• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Tesla, kuglaste munje itd...

Started by r2d2, November 25, 2010, 11:41:42 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

r2d2

November 25, 2010, 11:41:42 am Last Edit: November 25, 2010, 12:33:54 pm by r2d2
Postovani prijatelju

Delim(o) tvoju ljutnju i gorcinu i saosecam(o) se 100% ali je dozivljam(o) kao generalnu i globalnu (daklen cela Srbija), sto se i vidi na (u) mnogim starim postovima a na temu politicke aberacije fokusa naucne misli i nedostatka sluha i vida odgovornih persona ( Homer, Filip Visnjic, Stiv Vonder itd).

Kolicnik nezadovoljstva je toliki da smo na kraju prestali da zborimo. Recimo postapalica:"sta reci a ne zaplakati" je postala omiljena fraza toliko da vec moze da se pise skraceno a da svako celjade s ovog foruma je razume  - s.r.a.n.z.
Ranije kada neko pomene rec banana moja prva asocijacija je bila rec drzava. Na zalost sada mi slicna asocijacija dolazi kada pomislim na kikiriki i suncokret... ali avaj...

Da ti pravo kazem to je-stoje, i na kraju se svede na licnu odgovornost koju nosi svako od nas. Politika se ovde na forumu retko pominje, ne zbog fame apoliticnosti vec zbog cenjenja sopstvenog vremena i sopstvenog sebe.

radmilo66

    Tema koliko vidim odmara, nema inicijacija za nove diskusije a ja sam danas nonšalantan. Ima li šta novo ili da tražimo novu zanimaciju?

radmilo66


radmilo66

    6. septembra je u nenaseljenu oblast Kolumbije, pala ogromna vatrena lopta. Mediji su kao što je i običaj bili prepuni senzacionalističkih izjava očevidaca a vlasti su ćutale. Oblast pada su nadletali vojni hilikopteri bez zvaničnih izjava za javnost. Iako su tamošnji astronomski stručnjaci odmah predpostavili da se radi o meteoritu, vlastima je trebalo podosta vremena do zvanične izjave da se radi o padu meteorita. Ceo događaj je u američkim i svetskim medijima potpuno ignorisan. Zašto?


r2d2

November 28, 2010, 01:02:56 am #5 Last Edit: November 28, 2010, 01:55:39 am by r2d2
Udar loptaste munje iz opisa ocevidca (da ne kazem ucesnika)

Pre nekih 15-20 godina u letnje vreme jedna loptasta munja je prosla kroz moju kucu u Zemunu. U kuci nas je bilo cetvoro i jedan pas marke crni retriver.

Grmelo je bez padavina na sve strane ali smo lepo kros prozor videli dolazak svetlosne lopte precnika 30 35 cemtimetra kako dolazi bocno u odnosu na kucu, tacnije sa cistine iz dvorista. Potpuno zbunjujuce je sve izgledalo jer loptasta munja se kretala kao nlo - horizontalno s promenom pravca ali nikako pravolinijski kao recimo potencijalni bolid. Sirina dvorista (cistine) je bila nekih 13 metara a iza tog dela dvorista su se nalazila 3 ogromna razgranata drveta oraha. Moja kuca je  jedna od najnizih kuca u tom komsiluku, ali je imala ( i ima jos uvek) metalnu krovnu konstrukciju. Na samo 2 metra od kuce su druge vece visespratne kuce i nikada pre a ni posle nismo imali problema sa gromovima za razliku od mnogih daljih i blizih komsija, predpostavljam zbog visine kuce.
 
Elem prilikom udara praznjenje, varnice, bljesak smo videli  sa svakog prozora u kuci,kako izlazi sa krova, kako smo posle iznalizirali situaciju u odnosu gde se ko zatekao i sta se videlo. Munja je prosla kroz celu  konstrukciju krova.

Neposredno nakon udara kerusa (po imenu Maza)  je u roku od 3 stotinke zapaliila iz dnevne u spavacu sobu i zavukla se ispod kreveta (instiktivno kapirajuci da je to najsigurnije mesto) i trebalo joj je nekih dobrih 45 minuta mazenja i ubedjivanja da izdadje odatle. S obzirom da je u pitanju odrasla zenka vecih gabarita vucenje povodca nije dalo rezultata, osim ako kao rezultat ne racunamo i zlokobno rezanje na pokusaj nasilnog izvlacenja.

