• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Jupiter 2011

Started by lajosk, August 15, 2011, 11:00:37 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

lajosk

Da.da ...vidim  to je sanka Ganimeda..

akerue

Fenomenalna fotografija :)
Sky Watcher 150/750, EQ3 montaža sa motorima, Baader folija, Nikon D3100
Astronomsko udruženje "Eureka" Kruševac, www.eureka.nebjak.net
"Astronomija iz fotelje"
www.teleskoponline.info

Danijel

Prekrasno :D

Puno detalja, boja, sve se jasno vidi, za čisu peticu 8)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Yagodinac

Interesantno je da 8" teleskopi sa različitim žižnim daljinama (1000 i 2000mm), konkretno Giletov i Lajošev daju slične rezultate - bez obzira na potpuno različite konstrukcije, kolimacije, hlađenja itd. Teorija kaže da bi f5 newtonian trebalo da bude znatno lošiji ali ipak su tu negde. Bravo za obojicu!  ;D

lajosk

Hvala na komentarima...

cenicfilip

posmatrao sam jupiter preksinoci sinoc i jel neko moze da mikaze zasto ne mogu da izostrim jupiter kad stavim barlow x3 i 12mm socivo? sa barlow i 4mm nema ni govora.
Inace samo sa 12mm mogu lepo da mu vidim mesece,cak i sare u jupiterovoj atmosferi tjst one strafte koje odlikuju jupiter.
imam teleskop optisan star 60060.

spadej

Imam i ja to cudo od teleskopa. Ne mozes da ga izostris zato sto je sve kod teleskopa katastrofa, a narocito barlow. Okular od 12mm jos i moze se upotrebi ali bez barlow-a. Okular 4mm je takodje veoooma los. Ne moze da se izostri i zato sto je fokuser suvise grub a montaza se klima i kad dises.



cenicfilip

ok hvala na odgovoru.Mislim da sam promasio temu vezano za ovo ali administraqtori ce mi oprostiti valjda:D

Yagodinac

Ok, bilo je na ovom forumu jedno 1000x navedeno staro pravilo u vizuelnoj astronomiji:
Maksimalno upotrebljivo uvećanje teleskopa je 2x prečnik objektiva u milimetrima.

Za Optisan 60600 bi plafon trebao (pod optimalnim okolnostima) da bude 2x60mm=120x. Sa okularom 4mm ti imaš 600/4=150 puta, znači kao kad od juga 45 očekuješ da razvije 200kmh.
Kad staviš barlow 3x i okular 12mm to ti je onda potpuno isto kao i okular od 4mm, zahvaljujući priglupim kineskim konstruktorima dotičnog teleskopa.
Ako staviš okular 4mm u barlow 3x onda... hehe... ne postoji teleskop u Srbiji (a i šire) koji bi te častio upotrebljivom slikom bilo čega. Reč je o 450x uvećanju a tu je atmosfera limit, čak i da imaš deset puta veći teleskop.
Najupotrebljivija kombinacija za taj teleskop je samo 12mm okular i to je umerenih 50x. Naravno da tu ne možeš da očekuješ neke planetarne detalje ali taj Optisan za to nije ni napravljen.

dodabgd

Jupiter je sjajno ispao...
salji mi naziv camere sa kojom si fotografisao Jupiter!

cenicfilip

Jagodinac hvala na odgovoru i na tehickim inforacijama :D to mi znaci mnogo jel ipak sam ja amater totalni.sad se premislojam da uzem neki ful teleskop pisao sam u jednoj temi vezano za to pa cu uzeti u obzir ovo sa sto si mi rekao:D

Yagodinac

Uživaj  ;D
Sprava je ispravna samo je malo glupo i nepošteno napravljena. Kao kad kupiš bajs na kome piše da može da juri 300kmh.

Sinisa

Evo jupiter od juče...sa mobilnim slikano zato što je razbijen displej fotoaparata...Koristio sam 25mm okular i 4.0x zuma,i malo resize...
150/750 EQ3