Olympus)), a i svi pravi fotografi kažu da je jako dobro osmišljen što se tiče UI.

Ali, kod nas, na našem tržištu, ja bih ipak savetovao da uzmeš nekog Canona ili Nkona. Pentax je kod nas jako slabo zastupljen, podrška ne postoji, servis postoji samo kobajagi. Za Canona i Nikona imaš polovne opreme (objektiva) bar 300x više nego za Pentu. C/N servis funkcioniše dobro. Plus što se polovni C ili N prodaju očas posla, a Pentu ćeš se namučiti jednog dana da je se rešiš. Ja imam dobar i skup DSLR aparat (Sony A700) ali brand-a koji je kod nas redak i mogu ti reći da je to mučenje. Pogotovo ako nećeš da ostaneš na tom jednom objektivu.

Od nabrojanih za i protiv, najbitija prednost C il' N je što bez problema nađeš polovno, pa i novo, šta god ti treba. Za Pentu ni novo nije lako naći. Daljinksi okidač, blic, drugu bateriju, grip, specifičniji objektiv... Ovi ostali, pa, lakše je naći homokinetički zglob za MG nego neki dobar objektiv za Pentu. Sony, ista priča!

Yagodinac

Sve potpisujem što je napisao NShappy.
Ako voliš baš rizik bolje da kupiš alfu dizel staru 20g. Biće isplativije  ;D

Iskreno, nije taj pentax toliko loš (uopšte) ali nije za astrofoto ništa bolji od nekog prozumera. Zamisli, uđeš u dućan i kažeš: dajte mi T-ring za pentaxa. A Lajoš kaže - ima. E, to je čist SF žanr.
;D

sale11472

Quote from: Yagodinac on February 07, 2011, 03:56:32 pm
..... Zamisli, uđeš u dućan i kažeš: dajte mi T-ring za pentaxa. A Lajoš kaže - ima. E, to je čist SF žanr.
;D


Hmmm ako nema na lageru sasvim sigurno se ne bi mnogo čekao na isporuku......

Tj Pentax je notorno poznat da gaji svoj čuveni K bajonet za montiranje objektiva pa tako i novi digitalci mogu da koriste neke sjajne objektive (OK može i ne tako sjajne ali ko bi njih još koristio) iz vremena pre autofokusa, čipova i sličnih zezalica da ne pominjem da je adapter K-bajonet na M42 navoj ekstremno jednostavan.....
To je upravo razlog zbog koga ja u dslr snovima maštam samo o Pentaxu no mene astrofotografija dibidus ne zanima ..... za tu svrhu bih radije pazari Canona ....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

NShappy

I na Canona se, preko raznih adaptera može staviti skoro sve! :)

Yagodinac

Quote from: sale11472 on March 02, 2011, 11:25:22 pm
...
Tj Pentax je notorno poznat da gaji svoj čuveni K bajonet za montiranje objektiva pa tako i novi digitalci mogu da koriste neke sjajne objektive (OK može i ne tako sjajne ali ko bi njih još koristio) iz vremena pre autofokusa, čipova i sličnih zezalica da ne pominjem da je adapter K-bajonet na M42 navoj ekstremno jednostavan.....
...


Adapter M42x1 i adapter M42x0.75 se razlikuju za četvrtinu milimetra. Imam oba i ako umesto jednog navrneš drugi - upropastćeš navoj. To što može da se nabavi adapter za bilo šta na M42 objektive nema ama baš nikakve veze sa T-ringom za teleskope. Prvo ima gde hoćeš a drugo ne postoji.
Doduše, neko bi već to mogao fino da nareže ali... ako je metalski radnik.

gilecais

E ja sam "metalski radnik" i imam i strug za metal!!!!! ;D

Danijel

E sad ćeš dobiti narudžbi svakojakih ;D
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

gilecais

Danijele e pa zdravo.Strug sam nabavio iz velike ljubavi prema astronomiji iz razloga da mogu sebi sam izradim po koji teleskop,fokuser,okular itd.... 8)

Danijel

Haha, uradi sam majstorluk je još uvijek najisplativiji, a da ne govorimo o tome da s njime možeš napraviti ono što se nigdje ne može kupiti :D
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT