• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Utiče li TEMPERATURA na FOTON?DA!

Started by Kizza, November 26, 2010, 06:49:14 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Kizza

Evo jedne zanimljive vesti.Kako je to moguće  ???
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

r2d2

Nisam siguran al` da pokusam da ti odgovorim.

Meni ova vest nije cudna, a bogami ni nova (vec smo je vise puta doticali na forumu zar ne?) vec je ocekivano lose prevedena.

To bi isto bilo kada bi neko napisao da zeli da hladi i zagreje toplotu. Foton je prenosnik informacije t. na kvantnom nivou.

Verovatno je rec o prolasku fotona kroz razlicita energetska polja medijuma. Kroz vodu foton ima drugaciju brzinu, kroz vazduh drugaciju itd itd.  Ukupna prosecna energija medijuma *gustina temperatura kineticka energija, raspored kristalne resetke itd itd odredjuje  interakciju  prolaska fotona pa samim tim i brzinu, jer foton pored toga sto je cestica ima i talasno svojstvo, a talasi voledu da se menjaju kad naidju na druge talase.

Ajd` jos jednom da napomenem da nisam strucnjak vec samo pokusavam da odgovorim.

Kizza

Nisam siguran da je prevod toliko loš!Pokušavam da pronadjem orginanalnu vest ali u našim medijima uopšte ne postoji rubrika "NAUKA"!
Stvarno bi bilo glupo da foton usporava u hladnom prostoru ali opet ako sve staje na -273 C da li će usporiti na -272,3 C  ???
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

ranca

Sorry sto podgrevam ovoliko bajatu temu ali da objasnim (barem probam). Boze Ajnstajnov kondenzat je stanje materije u kome se sistem koji se nalazi u kvantnom isprepletanoscu stanja "prikaze, fiksira" u jednom svojstvenom stanju. Glavna caka je ta sto jedino moguce stanje postane jedno svojstveno stanje i to ono minimuma energije (zbog ovoga se sistem hladi ;))

kasper007

Sorry ???Samo jedna dobronamerna, može li sa našim izrazima?

ranca

Izvini ako su ti osecanja povredjena ali ne moze. Zabole me ona stvar sto ti smeta imao sam dobru nameru da razjasnim ovde napisano. Ako ti smeta nemoj da citas ne teram te ja pistoljem uz uho da citas moje postove.

Sasa

Eh, ranca, ranca, vidi: mi na ovom forumu tako ne razgovaramo. Razumem da si nov, pa ti je možda neobično da se neko na jednom forumu uvažava, ali takav je kod nas red. OK? Ako prihvatiš sugestiju stećićeš dobre poznanike pa i prijatelje među forumašima.

r2d2

QuoteBoze Ajnstajnov kondenzat je stanje materije u kome se sistem koji se nalazi u kvantnom isprepletanoscu stanja "prikaze, fiksira" u jednom svojstvenom stanju.

Sta znaci stanje  kvante isperepletenosti?  Ne mogu cak ni nagadjaem, ili  da pretpostavim, pa ako moze malo dodatno objasnjenje???

Kizza

Uh a Ja još ne mogu da shvatim kako se voda ne zamrzne u vatduhu i postane sneg ili grad već pada  kao ledena kiša   ??? a kamoli da shvatim šta je "stanje kvantne isperepletenosti"  :'(
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

kasper007

    Forum postoji za sve članove i hteli ne hteli, znatiželjni pametnih stvari, tu smo da pročitamo gomilu svega ali ne i svačega. Bez da konkretizujem i targetiram (ciljam), sa potpunim i legitimnim pravom spreman sam da krajnje dobronamerno komentarišem i svašta. Nisam bio nameran da pisanjem izazivam patološke promene pojedinih delova tela čitalačke populacije. Kao zakleti pacifista (pobornik mira na planeti), taman posla da se vitlanja vatrenih skalamerija, plašim (možda bi me fizika i mehanika istih više interesovala). Jedino što me je zabrinulo je antikulturološki fenomen vokabularne disocijacije i niska kritična masa istog.
    Da se vratim na temu fotona i apsolutne nule upalite konačno svetlo
    Izvinjavam se (sorry), učesnicima posta na dosadi (smaranju)
                                                            Srdačno vaš ;)

stameni

O "kvantnoj isprepletenosti" bi trebalo da se može naći materijala na Internetu kada bi se fraza posmatrala na engleskom -- quantum entanglement.

A mislim da sam već pisao na FAMA-i, u jednom univerzitetskom udžbeniku opšte fizike naišao sam na kratku pričicu o negativnim apsolutnim temperaturama (dakle, ispod 0 kelvina!), koja se postiže u posebnim kvantnim stanjima.

Baš su šašavi ti kvanti :)

mmilan

Jedan dobronameran predlog, ne tumačite kvantne efekte na klasičan način i bez odličnog poznavanja osnova kvantne teorije. Naše iskustvo (i klasično znanje) susreće samo mačke koje su ili žive ili mrtve, i kvantnom svetu "mačke" su istovremeno i žive i mrtve.

Setite se Ajnštajnove rečenice "Stvari treba pojednostaviti koliko god je moguće, ali ne više od toga".
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

Kizza

Bilo bi lepo da nam neki Fizičar pojasni uspeh Bonskih kolega i da li to ima neki značaj za dalja istrživanja  :)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

kasper007


stameni

Quote from: mmilan on January 13, 2011, 01:53:55 pm
Jedan dobronameran predlog, ne tumačite kvantne efekte na klasičan način i bez odličnog poznavanja osnova kvantne teorije. Naše iskustvo (i klasično znanje) susreće samo mačke koje su ili žive ili mrtve, i kvantnom svetu "mačke" su istovremeno i žive i mrtve.


Ne znam da li se ovaj pasus odnosi na moju prethodnu poruku, ali se bez obzira na to u potpunosti slažem sa tobom. Mislim da sam prilično svestan da u mikro-svetu mnogo šta ne funkcioniše zdravorazumski, i ni ne pokušavam da postavljam nek svoje teorije, jer nemam dovoljno znanja.

Moja inicijalna ideja je samo da probam da ukažem na još jednu u nizu "vrtoglavki" :) na koje nailaze pravi kvantni fizičari (a koji ja nisam).