• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pomoc oko filtera

Started by kulevb, November 20, 2010, 09:37:28 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

kulevb

Pozdrav svima. Kupio bih, za pocetak, jedan kolor filter. Zamolio bih nekoga sa iskustvom da mi kaze kolike su prednosti koriscenja filtera. Recimo konkretno za trenutno aktuelan jupiter. Zahvaljujuci informacijama koje sam nasao po internetu, odlucio sam se za zuto-zeleni filter. Da li bi neko predlozio neki drugi i da li neki od kolor filtera moze posluziti kod nebula. Ako ne, da li neko prodaje nebularni filter. Unapred hvala.

P.S.  Imam 90/900 EQ2 SkyWatcher Refraktor, barlow 2x. okulari 25, 10, 6. Znam da nije nesto, ali sam ja sa njim prezadovoljan.
90/900 EQ2 SkyWatcher Refraktor,
barlow 2x.
okulari 25, 10, 6.

CyberianIce

Samo crveni za sve planete na tom teleskopu. Za mesec eventualno nesto... Ostali su ti gotovo neupotrebljivi iako bih ja vrlo rado ubo jedan UHC o kojima se govori ovih dana pa probao gadjani neke deep sky objekte :P
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Laci

November 21, 2010, 02:37:07 am #2 Last Edit: November 21, 2010, 02:49:02 am by Laci
Pozdrav kulevb, lep teleskop :).

Nemam iskustva sa filterima u boji za posmatranje planeta ali mogu reći da ti oni slabo mogu pomoći kod posmatranja maglina. Planete i njihove satelite možeš lepo da razaznaš i bez upotrebe filtera zbog njihovog oštrog kontrasta u odnosu na pozadinu a što je inače zadatak nebularnog filtera kod posmatranja maglina.

Nisam siguran koliko bi, zbog relativno malog prečnika objektiva naših teleskopa, postigli sa filterima u boji. Jednostavno, premalo svetla pa ako se još dodatno oslabi sa filterom, odoše i onako tanani detalji :( pa bih i ja voleo neki konkretan predlog u vezi crvenih filtera ako neko ima iskustva sa njima :).
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

CyberianIce

Da, bolje da odgovor da neko ko ima iskustva sa tim, svakako... Ja imam skoro isti takav teleskop ali nisam ni probao filtere u boji, ovo sto sam napisao smo vec nekoliko puta videli u raznim temama pa sam napisao.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

kruska

ja imam 1.25" celestron UHC-LPR filtr i 1.25" OIII oxygen pa posto mi treba veci 2" - promer za astrofoto
mogu da ga prodam.
primena filtera podrazumeva i duze ekspozicije, ikako sam ja vec pre pitao na forumu i za to treba jos opreme

ovi obicni crveni zuti plavi... imas u www.teleskop.rs

kulevb

Hvala Vam, stvarno ste mi dosta pomogli.
90/900 EQ2 SkyWatcher Refraktor,
barlow 2x.
okulari 25, 10, 6.

mravic

Ja ima 5-6 komada raynih i nikada ih ne koristim. Koristio sam onaj sivi valjda ND kada sam snimao Jupiter.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Ljubo

Pravi rezultati s kolor filterima se mogu naslutiti u teleskopima većih otvora. Radi se o tome da oni tu prave jači kontrast u inače slabim detaljima na planetama (takvo je i moje iskustvo, mada ih ni ja ne koristim bog zna kako često ;) ).
Zašto toliko vrsta kolor filtera? Zato jer odredjeni objekti (odnosno njihovi dijelovi) emituju u raznim oblastima spektra različit intenzitet zračenja.
Sa druge strane, deep-sky magline su slabi objekti, pa upotreba kolor filtera nema uočljive prednosti kod njih vizuelno (možda jedino zeleni filter ako vam je neki objekat presjajan, kao na primjer, jezgro M42).
Dakle, treba ih koristiti uglavnom za planete, a može i za Mjesec. Kako to izgleda u posmatračkoj praksi, evo jedan primjer: http://www.astunit.com/tutorials/filters.htm

Od svih pomenutih, za manje teleskope (i veća uvećanja na njima), nije loše da vam se u kompletu opreme pri ruci nadje narandžasti i/ili svijetlo-crveni filter.

Laci

Da se zahvalim na odgovorima i sa moje strane :). Vrlo zanimljiv detalj u tutorijalu jeste da narandžasti filter u kombinaciji sa mylar folijom vraća Suncu prirodnu boju :D.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

milan

Ja sam nasao dva jedan plavi i jedan zuti gledao sam jupiter i nema nikakve razlike a kada se spoje daju zeleni.sluzev kao barlow kada se stace izmedju okulara i teleskopa.takodje imam jako tamno plavi koji funkcionise na mesecu narucito pomaze kod punog meseca.zanima me jos posto sam nasao socivo precnika 110mm udubljeno na jednoj strani,jako muti pa sam se pitao da li je moguce od njega napraviti paradobolicno ogledalo.
HARWIX panarett 8x30
254/1200 Draco Flex Dobsonian
Dvogled TS 10x50 Le

Laci

Milane, imaš genijalne ideje :D! Ali nisam siguran za ono sa paraboličnim ogledalom. Možda ti je disk isuviše tanak pa će da se znatno deformiše kod promene temperature a preporučuju da disk bude bar 150mm u prečniku radi lakšeg brušenja :).
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

milan

Neznam zasto treba da se brusi on je vec udubljen treba samo da se premaze aluminijumom
HARWIX panarett 8x30
254/1200 Draco Flex Dobsonian
Dvogled TS 10x50 Le

milan

Kako se to premazuje aluminijumom
HARWIX panarett 8x30
254/1200 Draco Flex Dobsonian
Dvogled TS 10x50 Le

milan

Ja sam od objektiva koji sam nasao u staroj fotokopir masini napravio barlow 3x (bar ja mislim da je 3x) tako sto sam uzeo dva sredisnja sociva koja su barlov i samo ih stavio u cev.kada sa 3x barlow i 10mm gledam u jupiter vidim ga lepo,nemogu da nadjem dobar fokus i oko jupitera se vide boje plava,crvena i zuta.Kda stavim plavi filter,uopste se ne vide te boje tako da daje jako lepu sliku ako mke razumete a narandzasti ne radi nista(bar nisam provalio da radi ista).
HARWIX panarett 8x30
254/1200 Draco Flex Dobsonian
Dvogled TS 10x50 Le

CyberianIce

To se desava zato sto si stavio obicno negativno socivo. Posten barlow mora biti najmanje ahromat da bi smanjio te boje koje vidis po ivicama - to su posledice hromatske aberacije. Kada stavis plavi filter, onda on propusta samo plavi kanal pa ove ostale ne mozes da vidis iako su i dalje tu - znaci i nije neko resenje...
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S