• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Fokusiranje u astrofotografiji

Started by CyberianIce, April 21, 2010, 12:07:38 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

spadej

Ja nisam rekao epohalno vec "epohalno", a i to sam rekao pod utiskom NASA-ine konferencije.

Daleko od toga da sam mislio da je prepravka nekog uredjaja, i slicne akcije, gubljenje vremena. Modifikacija Canon EOS-a je vec postala rutinska operacija a i videli smo slike sa takvim aparatima. Gubljenje vremena je modifikacija vecine kompakt aparata, jer je kod mnogih neophodno odlemiti CCD cip da bi se skinuo objektiv. Stampa je troslojna, jako tesko je odlemiti sve nozice. Probao sam vise destina puta i ni jednom nisam uspeo, ni obicnim lemilicom, ni duvaljkom. Ima alat i za to ali je preskup.

Drugo, kod onih objektiva koji mogu da se odvoje od ploce, opet treba razlemiti sve senzore, kablove i ostalo.  Demontaza je laka ali vratiti sve to nazad je druga prica. Uglavnom se svaki objektiv sastoji od tri cilindra, od kojih je jedan statican a dva pokretna. Ti pokretni se montiraju u odredjenim pozicijama a pre montaze treba postaviti mehanizam za fokus. Sve to visi, ispada, krivi se ...

Ne znam cime sam doprineo da povezes sekte i vernike sa astronimijom. Samo sam zeleo da prenesem svoja iskustva sa digitalcima a ako je to uvredljivo izvinjavam se i tebi i svim ostalim forumasima.

Yagodinac

Quote from: NeS on December 03, 2010, 12:26:33 pm
... ali svako ko misli da je ispravno samo ono sto on radi je obican vernik i bolje da ide u versku sektu.


Bolje.

Quote from: NeS on December 03, 2010, 12:26:33 pm
Ja nisam imao prilike da radim sa A560, izgleda da je taj aparat pravi idiot. Moj A540 ima opciju - manuelno fokusiranje i u fotografskom i u video modu.


Ja nisam imao prilike da vidim o kakvom manuelnom fokusu je reč. Imaš prsten na objektivu pa ga okrećeš? A540 i 560 su veoma slični - teško da noviji model može da bude totalni idiot. Nije što je moj...  ;D
Razlika između A540 i A560 je što noviji ima više megapixela i noviji digic III procesor. Objektiv je isti, kao i najverovatnije sve ostalo (osim možda displeja). Biće da si ti pomešao manuelni mod sa manuelnim fokusiranjem.
Što se tiče fokusiranja pre snimanja - da, neće da slika dok ne isfokusira. Probaj u mrklom mraku ali potpunom i videćeš o čemu pričam.

digitalex

Ne bih rekao da je NeS pomesao stvari.
Kod mene na Canon-u SX120 IS, takodje imam Manual Focus opciju, i za slike i za video takodje.
Nema prstena na objektivu kao kod DSLR aparata, ali moze se manuelno podesavati fokus na tasterima koji su pored displeja

Yagodinac

Nisam znao za tu opciju (premda je SX120 prosumer, ne baš običan kompakt). S druge strane tema je bila rasturanje objektiva - pa ko voli nek izvoli. Ja ne bih s tim rizikovao a ako neko uspe da prevari elektroniku - odlično. Mada, postoji jedna danas ne baš skupa kategorija aparata s kojima takvi problem ne postoji: ipak DSLR je DSLR, on je jedino napravljen da mu skineš objektiv. Možeš da slikaš i ako mu zašrafiš flašu coca cole, teleskop ili pikslu, samo što onda nećeš u EXIF-u imati podatke o blendi.

digitalex

Jeste SX120 prosumer, ali to ne znaci da i ovi kompaktni nemaju manual fokus.
http://www.dpreview.com/reviews/specs/Canon/canon_a560.asp
Kod mene se manuelni fokus aktivira na tasteru Macro u modu P, Tv, Av, M, Video... Kad se klikne Macro taster dobija se Menu koji ima 3 opcije: Macro, Auto i Manual.
Mislim da je i kod A560 ista procedura, a takodje i kod svih Canon aparata koji su Prosumer i Compact

