• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Помрачење Сунца

Started by IbanezRG, December 27, 2010, 10:04:45 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

IbanezRG

Да ли неко планира посматрање делимичног помрачења 4. јануара?

http://eclipse.gsfc.nasa.gov/OH/OH2011.html#SE2011Jan04P
You do not really understand something unless you can explain it to your grandmother.

mitja

Pozdrav,


Ja sam spremio opremu lol samo da bude lepog vremena. Ako bude neke fotke okacicu slike na forum.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

cola

Pa... nadamo se svi lepom vremenu... Ali iz iskustva znam da nam treba cudo da se razvedri :(
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Laci

December 28, 2010, 10:10:31 am #3 Last Edit: December 28, 2010, 10:36:35 am by Laci
Već više puta sam posmatrao (nikako nemojte sa instrumenatima bez ispravne folije predviđene za posmatranje Sunca :o :o :o!!!) delimična pomračenja kroz sloj oblaka. Izgleda kao da Mesec "zagrize" Sunce :). U svakom slučaju, ne treba odustati od pokušaja da se izvrši posmatranje ako ništa drugo a ono ad hoc ;) golim okom kroz zagaravljeno staklo ili staklo od maske za zavarivanje. Nađite usput sebi društvo, biće vam zanimljivije :).
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

cola

ja cu okularnom projekcijom na 50mm refraktoru... Misli da je to daleko bezbednije od gledanja kroz garena stakla i slicno. Sa Suncem se ne treba igrati...
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

kocha

...uzeo sam slobodan dan 4-tog, spremio opremu. Samo da me oblaci ne ometaju. Rakiju sam spremio ili da pređem na vino (kuvano), to mi je još dilema...

Igor

Heh, Kočo...  Opasna dilema... Počneš sa rakijom, onako, za srećan početak, potom nastaviš sa barenim vinom, al' da je vruće...  ;D
Za M maraton ću, ako bude zdravlja, doneti dobru nazdravljušu.... Sremskokarlovačka domaća kruškovača, starac mi dao dve litre.... Znaju sremci.  8)

cola

Uf... ovo mi izgleda kao dobra strategija za Maraton... Ali bolje vezbaj, bojim se da 2 litre nece uspeti da dovoljno odrade protivnike :))))  :P
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Yagodinac

Quote from: Igor on December 28, 2010, 08:18:25 pm
Heh, Kočo...  Opasna dilema... Počneš sa rakijom, onako, za srećan početak, potom nastaviš sa barenim vinom, al' da je vruće...  ;D
Za M maraton ću, ako bude zdravlja, doneti dobru nazdravljušu.... Sremskokarlovačka domaća kruškovača, starac mi dao dve litre.... Znaju sremci.  8)


Pa ja onda neću ni da se takmičim. Samo ću džabe da postavljam teleskop.

CyberianIce

Kad je tacno (u koliko sati po nasem vremenu) taj event i odakle ce biti vidljiv?
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Igor

Quote from: Yagodinac on December 28, 2010, 10:40:59 pm


Pa ja onda neću ni da se takmičim. Samo ću džabe da postavljam teleskop.


Ah, pa teleskop i treba da bude postavljen, kao rekvizit, da široke narodne mase pomisle da nešto ozbiljno radimo...
Ta, nećemo valjda, samo u nebo gledati...  ;D

mravic

Quote from: cola on December 28, 2010, 09:11:34 pm
Uf... ovo mi izgleda kao dobra strategija za Maraton... Ali bolje vezbaj, bojim se da 2 litre nece uspeti da dovoljno odrade protivnike :))))  :P

Ali je dovoljno za sudije :)
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

mravic

Nešto sam načuo da se sprema malo kvalitetniji maraton. Izgleda da će biti mnogo posećeniji, medjunarodnog karaktera  i još mnogo toga...tako da spremajte se...biće i nagrada...nesmem više  :-X :-X :-X
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Igor


IbanezRG

Quote from: CyberianIce on December 28, 2010, 10:50:40 pm
Kad je tacno (u koliko sati po nasem vremenu) taj event i odakle ce biti vidljiv?


Prvi kontakt oko 8:05, a zadnji nesto pre 11h.
You do not really understand something unless you can explain it to your grandmother.