• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Meteor iznad južne Srbije

Started by Predrag, November 12, 2010, 10:52:57 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dusko

  Ja sam jedan od ocevidaca !!  :) voleo bih da mi neko objasni zasto se bolid kreatao tj. padao spiralno? i bio u jednom momentu bljestavo crvene boje , a ne uobicajeno zeleno bele ? valjda prilikom najjaceg sagorevanja ! video sam puno ulazaka u atmosferu ali ovaj mi nije izgledao kao ostali ! vidjen kod kod Zrenjanina iz auta  8)

Sekula

Svi očevici koji imaju svoja svedočenja o
Quote from: dusko on November 16, 2010, 03:08:16 pm
  Ja sam jedan od ocevidaca !!  :) voleo bih da mi neko objasni zasto se bolid kreatao tj. padao spiralno? i bio u jednom momentu bljestavo crvene boje , a ne uobicajeno zeleno bele ? valjda prilikom najjaceg sagorevanja ! video sam puno ulazaka u atmosferu ali ovaj mi nije izgledao kao ostali ! vidjen kod kod Zrenjanina iz auta  8)


Svi očevici koji imaju svoja svedočenja a koja mogu biti relevantna za dalje istraživanje ovog dogadjaja (poželjno je dati svoju skicu, tačno mesto odakle ste posmatrali i ostale podakte tipa, boja, zvuk, vazdušni udar i slično) treba slati AOB-u na adresu dr Milanu Bogosavljeviću:

mbogosavljevic@aob.rs
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

stevansan

Evo jos dve mape kako su ga ljudi sa kojima sam pricao videli:
    

Sekula

Quote from: stevansan on November 16, 2010, 06:04:38 pm
Evo jos dve mape kako su ga ljudi sa kojima sam pricao videli:


Nadam se da sve ovo prosledjuješ nadležnima u AOB? Inače, apropo one moje reakcije gore na tralala pisanija i isto tako tralala izjave, ovo nije kraj priče o meteoru kao "prašini" koja je pala sa neba i rastočila se u neko bespuće. Više o tome vrlo uskoro...
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

stevansan

Quote from: Sekula on November 16, 2010, 06:31:26 pm
Quote from: stevansan on November 16, 2010, 06:04:38 pm
Evo jos dve mape kako su ga ljudi sa kojima sam pricao videli:


Nadam se da sve ovo prosledjuješ nadležnima u AOB? Inače, apropo one moje reakcije gore na tralala pisanija i isto tako tralala izjave, ovo nije kraj priče o meteoru kao "prašini" koja je pala sa neba i rastočila se u neko bespuće. Više o tome vrlo uskoro...


Poslao sam na mbogosavljevic@aob.rs nadam se da ce biti od pomoci.

Sekula

| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

r2d2

QuoteJa sam jedan od ocevidaca !!

Bas zanimljivo, jesi li bas siguran da si video sa te lokacije? Mada sledujuci liniju moguce da je mogao da se uoci s obzirom na putanju sever - jug. Kakva iskustva imas u posmatranju ?
\

dusko

Dobro zasto je bitno odakle je vidjen? ako sam rekao da je padao spiralno u poslednjoj fazi pada zar to nije bitnija informacija ! zvuk nisam cuo bio sam u automobilu ! uostalom lep dogadjaj za mene! ;) ostali nek traze snimke

Sekula

Quote from: dusko on November 17, 2010, 12:58:24 pm
Dobro zasto je bitno odakle je vidjen? ako sam rekao da je padao spiralno u poslednjoj fazi pada zar to nije bitnija informacija ! zvuk nisam cuo bio sam u automobilu ! uostalom lep dogadjaj za mene! ;) ostali nek traze snimke


Svako vidjenje bolida je bitno i treba ga potkrepiti skicom i odgovarajućim podacima. Jedini razlog je što se na taj način može odrediti eventualno mesto pada meteorita. U ovom slučaju još uvek nije zvanično potvrdjeno da je reč o meteoritu. a što do daljnjeg nije isključeno.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

r2d2

November 18, 2010, 07:30:55 am #39 Last Edit: November 18, 2010, 07:41:01 am by r2d2
Quoteako sam rekao da je padao spiralno u poslednjoj fazi pada zar to nije bitnija informacija !

Objasni malo blize ako te ne mrzi zasto je to toliko bitna informacija, po tebi.


Yagodinac

Dobro, to je interesantan fenomen ali mislim da spiralno padanje nije odlika samo ovog bolida. Pre bih rekao da spin imaju svi kosmički objekti, kao i svi meteoriti koji su pali na Zemlju. Rotacija pri padu je bio lep prizor i ništa više, u naučnom smislu je bio kao otkriće tople vode  ::)
Mnooogo je bitnije odakle je viđen i gde je otprilike pao - ako je uopšte pao.

Kizza

U svakom slučaju zanimljivo je da je padao spiralno,nisam do sada čuo za tako nešto, a dobro je što je bilo mnoštvo svedoka pa će  moći da se složi cela slika o padu ovog meteora  :)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

dusko

rekao bih da je meteorit u pitanju ! zato sto kada se svetlosni trag izgubio iz vidika posle sekund ili dve video se bljesak! mislim da je udario i rasprsnuo se ! spiralno kretanje posle pravolijskog govori mi da je bio supalj  :)

Sekula

Quote from: dusko on November 18, 2010, 06:07:03 pm
rekao bih da je meteorit u pitanju ! zato sto kada se svetlosni trag izgubio iz vidika posle sekund ili dve video se bljesak! mislim da je udario i rasprsnuo se ! spiralno kretanje posle pravolijskog govori mi da je bio supalj  :)


Dobro bi bilo da se ovom tvom svedočenju pridodaju dodatni podaci: gde si bio kao posmatrač, kakav je pravac kretanja bio, koje si tačno efekte primetio, skica trajektorije (pogledaj kako su već ovde koristili google map). Ili makar rukom skiciraj pa pošalji izveštaj i na forum kao i na gornju adresu koju sam naveo.

Sem toga jako bi bilo dobro koristiti i ovu online formu IMO-a (International Meteor Organization):

http://www.imo.net/fireball/report
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Kizza

Hm,brzina meteorita je sigurno bila velika i jedino objašnjenje je da je neki deo otpao,ili sagoreo,te je ostatak dobio spin  ???
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?