• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Planete jutarnjeg neba

Started by Laci, December 12, 2010, 12:34:40 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Laci

December 12, 2010, 12:34:40 pm Last Edit: December 12, 2010, 01:21:24 pm by Laci
Ovih dana zoru pozdravljaju sjajna Venera prividno bežeći od Sunca u zapadnu elongaciju i uvek čarobni Saturn u novom pohodu noćnim nebom :).



Saturn je kulminirao na visini od oko 40-tak stepeni nad horizontom a Venera je bila odlično postavljena taman za ugodan rad sa maskom za fokusiranje s tim što to se sasvim suprotno može reći za temperaturu ambijenta :o. -4 stepena Celzijusa a subjektivno još niže usled moje ne ispavanosti i dosta suvog vazduha.





Obe planete snimljene afokalno teleskopom Njutn 150/750 + okular 6mm + fotoaparat Sony. Ukupno načinjeno sedam video zapisa Saturna a dva Venere. Svi klipovi obrađeni i odabrani oni koji su dali naj bolje rezultate. Stek za Saturn je 1390 a Veneru 550 kadrova. Obrada u RegiStax-u V5.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Ljubo

Bravo Laci! Saturni desno su na digitalni zoom? Čini se da, za ovakve uslove posmatranja, ima prostora i za opticki zum - vrijedi pokušati, šta misliš?

Laci

Sve je rađeno optičkim zumom tako što sam krenuo sa 2.1X pa išao do nekih 4X kada je klip postao isuviše taman. Ovo je u stvari bila borba da se dobije dovoljno svetli klip pošto je Sunce izlazilo i nebo postajalo sve svetlije a Saturn tamniji.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Ljubo

Da, na novoj slici Saturna se vec ne vide pikseli kao na prethodnoj (moguce zbog resize). U svakom slučaju odličan rezultat glede opreme koja je odradila posao u gornjoj granici mogućnosti za date uslove. Sve pohvale i za uloženi trud i znanje, pogotovo na ovoj hladnoći!

Laci

Upravo obrnuto ;). Ona prva sličica u gornjem redu levo (najmanji Saturn) je u rezoluciji dobijenoj fotoaparatom a ostale je RegiStax povećao na 1.5X, 2X odnosno 4X pa su ove uvećane i bleđe. U pitanju je isti video klip.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Yagodinac

Wow! Saturn ti je zaista super ispao, dok je Venera malo preeksponirana. Ako probaš sa restriktorom aperture (ili sa najvećim mogućim uvećanjem) ja mislim da će Venera da ispadne dobro kao i Saturn  :)
Svojevremeno sam sa 130/900 imao dosta problema sa Saturnom jer 130-ica nema dovoljno svetla za veliko uvećanje. Već negde na 200-300x gubiš prsten na ekranu  :-[

gilecais

Laci lepo si krenuo sa Saturnom samo nastavi tako dalje pa ce biti i rezultata.Pozdrav od Gileta. :)

Igor

Svaka čast, Laci, lepo si uradio Saturn.
A i prsten se lepo namestio, počeo je da se "širi".

5ja

Sjajno Laci, odlicne fotke!
Evo kako izgledaju planete jutarnjeg neba i Arcturus u 4:15 sinoc/jutros kroz moj prozor:


Divota.. :)
"Those who study the stars have God for a teacher." -- Tycho Brahe
http://aadtychobrahe.blogspot.com/

Laci

December 12, 2010, 11:50:15 pm #9 Last Edit: December 13, 2010, 12:36:47 am by Laci
Zahvaljujem svima na lepim komentarima i predlozima :). 5ja, divna fotka :D. Upravo sam želeo da fotografišem ovaj prizor ali je već bilo prekasno :(.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Laci

Saturn u kulminaciji, rano jutro 16.01.2011. Teleskop Njutn + okular 6mm + fotoaparat Sony



Saturn polako ali sigurno raste :). Venera se nalazila prenisko ali mi je dobro poslužila za izoštravanje fokusa ;)

Stekirano 1400 kadrova U RegiStax-u V5.
Video: 640X480
Zum: optički 3.2X

Originalna veličina je ona koja je dobijena stekiranjem snimljenog video klipa. Uvećane fotografije 1.5X i 2X su dobijene uvećanjem originala u Registax-u.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Igor

Bravo 5ja, lep urađeno...
Laci, postavljaš nove standarde, odlična ti je fotka...
Pokušao sam da snimim Saturn, u nedelju ujutro, i fotografija je, u mom maniru, iz ruke, sa nekoliko desetina odabranih frejmova...  Treba stvarno da uradim nešto povodom toga.  ;D

Saturn, 16. 1. 2011. u 3h i 38 min.
Snimljeno kroz teleskop 200/1200 mm, okular 6mm Canon PowerShot A580 4x optički zum avi mod, obrada Registax

Imam i snimak Merkura, panoramski, kroz neko granje, od prošle nedelje, bilo malo vedrog neba na jugoistoku... Čim sredim fotku, okačiću je, pa su  planete jutarnjeg neba kompletirane.

Laci

Saturn iz ruke, svaka čast Igore ;)!
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Laci

March 04, 2011, 10:39:27 pm #13 Last Edit: March 04, 2011, 10:45:34 pm by Laci
Juče predveče sneg je najzad prestao da pada. Pomalo se razvedrilo a tokom čišćenja smeta, nisko nad istočnim horizontom, ugledao sam Saturn :D. Teleskop je postavljen posle ponoći i na miru je ponovno urađena kompletna kolimacija da bi usledilo snimanje kada se planeta našla blizu svoje kulminacije oko 1h.
Nebo je bilo prošarano providnim oblacima ali je seeing bio vrlo dobar. Snimano sa teleskopom Njutn 150/750 + okular 6mm + fotoaparat Sony.



Kako se Saturn približava opoziciji, tako pokazuje sve više detalja :). Kasinijeva pukotina uz levi i desni rub prstena. Severni polarni region, kapa sivkaste boje u donjem delu planetarnog diska i severni ekvatorijalni pojas, tamna traka iznad ove oblasti.

Parametri fotoaparata:
Video 640X480 25 fps
Zum: 3X optički

Stekirano 1814 kadrova u Registax V5. Originalna veličina snimka je ona dobijena stekiranjem kadrova a 1.5X i 2X su veličine dobijene iz originala stekiranog u Registax-u.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Predrag

Da, vide se zanimljivi detalji.
Odlično.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan