• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Poroci grada Beograda

Started by r2d2, December 16, 2010, 10:47:32 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

r2d2

Jedna mala, ali specificna zemlja na brdovitom Balkanu koja je tokom poznate istorije dala mnoge velikane nauke ima jedan porok o kome niko nije pisao, analzirao, pojmio. Taj porok je toliko uvuvcen u gene i nacin razmisljanja, da je postao svojstven ogromnom procentu stanovnistva i danas u 21 veku iako potice jos mracnih dubina starog veka. Taj porok je neznanje koje se u svom najdubljem bivstovanju otelotvoren u obliku sujeverja.  Ne bih da vas gusim o raznim oblicima sujeverja koje uvek mozete naci u svojoj najblizoj okolini, i u uglavnom su bezopasna. Cik pitajte nekog pecarosa koji nosi stapove gde ide.. ..odmah budete pocastovani odgovarjucim psovkama  :) . Prolaz ispod merdevina, crna macka koja prelazi put, razbijeno ogledalo, su gotovo simpaticne pojave s kojima smo se svi susretali, i kojim ne pridajemo neku vaznost, mada bi neki psiholog i pshijatar imao stogod da kaze o tom obliku prisilinih radnji tj blage neuroze.

Mozda se vec pitate kakve veze to ima sa astronomijom, fizikom, naukom uopste? Pa mozda i nema kao sto nema astrologija. U principu koliki god procenat ljudi veruje u cistu astrologiju manja je sansa kod takvih ljudi da ikada produbite intres za astronomiju makar i na onom prostom nivou, te potpuno je prirodno da znanje iskorenjuje sujeverje. Ali da li je bas stvarno tako?
Po mom misljenju postoji jedna tabu tema koju niko nikada ne dotice, ni novinari, ni publicisti, ni sociolozi, ni psihijatri ni na zalost polulatori nauke, a koja pravi veliku stetu.
Verovanje u madjije i cini!

Sasa

Niko ne dotiče verovanje u mađije i čini?? Kako da ne.

Yagodinac

Tema prilično aktuelna, nažalost. Ukratko, po meni tu postoje dve kategorije:
1) svesni manipulatori,
2) svesno izmanipulisani.

Grupa 2 je 10x brojnija.

Ja zaista nisam kriv što je mnogo lakše prihvatiti neke nedokazane stvari nego sesti i razmisliti. Mnogo lakše mu dođe da pročitaš horoskop nego Hokinga ili Ajnštajna. Neverovatno popularnije je slušanje neke dilee koja predviđa budućnost kroz špil nego rezultati iz CERN-a. Logičnije je prihvatiti teorije zavere nego teoriju struna - za strune treba pročitati CELU knjigu. A to boli. Učenje, iščitavanje, shvatanje... Sve to jednostavno boli. I tako većina populacije svesno dozvoljava da bude maipulisana.
Čovečanstvo je prilično napredovalo poslednjih par hiljada godina. Ali, gledajući pojedinca - napredak i nije baš nešto iskazan... I dalje postoje (i postojaće) ljudi čiji je IQ ubedljivo dvocifren, ljudi koje mrzi da čitaju knjige i ljudi koji su naprosto više obdareni tvrdoglavošću nego sposobnošću logičkog zaključivanja. Lično mislim da će i za hiljadu godina postojati ova ista rasprava oko sujeverja, jer je sujeverje (kao i glupost) univerzalna ljudska osobina.

NShappy

Mene jedino plaši što je kroz velike slobode koje su danas norma, pogotovo slobode medija i uz pomoć interneta, "ovakvi" koje spominjemo postaju mainstream. Nekada su bili na margini društva, sada počinju da vode glavnu reč.

Obersturmfuehrer

Ljudi su vecinom glupavi i potpuno nezainteresovani za ono sta ih okruzuje. Samo da ima sta da se protera kroz guzicu i tu je kraj. Izmedju dva zdranja se procita po neki horoskop, proveri se sta rade Ekrem i Igbala i kada Karleusa ima novi koncert.
Kada se na to doda ovo o cemu prica NShappy, imamo potpuno rasulo i bedu. Sav onaj polusvet i neobrazovana gomila ima priliku da napise neki komentar na vest o necemu ili da ucestvuje u nekoj raspravi na forumu....a kada kazem neobrazovana, ne mislim na one bez visokog obrazovanja, mislim na bagru koju mrzi da ukljuci mozak na 2 minuta i procita 2 i po stranice neke knjige...

kasper007

    Uh, Uh, mislim preteške reči za većinski, deo dvocifrene populacije. Pa, verujem, da nije bilo ove "mase neprosvećene" ko bi gradio sedam Čuda Sveta, ginuo u milionima za više ciljeve, živeo po selima planinskim, pet vekova?... Mislim da oni upravo i postoje, da bi se moglo njima manipulisati, to im je i svrha. E pitamo se, problem je, što manjak IQ vodi ka ispoljavanju primarnih osobina živog sveta, ždranje i rasplođivanje. I sve ih je više i pun ih je Svet. Kao da evolucija upravo njima oslobađa Zemlju. A propo ovoga, ja se ne sećam ni jednog scientiste koji ima dvocifreno potomaka. Malo arijevski, ali tako je. I eto vam plodnog tla za sve manipulacije tipa Maga Vračević, držanje tih pod kontrolom i uzimanje para dvocifreno pravo-lakovernima. Nisam ateista ali i interpretacija Boga, za mase, služi u iste svrhe. Opet ,ograđujem tvrdnju, od pravih vernika. Nije topla voda, ali tako je.

Danijel

Ja sam agnostik i svejedno mi je ima li ili nema Boga, anđela i sličnih "čuda svijeta". Nekada znanost, konkretno astronomija nije postojala, no tijekom evolucije ljudskog roda, astrologija više nije mogla dati istinite i prihvatljive odgovore na konkretna pitanja i iz astrologije se odvojila astronomija i prikjlučila ostatku znanosti. Da bi se ljudi bavili znanošću moraju biti otvoreni prema svemu, a znanost je prekrasna jer je uvijek podložna provjerama i nikada ne tvrdi da je nešto 100% tako kako je to objašnjeno i dozvoljava u bilo kojem trenutku da se promijeni ako se pokaže da netko ima točnije objašnjenje ili teoriju koju onda svi mogu provjeriti i dokazati. Ključna je riječ - dokazati.

Da bi se ljudi ozbiljno bavili znanošću moraju imati znanje, a znanje se stječe učenjem i to godinama, cijeloga života, pa se onda primjenjuje u znanosti. Tu ima više znanja, a manje vjerovanja. Kod astrologije je obrnuto, više vjerovanja, a manje znanja. Zašto? Pa zato što je lakše vjerovati nego učiti i naučiti. Linija manjeg otpora, lijenost, nezainteresiranost... Ja recimo vjerujem da postoje vanzemaljci, nazovimo ih tako, ali nemam dokaza za to. Čak ne znam niti kako bih to provjerio, a još manje dokazao. No ipak vjerujem da postoje jer nešto u meni mi govori da je nevjerojatno da smo u cijelom tom golemom, nepojmljivo za ljudski mozak, velikom svemiru, mi jedni jedini. No, isto tako, ne mogu tvrditi niti dokazati da smo jedini u svemiru. Što se toga tiče, nalazimo se u pat poziciji. Da li je tako i kada je Bog u pitanju? Tko je dokazao da on postoji? A tko je dokazao da on ne postoji?

Ako to ikome ikada uspije, onda će to biti znanost. Zašto? Pa zato što se znanost razvija, ona je živa, ona stalno, iznova i iznova postavlja pitanja, traži odgovore, korigira se, a u današnje vrijeme Interneta informacije su dostupne gotovo svima. Samo ih treba željeti potražiti. Nije važno jeste li kakav znanstvenik ili samo običan amater. Svatko će si tražiti informacije kakve ga zanimaju. Pri tome, astrologu neće biti zanimljive znanstvene informacije jer ih neće znati shvatiti i protumačiti. Znanstveniku neće biti zanimljive astrološke informacije jer mu nisu ni od kakve koristi. No, onome koji ne zna razliku između znanosti i astrologije, bliže će biti astrološke informacije, a takvih je ljudi ipak velika većina.

I znate što? Neznanje je jednako opasno kao i znanje, ako ih koristimo na krivi način. Puno ljudi svoje obrazovanje prekida kada završi školu, osnovnu, srednju itd. I tu stanu s učenjem. Ako su pri tome bili neskloni učenju, stvar je jasna. Nisu naučili razmišljati svojom glavom i takvi kao lakmusov papirić, upijaju ono što im astrologija nudi. Pri tome ih nitko ne tjera da razmišljaju, a ako netko i ima kakvo pitanje, dobit će takav odgovor koji će dati prihvaljivo "objašnjenje" za koje ne treba upregnuti moždane vijuge da bi ga se prihvatilo. I tako sve postaje jasno. I zbog toga mi imamo velikane, i one koje povijest ne pamti.

No, tu postoji još nešto. Znanstvena postignuća danas su takva jer na njima rade stotine tisuća ljudi. To je rezultat razmijene informacija jer informacije danas nesmetano putuju Internetom. Zato će biti sve manje velikana, a sve više rezultata od praktične koristi i to brzo. A što je s astrolozima? Pa i dalje će postojati, koristit će se rezultatima znanosti, a ne rezultatima astrologije. One prozirne kristalne kugle zamijeniti će drugim kuglama koje neće biti prozirne, nego će kroz njih protjecati rezultati znanosti (jeste vidjeli one kugle u kojima sijevaju šarene munje?). To je baš cool kad sjediš pred njom i rukama miješaš po kugli, a munje prate svaki tvoj dodir. Onima koji sjede s druge strane stola to izgleda... Ili će pritiskati tipke na laptopu i gledati rezultate na ekranu i "tumačiti" ih zainteresiranoj stranci. To više nije niti astrologija jer na taj način svatko može biti "astrolog", barem tih softvera ima posvuda. A i to je rezultat znanosti.

Ono što se nekada činilo vrhom znanja, danas je sasvim normalno. Napredovali smo. No, kako to uvijek biva, na rezultatima manjine, živi većina. Pri tome uopće ne razmišlja kako je do toga došlo i tko je potrošio cijeli svoj život učeći i istražujući da bi otkrio nešto što je danas sasvim svakodnevno i o čemu nitko ni ne razmišlja zašto je to tako. Osim znanstvenika koji su u manjini, ali koja se konstantno povećava, i astrologa koji će te rezultate "prodati" onoj većini s početka priče. Pri tome uopće više nije bitno ima li Boga i vanzemaljaca, i bez njih to savršeno funkcionira, a ako se pokaže da (ipak) postoje, ništa se bitno neće promijeniti, uvijek će biti onih koji veruju ili ne vjeruju. Nevažno u što.

I još jedno pitanje: Jesu li uopće ljudi zaista bili na Mjesecu...?
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

cola

Meni je potpuno sve jedno da li je ista od toga istinito...
Astrologija i sujeverje i te stvari su upravu onoliko koliko u njih neko veruje, jer ako verujete u nesto trazicete i najmenje linkove sa dogadjajima koji su usledili, i recicete pa Da, eto rece meni astrolog moj... Mislim da ste razumeli sta sam hteo da kazem. Nije ni problem IQ, problem je to sto su ljudi kod nas "spavaci". Svako svoj zivot mora da preuzme u svoje ruke i da menja iskorena stvari koje mu smetaju. Na zalost veliki broj ljudi se u mladosti preda pod uticajem sa strane. I kada onda pusti da ga maltretiraju i da mu rade sta hoce neki ljudi iznad njega, bilo to vlast ili ko god. onda tako skucen nmz da razmislja o necemu svetlom. da se pita kako je nesto nastalo, kako radi, zasto itd. Pa da nije bilo onakvog uredjenja u grckim polisima, nebi bilo onakve filofije. Jer da bi punim srcem istrazivao i bio zainteresovan za svet oko sebe, prvo moras da sredis sve svoje problem. Pa eto deca kad su mala imaju brdo pitanja, nista ih ne muci, otovrena su za znaje... Najveci je problem sto onda matori ljudi kazu cuti ne smaraj i td. Eto kada sam tamo nesto predavao na Festivalu nauke, najbolja pitanja su postavaljala deca (BTW jedan klinac od 8 god me je pitao za Sirius a i b:) ) Kako idu problemi, i pokusaji da se prezivi tesko da mozes da se bavis svetlim stvarima, koje su po obicau i pritom materijalno neprofitabilne. A to sto je u glavi se jos dovoljno ne ceni. Pa da se TV bavi naukom koliko politikom verujem da bi i ljudi bili kreativniji, jednostavno je takvo vreme.
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Yagodinac

Quote from: kasper007 on December 17, 2010, 09:25:39 am
    Uh, Uh, mislim preteške reči za većinski, deo dvocifrene populacije. Pa, verujem, da nije bilo ove "mase neprosvećene" ko bi gradio sedam Čuda Sveta, ginuo u milionima za više ciljeve, živeo po selima planinskim, pet vekova?... Mislim da oni upravo i postoje, da bi se moglo njima manipulisati, to im je i svrha. E pitamo se, problem je, što manjak IQ vodi ka ispoljavanju primarnih osobina živog sveta, ždranje i rasplođivanje. I sve ih je više i pun ih je Svet. Kao da evolucija upravo njima oslobađa Zemlju. A propo ovoga, ja se ne sećam ni jednog scientiste koji ima dvocifreno potomaka. Malo arijevski, ali tako je. I eto vam plodnog tla za sve manipulacije tipa Maga Vračević, držanje tih pod kontrolom i uzimanje para dvocifreno pravo-lakovernima. Nisam ateista ali i interpretacija Boga, za mase, služi u iste svrhe. Opet ,ograđujem tvrdnju, od pravih vernika. Nije topla voda, ali tako je.


Preteške reči, slažem se. Ali penicilin, sijalicu ili Na Drini Ćupriju dugujemo ljudima koji ne pripadaju većinskoj populaciji.
Broj potomaka možda jeste bitan parametar preživljavanja u praistoriji ali ne u 21. veku. Danas jednostavno sa napretkom medicine svi mehanizmi selekcije su pali u vodu. Pre 100 godina od desetoro dece preživljavalo bi dvoje-troje a danas ako dete nedajbože umre onda to bude na svim naslovnim stranama. To je tako isključivo zbog napretka nauke odnosno medicine.

Mislim da se nismo dovoljno fokusirali na motive ljudi koji obmanjuju druge. Većina to radi zbog novca (kao i siroti penzionisani načelnik centra za obradu podataka u VMA) a pojedini su zaista psihijatrijski pacijenti. Tu se onda ne postavlja pitanje etike nekog ko je ubrzao nečiju smrt od karcinoma, jer taj to ne radi zbog novca. Takvi bolidi su opasniji jer oni u svoje sumanute sposobnosti veruju. A većina uvek bira da sledi i veruje onome ko i sam u tu ideju veruje.
Na kraju, čitajte Radoja Domanovića.

Yagodinac

Temu treba preimenovati u Proroci grada Beograda.

kasper007

    Čitali smo Radoja i da ne politizujemo, ovi što vode nas, da li im slepo verujemo? Ili smo kao i ranije pritisnuti jarmom njihove opsenarske vizije, pa hteli ne hteli... Jesu li i oni slepi ili moraju se slepima činiti. Mislim da veći deo moje populacije (pod moje, mislim na meni bliske ljude) zna šta misli ali nema snage da osmisli.
    A to da je broj potomaka bitan za praistoriju, nekako mi se čini da smo mi još u praistoriji. Po našoj stopi nataliteta, neće imati ko da nam rađa one koji dublje misle. Ili smo ih duboko smrzli, pa čekamo neko bolje vreme da kriobiologija postane popularna.
    Da se razumemo, slažem se sa svim što je ovde izneseno, ali dok se mi slažemo oni delaju, lupkaju zvoncima, maze kugle, koriste savremene informacione tehnologije i odraše nam raju. Ima li nekoga da ih omete u tome, plaćaju li danak za obmanu. Ili, svi nas lažu, a nas baš briga. To mu dođe kao onaj vic o lečenju dijareje trankilajzerima. 

kruska

vidim ja ko je duboko zabrazdio u sveznanje.
svako prica svoju van-astronomsku muku.
ljudi. moram teleskop jos bolje kolimirati jer mi najjaca zvezda pravi krug na drugom kraju vidnog polja.
vratite se animalnim instinktima a yagodincu zelim prorocki iz beograda zazelim da posle njegovih operacija ode na dobar rostilj.
🌠

Yagodinac

Quote from: kruska on December 17, 2010, 05:54:17 pm
... a yagodincu zelim prorocki iz beograda zazelim da posle njegovih operacija ode na dobar rostilj.


Napisao si mi dobar dnevni horoskop  8)

Quote from: kasper007 on December 17, 2010, 04:13:58 pm
    Čitali smo Radoja i da ne politizujemo, ovi što vode nas, da li im slepo verujemo? Ili smo kao i ranije pritisnuti jarmom njihove opsenarske vizije, pa hteli ne hteli... Jesu li i oni slepi ili moraju se slepima činiti. Mislim da veći deo moje populacije (pod moje, mislim na meni bliske ljude) zna šta misli ali nema snage da osmisli.
    A to da je broj potomaka bitan za praistoriju, nekako mi se čini da smo mi još u praistoriji. Po našoj stopi nataliteta, neće imati ko da nam rađa one koji dublje misle. Ili smo ih duboko smrzli, pa čekamo neko bolje vreme da kriobiologija postane popularna.
    Da se razumemo, slažem se sa svim što je ovde izneseno, ali dok se mi slažemo oni delaju, lupkaju zvoncima, maze kugle, koriste savremene informacione tehnologije i odraše nam raju. Ima li nekoga da ih omete u tome, plaćaju li danak za obmanu. Ili, svi nas lažu, a nas baš briga. To mu dođe kao onaj vic o lečenju dijareje trankilajzerima. 


Ja ovde i ne mislim na političare, mislim na nesrećne opsenare koji se reklamiraju po pojedinim novinama kao raznorazni iscelitelji i vidovnjaci. U poređenju s njima naši političari su prave poštenjačine. I ispričaj taj vic o trankilizatorima, ne znam ga...

kasper007

    Ode čovek sa jakim prolivom kod lekara opšte prakse da se leči. Ovaj mu prepiše lek i pošalje ga kući. Neki dan po tome, sretne se sa svojim drugarem (onaj nesretnik sa prolivom) gastrointestinologom i požali mu se na problem. Lekar ga između ostalog pita, koji lek pije i on mu pokaže: "Pa to je bensedin, lek za smirenje, nije streptomicin" kaže mu,  "Kako ti je sad?" 
"Super, i dalje se usiram, al se bar ne nerviram."
    Mislim nema mnogo veze sa temom ali ima sa zivotom.
                                                                    Pozdrav ekipi

Yagodinac

Aaaaaaaaaaahaha... Od sada ću samo bensedin ljudima da pišem za te probleme.