NeS

Jeste digitalex i kod mene je na tasteru zajedno auto, makro i manual. Kod mene se na displeju otvori prozoru u kome je zumirano centralno polje radi preciznijeg fokusiranja. Vrlo korisna opcija.
Jagodinac ja de slazem da je to rizik ali se on umanjuje izborom aparata za eksperiment.
Svako treba da ima pravo na slobodan izbor sta ce da radi sa opremom i sa svojim vremeneom.

digitalex

Ja sam iskljucio opciju za uvelicanje centralnog dela kod manuelnog fokusiranja, jer me nervira. Smatram da mi ne treba kad fokusiram na maksimalno -∞.
A sto se tice eksperimentisanja, ja sam uvek ZA! Cak sto vise, razmisljao sam ako je nemoguce skinuti sociva, da ih nekako razbijem (totalno kretenski potez)  :-X
Jbg, kad vec kazete da aparat posle toga nece uopste raditi, onda da ne zapocinjem uopste takav eksperiment

NeS

digitalex slazem se, bolje nemoj to da radis. Mozda naci neki stariji sto kaze Jagodinac, bez zuma, takvi su jednostavni.
Meni je osnovni motiv bio da ga koristim mesto web kamere, jer nemam lap a da setam racunar, ne pada mi na pamet.
Meni onaj prozor sa zumiranim poljem mnogo znaci kad ga montiram na teleskop, postavim na beskonacno i fokusiram fokuserom teleskopa. Bez toga bilo bi mnogo tesko.

digitalex

Na zalost, ja nemam drzac sa kojim bih mogao da prikacim aparat na teleskop. Kacio sam direktno na fokuser teleskopa (bez okulara) web kameru bez njenog objektiva, ali Made in (O)Chajna, i slika je takodje ochajna.
Kad smo vec kod drzaca, jel' postoji neki nacin da ga sam napravim (afokalna projekcija), ili i to moram kupiti?
A drugo pitanje je, kako cu Prosumer aparat dovesti u osi sa okularom, jer je precnik objektiva aparata dosta veci od precnika okulara?

NeS

Ovde imas jednostavna i lako izvodljiva resenja
http://www.zvjezdarnica.com/index.php?akcija=dnm&id=732
http://www.zvjezdarnica.com/index.php?akcija=dnm&id=462
Videces na ovim konstrukicijama. Ja imam jednu gumiranu selnu sa duzim srafom kakvu oni koriste.
Meni ne treba jer koristim canon-ov prsten tako da nemam problema sa centriranjem.
Ako ti treba tvoja je.

Yagodinac

Stvar se zove microstage i služi upravo da se kompakt/prosumer nakači preko okulara teleskopa. Ja imam manji koji služi za kompakte i 1.25" okulare mada postoje i druge verzije. Uz malo prepravki bih mogao preko microstagea da spojim EOS 550d, zumiram nekim objektivom i dobijem klip planete u hd formatu. Opreznom obradom čovek bi mogao da se približi kvalitetu planetarne kamere ali ne i da prebaci.

Quote from: NeS on December 03, 2010, 05:13:52 pm
Svako treba da ima pravo na slobodan izbor sta ce da radi sa opremom i sa svojim vremeneom.


Slažem se u potpunosti. Međutim, tema se zove fokusiranje u astrofotografiji a ne sloboda narodu.  ;D

CyberianIce

Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

digitalex

CyberianIce, hvala puno!
Jbg, ja sam muzicar, imam grumenche mozga (2.milibajta memorije, i sve istroseno na muzicke projekte), pa se zato nisam ni setio da se sav ovaj materija moze kupiti u obicnoj gvozdjari. Ja sam hteo da seckam razne gvozdjurije i zelezarije da bih ovo napravio :)