• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Planete jutarnjeg neba

Started by Laci, December 12, 2010, 12:34:40 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Laci

Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Yagodinac

Tvoj najbolji Saturn do sad, impresivno za apereturu 150... Mislim da je presudno bilo (uz atmosferu) dugo hlađenje instrumenta.

gilecais

Laci i meni se svidja ovaj tvoj snimak Saturna.Lepo i korektno odradjeno,samo tako dalje i bice jos mnogo boljih snimaka.Veliki pozdrav od Zoltana (Gileta).

Laci

Uvek se nadam boljem snimku ;). Kada bi moglo sa manje zuma verovatno bi i snimak bio oštriji. Ovo sve važi, naravno, za povoljan seeing.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Igor

Ala je dobra fotka!
Svaka čast, Laci, i na hvatanju pravog trenutka, i na dobroj obradi!

Laci

Zahvaljujem na komplimentima Igore :)

Potrudiću se da snimam Saturn kada mu se još više približimo početkom aprila. Postigao sam detalje koje sam planirao da snimim a želja mi je još da načinim oštriji snimak od ovog ;)
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Laci

Rano jutarnji Saturn 10.03.2011. oko 2h(LT). Seeing i dalje vrlo dobar. Oprema ista.



Ovoga puta se i ekvatorski pojas izdvaja kao zasebna celina i bojom se razlikuje od južne polarne oblasti (gornja polulopta). Kasinijeva pukotina se sasvim lepo zaokruglila duž krajnjih ivica prstena :).

Zum: 4X optički
Video frame rate: 30fps

Stekirano 1553 kadrova.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Laci

Obradio sam Saturn snimljen u noći pre odlaska na Mesijerov maraton kada se planeta nalazila blizu ovogodišnje opozicije. Ova slika je načinjena opremom kao i dosada, okular 6mm:



Stek od 1434 kadrova u Registax-u V5 a upotrebljen je optički zum 3.5X

Iste noći, a nešto ranije, isprobao sam kako izgleda snimanje Saturna i okularom 15mm:



Stek je od 1671 kadra a upotrebljen je optički zum 10X što se pokazalo sasvim dovoljno u pogledu detalja a da slika ne bude previše tamna.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Igor

Jako lepe fotografije! Odlično, Laci, dobro ti ide fotografisanje planeta.

gilecais

Znatno bolja fotka nego predhodna tura. :)

5ja

Super Laci, jednog dana ću i ja tako!  ;D

Evo čisto da pokažem, Saturn u noći kada je bilo takmičenje MM, 2. na 3. Mart. Nismo mogli doći na Andrevlje, ali smo kolege i ja malo posmatrali i snimali (u pauzama izmedju oblaka) sa Umke (malo mesto pored Save)..



150/750 SkyWatcher, EQ3, 2,5 Barlow, 10mm, bez praćenja, Canon SX120IS na MicroStage-u, 10x optički zum.
Registax 6, koliko se sećam oko 450 frejmova je stakirano.. U PS-u je naknadno uradjen crop i resize.

Ovo mi je prvi fotos Saturna i prvi put koristim Registax (setovao sam nasumice), tako da sam zadovoljan... :)
Znam da će biti bolje u budućnosti, ali će mi ova fotka verovatno ostati zauvek najdraža jer je prva..  ;)

Svaki savet i kritika su dobrodošli...
"Those who study the stars have God for a teacher." -- Tycho Brahe
http://aadtychobrahe.blogspot.com/

Laci

April 13, 2011, 01:01:35 am #26 Last Edit: April 13, 2011, 01:08:09 am by Laci
Hvala, drago mi je da Vam se sviđa fotka :)

5ja:
Moćan izgled moćne planete 8)

Saturn je težak objekat da se trenira. Zvuči već poznato ali vežbanje snimanja i obrade planetarnih fotki uz zadovoljvajuće početne rezultate je naj lakše izvesti na detaljima Meseca. Snimanje kratera, na primer. Iskustva tokom ovoga daju dobru osnovu za dalji rad :)
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Laci

April 16, 2011, 02:54:42 am #27 Last Edit: April 16, 2011, 03:51:09 am by Laci
Dok sam obrađivao video sekvence Saturna od prošlog petka, 08.04.2011., imao sam šta da vidim :D - velika oluja "Dragon". Snimano opremom kao i do sada, okular 6mm.



Oluja se kreće duž severne temperaturne zone, odnosno, između severne polarne oblasti (donji deo planetarnog diska) i ekvatorijalnog pojasa (tamno smeđi pojas, iznad). Uočava se pomicanje oluje ka zapadnom Saturnovom rubu (u levo).

Ukupno snimljeno 8 video sekvenci a odabrane su tri za stekiranje.
Svaka od tri fotografije dobijena stekiranjem po 2000 kadrova u RegiStax-u V5 uz pažljiv izbor referentnih.

Animacija od tri gornje fotke:

Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

gilecais

U pravu si Laci to je oluja ili sta je ostalo od oluje koja se pojavila pre nekoliko meseci.Evo i moj gif na tu temu sastavljenu od nekih 14 slicica za sada jos cu polako da dodam jos nekih 30-ak slicica kada mi vreme dopusti.Pozdrav od Gileta.

Laci

April 16, 2011, 10:44:14 pm #29 Last Edit: April 16, 2011, 11:05:22 pm by Laci
Kod tebe se vidi da je čak i kometastog oblika jer ostavlja štraftu duž temperaturne zone dok se kod mene jedino vidi vrtlog. Kada dodaš sve sličice biće to 8) animacija by Gile.

Inače, imam utisak da se oluja bolje vidi kada pređe glavni meridijan Saturna. Verovatno njena belina dobija na kontrastu u odnosu na svetlu temperaturnu zonu kada je u zalasku.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70