Nas drugar Milan se  zatekao u vreme udara dosavsi na kaficu i casicu prijateljskog razgovora. Lepo nas je zamolio nakon nekih sat ipo posle raspredanja o tome sta se tacno desilo da ode da prilegne ako nije problem jer mu se nesto kanda prispavalo. S obzirom da ga znamo skoro celog zivota, i da je bio cest gost, ali da nikada nije imao takvih ambicija pre toga, malo smo se zacudili ali naravski nismo imali nista protiv. Koliki je sok doziveo taj coveculjak od dva metra kada je morao malo da prilgne, u kuci prijatelja u sred belog dana  - mogu misliti. Ne desava se cesto da vam neko dodje na kaficu pa izrazi zelju da malko prilegne posle jel` da?

Jedina steta  koju je loptasta munja nanela je spaljen modem  (brzine 14 400 bps) u racunaru (386) koji je uzgred bio potpuno fizicki iskopcan iz elektricne mreze i unisteni kablovi od telefona u samom zidu. Ni jedan strujni osigurac nije iskocio.

Gotovo nadravno iskustvo i da ga nisam licno doziveo, sumnjao bih u istinitost opisanog.

radmilo66

Pozdrav,
    Nisam pobornik apokaliptičnih scenarija a ni globalnih teorija zavere. Ali nisam ni strogi negator, ako sve to još ima smisla i naučnu potkrepu...
    Postoje nekoliko zanimljivih dokumentaraca strane produkcije (ruske) sa osnovnom temom genije Nikola Tesla.Kada ih pogledate biće vam jasnije na šta mislim, ako ih neko do sada nije odgledao, pa možemo nastaviti sa komentarima. Možemo načeti i novu temu.
          Nikola Tesla Tunguska invazija
          Nikola Tesla Zraci smrti
          Nikola Tesla Gospodar sveta
    Sva tri sam našao na domaćem trakeru    www.yuwabits.net
    Tema je nadasve zanimljiva, danas se zove projekat HAARP i nije samo menjanje vremena kao meteorološkog pojma, već se tiče i uticaja na svest pojedinaca, delova populacije ili promena karakteristika reljefa (oružje za masovno uništenje).


Predrag

QuoteSva tri sam našao na domaćem trakeru    www.yuwabits.net

Kod mene ne radi ovaj link.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Predrag

Sad radi. Danas sam probao 5-6 puta i nije htelo.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

r2d2

Eh, mom pisanju jeste mesto u podrumu, ali sto me staviste u isti kos sa Teslom...

Kizza

Kad smo već kod toga zanimljivo je da je jutros,negde oko pola sedam ujutru,dva puta zagrmelo (dosta čudno,nekako produženo) a kolega je video i dva bljeska iznad oblaka,jedan za drugim.Ne znam da li je još neko nešto video ili čuo  ???
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

radmilo66

U kojem to delu domovine naše Kizza-o?

Kizza

U Beogradu,kolega koji je video "bljeskove" i čuo,živi na Čukaričkoj Padini kod Ade Ciganlije a Ja na Novom Beogradu.
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Kizza

Zaboravih da dodam da se čulo južno od Beograda  :-[
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

radmilo66

    Danas je vreme kod mene bilo bez padavina i svetlosno zvučnih manifestacija. Ali a propo vašeg viđenja vremena, bar što se tiče ovih fenomena sa oblačnog neba, možemo slobodno da podelimo na ono pre i posle NATO prosipanja otpada. Nekim čudom ili ne, Surdulica je tada bila poligon za važdušno zemljane atake (izuzimam teritoriju Kosova).
    Po završetku svega (o bombardovanju neću da pišem, jer nije tema, pa će moderator da...), počele su na nebu da se vide i čuju razne stvari, kojih pre nije bilo. Munje, više nisu bile tipični kratkotrajni bljeskovi svetlosti već se pražnjenje protezalo na duževremenski period. Gromovi su, najblaže rečeno ličili na urlik ili riku životinje od trajanja na skoro minut bez prekida. Mi smo to pripisivali cepanju ili zagađenju atmosfere od mnogobrojnih preleta svega i svačega...