• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pitanja u vezi sa opremom

Started by CyberianIce, January 11, 2010, 01:07:14 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ljubo

November 05, 2010, 02:17:02 pm #15 Last Edit: November 05, 2010, 02:45:20 pm by Ljubo
Nebularni filter, narodskim jezikom receno, pojacava osjecaj vidjenja maglina, u slucaju da se one mogu vec nazreti u teleskopu. Koristi se kada postoji djelimicno ometanje posmatranja od strane svjetlosnog zagadjenja. Za veca svjetlosna zagadjenja (gradska jezgra), imajuci u vidu tvoj teleskop, nece ti pomoci bog zna koliko.
Od ostalih filtera za tvoj teleskop (ako se ne varam radi se o njutnu 114/900) uzmi samo crveni filter, a pare bolje ulozi u kvalitetan okular.

kruska

veceras sam isprobao phd guiding
stvarno je kao stvoreno za debile,
🌠

milan

A cemu sluzi crveni i sve ostale boje
HARWIX panarett 8x30
254/1200 Draco Flex Dobsonian
Dvogled TS 10x50 Le

milan

posto su deep sky objekti tamniji na vecoj ziznoj daljini teleskopa nego na manjoj zanima me da li je moguce smanjiti ziznu daljinu bteleskopa tako da neki objekti poputz galaksija budu tamniji nego drugi i isto toliko me zanima da li je moguce povecati precnik teleskopa.I mesto odakle cu da posmatram ima duplo manje svetlosne zagadjenosti od letenke.
HARWIX panarett 8x30
254/1200 Draco Flex Dobsonian
Dvogled TS 10x50 Le

kruska

pitanja na koje vecina forumasa zna odgovor ali cesto nisu u stanju da ga primene.
🌠

Ljubo

Quoteda li je moguce smanjiti ziznu daljinu bteleskopa


Da, fokal reducerima (sklop sočiva od kojih je najmanje jedno konveskno), ali za Njutna to nije preporučljivo - javljaju se veliki optički nedostaci (u prvom redu koma, ali i vinjetiranje, astigmatizam i sl.)

Quoteda li je moguce povecati precnik teleskopa


Ne, za dati tubus to nije izvodljivo.

QuoteA cemu sluzi crveni filter i sve ostale boje


Filteri sa pomenute stranice (http://www.teleskop.rs/teleskop/filteri/filteri-u-bojama ) služe za bolje posmatranje detalja na Mjesecu i planetama. Pošto su u tvom teleskopu planete manje, to jedino vidljive pomake u posmatranju daće ti crveni filter (za bolje uočavanje strukture Jupiterovih i Saturnovih pojaseva i Kasinijeve pukotine, te eventualno da uočiš  polarnu kapu na Marsu). Zeleni se preporučuje za posmatranje Mjeseca, ali opet za tvoj teleskop to neće biti lako uočljiva razlika (sa i bez njega). Plavi je za Venerine oblake, žuti za bolje uočavanje pješčanih oluja na Marsu, itd, itd... Mogu se praviti i kombinacije filtera pri posmatranju, što isto daje rezultate.
Ipak, imajući u vidu da većina planeta nisu značajno velike u tvom teleskopu (a da pri tome se i jasno vide detalji), onda moja preporuka ostaje.

stevansan

November 22, 2010, 11:27:26 pm #21 Last Edit: November 22, 2010, 11:39:12 pm by stevansan
Evo ovoga sto se filtera tice, mozda nekome bude od koristi:



djuka47

U skorije vreme nadam se za maximum nedelju dana cu imati do 300e za kupovinu DSLR aparata, vecina vas je preporucivala canon, pa ako moze neko da mi kaze ili posavetuje gde da kupim (naravno polovan) ako je video negde ili ako ima neku proverenu informaciju od poznanika da prodaju itd itd...

ja sam nasao canon 300d za nekih 260e sa sve pratecom opremom i taj mi je za sada prvi pik, sta vi  mislite?

- telo Canon 300D
- objektiv Canon 18-55mm
- punjac Canon
- baterija Canon
- CF kartica 1GB 100x speed
- dva kabla za povezivanje
- sva uputstva i CD
- poklon NOV-a torba Leowepro

http://www.kupujemprodajem.com/CANON-EOS-300D-18-55mm-oprema-390757-oglas.htm?filter_id=93818

Ljubo

November 23, 2010, 06:48:02 am #23 Last Edit: November 23, 2010, 06:54:35 am by Ljubo
Može, naravno, 300D za DSO i ostale objekte. Provjeri kod prodavca da nije udaran kao i koliko je snimaka izvršeno njime. Prirodna granica broja snimaka zavisi od teme koja se pretežno snima, ali za većinu Canon DSLR-a to je oko 10.000 snimaka. Nakon toga snimci imaju slabiji kvalitet. Iako granica od 10.000 snimaka izgleda velika, ne treba zaboraviti da se radi o starijem modelu, pa nije loše i to provjeriti (tebi u tom slučaju odgovara da ima do oko 5 do 6000 ispucanih snimaka, kako bi i tebi ostalo dosta za kvalitetno snimanje ;) ).

Idealan način da provjeriš kvalitet tvog DSLR-a je da napraviš test snimke (ukoliko se prodavac složi s time). Za astro ti je bitan i tzv. Dark frejm: načiniš nekoliko uzastopnih snimaka na ISO 800 i uz ekspozicije od nekoliko minuta. Pogledaš rezultat na nekom velikom monitoru. U normalnom modu (kada je sve OK), treba da se vidi odredjeni broj (srazmjerno jako mali) mrtvih piksela, piksela tamne struje (a to sve zajedno čini prirodni šum aparata), i crveni odsjaj u donjem, najčešće lijevom ćošku (javlja se kod svih CMOS aparata zbog grijanja baterije pri radu aparata, kao i grijanja koje dolaze od elektronike u aparatu). Ovaj odsjaj ne smije da bude prevelik (do jedne petine frejma najviše) ni prejak, jer će ga kasnije biti teže skidati na snimcima s dugačkom ekspozicijom (snimanje DSO)...

Dobro je da dobiješ i CF karticu. Za duže noćne seanse može se desiti da ti zatreba još jedna od 1 (ili još bolje, od 2) GB, ali to se već lako dobavi.

Ostaje ti samo još prsten za povezivanje na teleskop (nije neophodan jedino za astro snimanje teleobjektivima), i avantura može da počne... Srećno i vedro nebo!

Yagodinac

Ja bih se tu još pogađao oko cene. Njegov 18-55 bez optičke stabilizacije vredi 20-25e tako da je ta cena previsoka. Sem toga čuo sam da 350d ima manje šuma od 300d a gledajući snimke dobijene sa 300d koji su odlični ispada da je maltene nebitno koje telo uzimaš. Bitno je da je Canon  ;D i to zbog mogućnosti da isključiš dark frejm redukciju.
Postoji i program ako se ne varam CanonShutter ili tako nešto, daje ti broj okinutih snimaka. Ako nađeš nešto sa 10 hiljada ili manje, uzimaj, ne pitaj ništa! Velika većina polovnih aparata iz te ere je okinula deset puta više po raznoraznim svadbama i priredbama.

djuka47

Sta mislite da li je pameto sada kupovati ovako nesto ili je mozda bolje sacekati prolece pa uzeti mozda i nesto bolje s obzirom da ide lose vreme, zima itd itd ?

Sekula

Quote from: djuka47 on November 24, 2010, 03:31:18 pm
Sta mislite da li je pameto sada kupovati ovako nesto ili je mozda bolje sacekati prolece pa uzeti mozda i nesto bolje s obzirom da ide lose vreme, zima itd itd ?


Mislim da ne postoji povoljna sezona za kupovinu dSLR aparata. I ja se slažem sa Yagodincem da je 260 € previše za ovaj aparat koji ne bi trebao polovno da bude tako skup. Sem toga tu je canon 1000 koji nov može da se kupi za 450 € pa i manje. Moguće je da natrči neki dvocifreni stari Canon iz d serije. U svakom slučaju obratiti pažnju na broj okinutih snimaka.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Ljubo

350D se generalno pokazao nešto osjetljiviji (a to znači i bolji za astro), ali razlika nije tako velika.
1000D je onaj koji najtoplije preporučujem (ne zato jer ga imam, kao i 20D), već zbog opcije Live View i odnosa cijena/kvalitet. To će ti puno značiti da manje vremena trošiš na fokusiranje (praktično se isfokusira sve za 30 sekundi, 45 najviše).

Najbolje vrijeme za kupovinu DSLR-a? Pa to je upravo sada(!!!) - jer njima nedostaje hladjenje da bi ljeti radili bolje za astro, a to je zato zimi povoljnija situacija (u pogledu šuma u aparatu)...