• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

EQDIR

Started by mravic, December 28, 2010, 05:05:41 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

mravic

Imam napravljen EQDirekt. To je interfejs za spajanje EQ6 montaže direktno na računar. Pošto nemam RS232 na lap topu imam i adapter USB-RS232 sa drajverom. Sve u svemu, to bi trebalo da radi ali neće. Kada direktno spojim sa tog adaptera USB-RS232 preko kabela na kontroler montaže onda mi sve radi, ali moram da podesim sve parametre na kontroleru dok bi to mogao izbeći korištenjem EQDIR-a.
Zna li neko šta bi moglo biti da neće, tj. dali neko koristi EQDIR ovde na forumu???
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Laci

Nemam nikakvih iskustava sa EQDIR ali probaj da ubodeš modem na neki drugi USB od računara. Desi se ponekad slična stvar pri instalaciiji štampača ili drugih uređaja da ih računar ne prepozna ;).
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

CyberianIce

Ja sam imao slican problem dok sam se bavio dekodiranjem mobilnih telefona kad sam kupio laptop bez RS232. Kupio adapter sa USB ali to za takve stvari nikada nije radilo, kasnije sam ukapirao i zasto. Jedino resenje koje je upalilo je RS232 PCMCIA interfejs. Mozda ima analogije sa ovim tvojim problemom.


http://www.limundo.com/kupovina/Racunari-i-Oprema/Notebook-i-Netbook/Ostalo/PCMCIA-Expres-to-2xRS232-1-Parallel/1851113
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Sekula

Nije svaki USB RS232 adapter dobar adapter koji se prodaje na našem tržištu. Preporuka je kupiti onaj koji se prodaje u radnjama recimo za povezivanje fiskalne kase. Takodje drajveri moraju biti instalirani a potom kada se bode u isti USB drive onda se automatski prepoznaje što se može lako vide u Device managare-u.

Takodje, nije loše uzeti softver koji će počistiti djubre ostalih USB konekcija i osloboditi USB drajv. Preporučujem ovaj softvare:

http://www.processlist.com/info/hpsysdig.html
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Sekula

Quote from: CyberianIce on December 28, 2010, 10:48:56 pm
Ja sam imao slican problem dok sam se bavio dekodiranjem mobilnih telefona kad sam kupio laptop bez RS232. Kupio adapter sa USB ali to za takve stvari nikada nije radilo, kasnije sam ukapirao i zasto. Jedino resenje koje je upalilo je RS232 PCMCIA interfejs. Mozda ima analogije sa ovim tvojim problemom.


USB RS232 adapteri vrše posao samo kada se povezuje neki uredjaj. Apsolutno nisu upotrebljivi za rad sa programiranjem eprom-a i slično.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

mravic

Imam dva adaptera USB RS232 i nekad mi radi jedan, nekad drugi ali ih računar uvek prepozna. Na njega kada spojim direktno montažu preko originalnog kabela koji ide na kontroler onda mi u većini slučajeva radi ali kada hoću preko EQDIR-a onda neće nikada.
Ima Miloš orginalni EQDIR pa ću pokušati sa njim. Nisam pametan, pa šema ne može biti jednostavnija i neće. Jedino ako nisam dobio neispravno kolo. Naponi svi rade... Bojim se jedino da nisam nešto oštetio prilikom spajanja direktno RS232 kabela na montažu bez EQDIR-a mada bi verovatno u tom slučaju oštetio računar a ne montažu jer EQDIR smanjuje napon sa 12V montažinih na 5V računarovih.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Sekula

Ja sam imao isti tzv problem Gremlina u EQmod-du. Odem letos sa teleskopom na posmatranje i preko EQmod-a jednostavano nije hteo računar da prepozna teleskop. Džaba što sam povezivao sve kako treba i ponovo podešavao COM port komunikaciju i naknadno preko kućnog računara. Neće i neće. Na kraju vratim Lajošu u Suboticu, uveren da je sa EQmodom nešto nevaljašno. Lajoš pošalje drugi i sve ponovo proradi kako treba. A za ovaj mi reče da je sve u redu jer su ga proverili!

