• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Meteor iznad južne Srbije

Started by Predrag, November 12, 2010, 10:52:57 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Obersturmfuehrer

Odevici su 0 (nula) u procesu dokazivanja nega. Mogu da posluze tek da ukazu gde treba gledati. Obozavam razne strucnjake, autoritete i ostale koji su u stanju da procene velicinu nepoznatog svetleceog objekta na nebu, njegovu brzinu i udaljenost. Pa jos ako u pricu moze da se uvede ratno iskustvo i 'zvuk granate od 150mm', e onda je prica kompletna. Kao da 150mm granata ima soptveni zvucnik koji emituje odredjenu melodiju.

Nego, ja bih ispitao i ove zemljotrese, zasto samo da citamo o HAARP projektu...
(da ne zaboravim, i Teslu treba dodati u pricu, corba ce biti kompletna)

spadej

Haubicka granata leti relativno sporo, moze se videti golim okom. Meteor ili meteorit leti velikom brzinom. Ove dve stvari nemaju nikakvih dodirnih tacaka. Ni sav ostali arsenal, koji smo videli i "prakticno isprobali", ni po cemu se ne moze uporediti sa nebeskim kamenjem.

U vezi sa "celo nebo" kamerama...Oko Zemlje leti na stotine, ili hiljade, kojekavih meteroa i kometa, mnogo vecih od ovog "cuda" sto je prozujalo iznad nasih glava. Koliko ja znam, jos uvek ne postoji tehnologija da se prate ni svi potencijalno opasni objekti. Tako da tvrdnja da smo mi, obicni ljudi, uskraceni za nesto jednostavno ne stoji.

Za koga radi moderator? Radi za sve dobronamerne i iskrene posetioce ovog foruma, koji trose svoje vreme da u konstruktivnom dijalogu razmenjuju milsjenja, da od nekog nesto nauce i obrnuto, itd.


Sekula

To što nije pronadjeno mesto pada eventualnog meteorita, ne znači da treba ulaziti u nekakve zone sumraka i teorije zavere. Forum ne pokriva ni jednu ni drugu oblast od prethodno navedenih, niti to ikako treba. Molim sve članove da buduće komentare ostavljaju u sprezi sa osnovnim načelima rada i postojanja ovog foruma. Sve što bude išlo u pogrešnom pravcu reklamiranja nekakve ezoterije ili paranoje i ksenofobije, biće brisano.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Sekula

November 30, 2010, 07:27:15 pm #78 Last Edit: December 01, 2010, 01:10:43 am by Sekula
Nema nikakve štete, već samo da se držimo teme. Meteorit još uvek nije potvrdjen. Postoji metodologija i način kako da se što pre pokupe svi podaci i o tome je ovde takodje dosta precizno bilo reči. Srbija ima samo jednu allsky kameru koja je za sada snimila ovaj eventualni meteorit i dakako se treba razmišljati o mreži i napraviti je u nekom razumnom roku. Ovakav dogadjaj je samo potvrda da je ovako nešto potrebno. Sve ostalo što se priča i prepričava jeste lepo ali ovo ipak nije literarna sekcija već forum sa tačno osmišljenim zadacima i ciljevima: popularizacija nauke a pre svega astronomije, borba protiv zaostalosti i kvazinaučnih elemenata i pseudoistina. Sve što se kosi sa tim ciljevima nije dobrodošlo, jer je na direktnoj liniji trenutnog stanja svesti koje svi zajedno moramo menjati.

Izvinjavanja nisu potrebna, već konstruktivno delovanje po prethodnom opisanom principu. Slovni sadržaj foruma takodje nije cilj sam po sebi, te tako molim da se ovde ne utapamo u beskrajna natezanja šta je ko mislio i šta je ko hteo da kaže, ovim ili onim.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

radmilo66

November 30, 2010, 09:03:58 pm #79 Last Edit: December 01, 2010, 12:51:44 am by Sekula
Nisam baš hteo ovo da kažem, izvinite za nepotrebna izvinjenja, neće ih više biti.
                                                                                                       Pozdrav

Informacija moderatora:

Član foruma pod nickom Radmilo66 je trajno banovan na forumu posle kršenja pravila foruma i trolovanja, te odbijanja upozorenja moderatora.

Sekula

Poslednje informacije iz proverenih krugova govore o tome da je moguće mesto pada meteorita ili njegovih fragmenata reon Bujanovac - Preševo. Zbog "specifičnosti" okruženja tog kraja, pitanje je da li će biti moguće organizovati validnu potragu...
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Yagodinac

Postoji mogućnost da bi validna potraga pre dovela do haubičkih granata nego do meteorita...

spadej

Ja sam bio ubedjen da je taj reon u Srbiji, i da srpski naucnici, policijaci i vojnici, obicni gradjani... mogu slobodno da se krecu po njemu. Naravno, bezbednost pre svega, i oprez, ali haubicke granate... ZASTO?
Necu da se pravim blesav, znam na sta je doktor mislio, ali ako bi se ukljucila sira javnost, medjunarodna, mozda bi osim nauke i politika mogla da ima neke koristi od tog meteorita.

kasper007

    Kako to politika, pošto nije pod navodima, može da ima korist od meteorita? A od vojske slaba vajda, jer ostadoše samo plaćenici, oni traže pare, za sve a para nema i nemere ih bit.
    Imam dole prijatelje i jedne i druge nacionalnosti (i treće, četvrte...) Oni su često po  nedođijama (nakupci stoke) naših vrleti i nikada im dlaka sa glave nije hvalila. Čak, šta više, visoko su poštovani među lokalnim življem. Mnogo puta su jedina komunikacija seljaka i prostalih staraca po selima, sa civilizacijom. Ne malo puta, sam pozvan, da budem njihov gost i ništa mi nije hvalilo. Veterinar sam po školi a kosmopolita po  stavu. Siguran sam da potraga nikako ne bi krenula po zlu. A još i ako se znaju ciljevi. Ali to treba zvanično organizovati, zar ne?