• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Meteor iznad južne Srbije

Started by Predrag, November 12, 2010, 10:52:57 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sekula

November 15, 2010, 06:32:29 pm #15 Last Edit: November 15, 2010, 06:50:38 pm by Sekula
Nepismenost pojedinih (da ne kažem mnogih) novinara je prosto na liniji celokupnog stanja svesti, kulture i pre svega znanja, ovog naroda. Ali kada se u to upetljaju i nemušte izjave pojedinih "stručnjaka" kao što je u prethodnom slučaju koji sam naveo bio umešan "neko" sa AD Rudjer Bošković, to je onda prava papazijanija neodgovornosti, proizvoljnosti, paušalnosti, laicizma i svega ostalog.   :(
Takodje, ne razumem da pored onolikog AOB-a se na telefon zovu pojedini gradski činovnici koji daju izjave tipa: "najverovatnije se radi o bolidu" (što znači da nije sto posto sigurno te to ostavlja prostor da se pomisli da je srpskim nebom proleteo supermen ili leteći tanjir  ???), "nad srbijom pala meteorska prašina" gde pomenuti vidoviti "stručnjak" ko iz rukava istresa činjenicu da je to samo prašina i da i ako je palo neće ljudi tamo ništa da nadju osim nekog kamenja (za šutirati) pa zato nema svrhe da izlaze napolje tim povodom. Kao, ljudi iz tog društva mnogo pre AOB-a imaju već podatke o masi, mestu pada i kao oni su već tamo bili i obišli pa samim tim nema šta ko da tu čeprka posle njih!?! To se tako ne radi i ne priča se bilo šta samo da bi se bilo u centru pažnje. Jer je mnogo veća šteta nego korist od ovakvih izleta. Svako ko je svojevremeno bio povlašćen u školi da ima predmet Astronomija, znao bi makar malo bolje i opreznije da priča na ovu temu. U Srbiji u svakom slučaju postoje pravi eminentni stručnjaci koji se bave problematikom malih tela Sunčevog sistema pa bi konačno bilo redno da se neko okrene njima i od njih dobije pravu informaciju - in medias res!  

Sklon sam čak da pomislim da pojedini iz te grupacije sprovode perfidnu diverziju protiv nastojanja profesionalne grupe sa AOB da odradi ovaj posao maksimalno korektno i validno, a sve zarad očuvanja nekakve svoje "neprikosnovene" uloge (kvazi)naučnog i popularizacionog pijemonta.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Sasa

Treba imati u vidu da članak piše neki novinar, ili "novinar". Možda je do informacija pokušao da dođe preko telefona i onda na brzinu zapisivao šta je i kako čuo i shvatio. Dakle, sasvim je moguće da je čuo jednu priču koju je zatim u svom pregolemom neznanju napisao tako kao mi sada čitamo.

Kizza

Stvarno su strašne ovakve novinarske greške a i iz ličnog iskustva,ko je čitao davno ugašeni list "Zdravo" možda me se seća, novinar koji me je intervujisao debelo je iskrenuo moje izjave da me je bilo sramota šta sam "izjavio"!
U svakom slučaju treba edukovati ljude da realno opišu ono što su videli.Mene je zbunila ova Yagodinčeva koleginica i šteta što snimak nije uspeo bilo bi nam mnogo lakše  :)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Yagodinac


Kizza

Pa u tekstu piše Dobrila Momčilović,dežurala je te noći.Mislio sam da si i ti zdravstveni radnik pa tako..... 
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Yagodinac

Hahaaaaah... Sad sam pročitao.
Pa da, što je babi milo - to joj se i snilo. Otuda laseri i slične kerefeke karakteristične za diskoteke. A slikanje mobilnim, to bi tek zahtevalo analizu.
Da se ja pitam astronomija i astrofizika bi bile obavezne na svim fakultetima, pa i na medicinskom! Sreća pa se ništa ne pitam.

Sekula

Aman koji snimak, i kakve koleginice? Pišite jasnije, da mogu i drugi da prate ovu temu. Ne idite u off.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Predrag

Pa sama rasprava o nepismenosti novinara je off i nama veze sa temom. Mogli bi zadnjih nekoliko posta da se prebace na odgovarajuće mesto i da se nastavi.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Kizza

Sekula pogledaj prvu stranu ove teme a i sat bi mogli da vratite unazad ;)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Sekula

Quote from: Predrag on November 15, 2010, 07:31:30 pm
Pa sama rasprava o nepismenosti novinara je off i nama veze sa temom. Mogli bi zadnjih nekoliko posta da se prebace na odgovarajuće mesto i da se nastavi.


Nije off zato što se tiče dogadjaja koji ova tema pokriva. Dogadjaj je bolid (a potencijalni meteorit) od pre dva dana i sve reakcije na ovu temu tj ovaj dogadjaj. Svi topici do sada su bili za ovo što se odigralo. Meni je samo žao što u našoj zemlji ne postoji ozbiljniji zakon o informisanju koji bi ovakve vanredne dogadjaje bolje pokrio nekim odredjenim regulativima. Ko daje izjave, kad i kako, da bi se izbegle svakakve smutne situacije i dezinformacije. Toliko o ovome.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Yagodinac

Quote from: Sekula on November 15, 2010, 07:27:37 pm
Aman koji snimak, i kakve koleginice? Pišite jasnije, da mogu i drugi da prate ovu temu. Ne idite u off.


Odnosi se na (ne)kompetenciju nekoga da govori o nečemu, konkretno kako svedoci objašnjavaju izgled bolida. Pročitaj pažljivo sve priloge, nigde nismo otišli u offtopic.

Sekula

Quote from: Yagodinac on November 15, 2010, 08:27:35 pm
Quote from: Sekula on November 15, 2010, 07:27:37 pm
Aman koji snimak, i kakve koleginice? Pišite jasnije, da mogu i drugi da prate ovu temu. Ne idite u off.

Odnosi se na (ne)kompetenciju nekoga da govori o nečemu, konkretno kako svedoci objašnjavaju izgled bolida. Pročitaj pažljivo sve priloge, nigde nismo otišli u offtopic.



Ma ja sam tu ženu i te brljotine odmah pročitao. Nego kad neko krene da čita o snimku, onda može da pomisli da postoji još jedan snimak meteora, tako da je to bila primedba. Sem toga neko ko sa strane čita nema pojma da si ti lekar i tako dalje. Poenta je da ovo ljudi mogu direktno da nadju preko Google-a i da validne informacije mogu što pre da nadju.

| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

spadej

Eh, kako bi to bilo lepo kad bi nam jedini problem bio da li je u pitanju meteor, bolid ili prasina. Sto se bre nervirate? I sta ocekujete od naroda, a i novinari su narod, koji se plasi pomracenja sunca? I koji ne moze da razlikuje astrologa od astronoma.

Da sad ja ne odem u off, zanima me da li na osnovu pratcih pojava, poput svetlosnog bljeska, zvuka, podrhtavanja tla itd. moze da se pretpostavi koliko je "objekat" veliki, kojom brzinom je prozujao, i odakle je dosao?


NShappy


Aj' da se još malo zabavimo...  :D ;D :D ;D
P.S. Razumljivo samo forumašima iz Srbije...




Yagodinac

 ;D ;D ;D
Evo zašto čitam samo dotične novine...