Što se EQ6 tiče ako on radi lepo sa originalnim njegovim kontrolerom, onda nema šanse da je nešto neispravno na teleskopu. U svakom slučaju treba proveriti drugi EQ adapter.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

CyberianIce

Quote from: Sekula on December 28, 2010, 11:00:14 pm
Quote from: CyberianIce on December 28, 2010, 10:48:56 pm
Ja sam imao slican problem dok sam se bavio dekodiranjem mobilnih telefona kad sam kupio laptop bez RS232. Kupio adapter sa USB ali to za takve stvari nikada nije radilo, kasnije sam ukapirao i zasto. Jedino resenje koje je upalilo je RS232 PCMCIA interfejs. Mozda ima analogije sa ovim tvojim problemom.


USB RS232 adapteri vrše posao samo kada se povezuje neki uredjaj. Apsolutno nisu upotrebljivi za rad sa programiranjem eprom-a i slično.


Da ali nece ni sa Ciscom da ferca... Jenda PCMCIA kartica = resenje svih USB problema...
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Marcony

Koji adapter je u pitanju?

Ja koristim Digitus (bas za Cisco) i nemam problem sa njim.


CyberianIce

Ne secam se, davno bese. Znam samo da je bio kabel, sa jednog kraja USB a sa drugog RS232, na tom kraju gde je RS232 tu je elektronika smestena...
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

mravic

Imam dva takva kabela, i jeste baš tako. Treba i driver za taj kabel. Sve mi računar prepozna ali ne radi. Tj. adapter radi ali EQDir neće.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Joza

Pogledao sam šemu EQDIR sa:
http://eq-mod.sourceforge.net/eqdirect2.htm

Ako je to šema po kojoj je napravljen tvoj uredjaj, onda ima par diskutabilnih stvari zbog kojih to kod tebe ne radi.

MAX232 služi za prilagodjenje naponskog nivoa signala.

Ono što meni nije jasno na toj šemi je što su na konektoru prema EQ6 signali RxD (prijem podataka) i TxD (slanje podataka) odvedeni na savim druge pinove (6 - Data Set Redy odnosno 9 - Ring indicator ) umesto standarno na 2 odnosno 3.

Moguće da je na uredjaju tako predviđeno ali je vrlo čudno. Koliko vidim EQDIR treba da delimično zameni SynScan. Sobzirom na to da se radi o specifičnom uredjaju moguće su ovakva nestandardna i čudna povezivanja.

Probaj da ispratiš kako i gde idu ovi signali.
Možda je najlakše da napraviš parče kabla sa konektorima koje ćeš da ubaciš izmeđi SynScan-a i EQ6, odnosno EQDIR i EQ6 pa da na tom 'adapteru' pratiš šta se dešava.

Koliko se sećam MAX232 bi trebalo i da 'invertuje' siganale. Tako da +5 V (odnosno + 12 V) na pinu 13 (R1IN) treba da da 0 V (odnodno - 12 V) na pinu 12 (R1OUT)

Tako da i ovo može da pravi probleme. Ukoliko imaš u podešavanjima da izabereš normalan i invertovan siganal probaj sa tim.

kruska

ja imam c8 celestron i njemu pripadajuci software nexremote
imam CG5-GT i na njemu mi radi kompletna pc instalacija
imam 2 fajla drivera kome treba sibnucu mu na mail jedan je 5.1 mb i drugi oko 2 mbe
podesiti com port kod mene na com7 , proveriti isto u  computer management usb hub port prvi slobodan gde nakon instalacije i restartovanja pise prolific

videcu da ga aplodujem na rapidshare i slicno pa saljem link
P.S. neke sam falove stavljao na net ali su ih skidali iako nisu bili nesto intellectual properti a meni ne smeta da vam sibnem fajlove na mail
to su prolific usb to rs232 driver i neki hdrs232 a kabl sam nakacio na rucni kontroler

anything else call..
🌠

kruska

nisam sve dobro procitao u uvodnom tekstu


pa mislim da jos ne mogu objasniti  @@#@##@
🌠

kruska

najpre ce biti drajver jer meni je kako rekoh kabl za spajanje pc-rucni kontroler-montaza (4pin telefonski)
a ovaj bi trebao biti ST4
🌠