• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Dobar dan

Started by kostur, January 13, 2011, 10:51:37 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

kostur

Dobar dan svima. Zeleo bih da se"predstavim", naime moj nick vidite.
Novi sam, a na kom god forumu da sam novi ja uvek kazem da znate, nisam ni blizu obrazovan kao vecina vas(naime idem u srednju skolu, prva sam godina).
U srednjoj skoli dolazi do razmisljanja za fakultet. Ja obozavam astronomiju, ali sam potpuno zbunjen matematikom. Ja sam matematiku voleo,obozavao do prve godine, a sad, ne znam sta mi bi imam 2 iz mate. Nista znao nisam. Odlucio sam se za pomoc u vidu privtnih casova. Na njima sam primetio da ja matematiku volim, samo sto je jednim malim delom ne razumem. Evo bas sad razmisljam da je to zbog nastavnika(objasnjavanja). Do osmog ja sam imao odlicnu profesorku. Kruzili su mitovi da ona lupa klompom po tabli dok ucenik ne razume(sto se tice klompe, zivim na selu-seoska skola :)). A sad profesor isprica sta ima, daje nam zadatke, mi vezbamo i on ode. Onom kome je nejasno on bi ukratko ispricao bez emocija.Da ne duzim, oduvek sam voleo hemiju, te mi je to palo na pamet da se ne odvojim od astronomije, vec da je pomesam sa hemijom(astrohemija). Dakle ja bih osnovne studije zavrsio na univerzitetu u Bg, a kasnije bih u inostranstvu prosirio vidike. Potrebna mi je vasa pomoc: Da li je astrohemija povezana vise sa organskom ili neorganskom(onom zanimljivijom) hemijom?

Hvala svima unapred.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Ljubo

Evo, iz prve ruke nekako. Kao profa, moj savjet za matematiku: praktikuj ona uputstva koja su tebi najjasnija, ali pri tome vodi racuna i da zapišeš rezultate u obliku koji se traži. U prevodu: Ako je tebi "ležala" nastavnica iz matematike, koristi njene metode onoliko koliko se oni poklapaju i daju rješenja kao na kraju zbirke zadataka.(!!)

Što se tiče astrohemije, u astrofizici, ona je uglavnom neorganska, osim ako bi isključivo da proučavaš sastav kometa, medjuzvjezdane sredine i novootkrivenih planeta. ;) 

Uputstvo: prouči oblast astronomije koja se zove: spektroskopija. Nadam se da ćeš uspjeti pohvatati niti s nivoa prvog razreda srednje. U suprotnom, uvijek ti je tu net i ovakvi forumi... ;)

Yagodinac

Nekad u životu naprosto moraš da progutaš žabu da bi išao dalje. Ja takođe nisam voleo matematiku i fiziku dok nisam došao na fax i zaključio da bez toga ne ide... Ukapirao sam da moja averzija ima veze isključivo sa ljudima koji su mi to ranije predavali. I tako prionem na te predmete... I dopadnu mi se, naročito faza upisivanja ocene u index  ;D
Ukratko, za sve u životu je potrebna ljubav.

cola

Dobro dosao!
Ma ne sekiraj se za tu matu! Pogledaj na netu!!! Ima tu fino razjasnjenih stvari (pa i na srpskom) cak ima i zavodovih knjiga (do duse oni to dosta zakomplikuju!)... Astrohemija :/ mislim da ti se ona provlaci dosta u astrobiologiji ali za to bi morao da palis napolje :)... Moj savet ti je da ispostujes tog profu koliko mozes, u svakom slucaju nije ti ni ocena najbitnija. Skoknes do IS Petnica, tu ces biti u mogusnosti da se licno upoznas sa mnogim sa PMF-astronomije i da te ljudi lepo nauce matu i astronomiju :)
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

kostur

Hvala vam svima sto se tice odgovora. Cenim, zaista.
P.S. 'Aj malo opsirnije o spektroskopiji tj. konkretnije, jer gde god da odem nista mi nije jasno.
Znaci, konkretno cime se bavi(povezanost sa astronomijom)?
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

kasper007

E Kosture, Kosture. A voliš hemiju? Evo ti modela najprostijeg spektroskopa. Svaki atom pobuđen na neki način apsorbuje i emituje određene elektromanetne talase pa i svetlost (vidljivu i nevidljivu). Mislim da ste iz analitičke hemije, radili prepoznavanje pojedinih elemenata pri zagrevanju bunzenovim plamenikom. Na primer, nanese se komadić nekog elementa na platinsku iglu (elementarni natrijum), ubaci u plavi plamen iz plamenika i prati  koju će boju isijati tako pobuđen-zagrejan. Za natrijum je to žuta, kobalt zelena... E ovde je natrijum izvor zračenja, vazduh monohromator ili disperzioni element a naše oko apsorber. Ta tri elementa čine spektroskop. Dovoljno je da imamo dva, jednačinom sa jednom nepoznatom utvrdićemo treći. Na ovaj način smo indirektno utvrdili (žuta boja plamena) da se tu negde nalazi natrijum. Spektroskopija ne prati samo vidljivi deo spektra već kompletnu interakciju materije i elektromagnetnog zračenja svih nama prijemljivih talasnih dužina, frekvenca i energija. Njihovu vezu znaš iz fizike. A primena u astronomiji? Sad ti je bliža. Sve tvorevine u kosmosu isijavaju, emituju elektromagnetne talase. Učinivši ih dokučivim, spoznajemo mnogo o njihovom hemijskom sastavu... Opaska sa početka je šala. Nadam se da ti je bar malo bliže. Samo napred.

Ljubo

Eto, Kasper ti je vec dao početnu sliku o čemu se tu radi. Naravno, u astronomskoj spektroskopiji koriste se sofisticirani instrumenti (spektroskopi i spektrografi) za dobijanje detaljne slike sastava kosmičkih objekata koji emituju ili apsorbuju zračenje linijskog tipa. Za više detalja o astronomskoj spektroskopiji potrebno je pročitati neku literaturu, poput recimo ove:

http://www.astronomija.co.rs/knjiara/3310-uvod-u-spektroskopiju.html

Kada se malo pobliže upoznaš sa ovom i drugim metodama u astronomiji i astrofizici (to jest, kada stekneš okvirnu sliku o čemu se tu radi), mogao bi da se interesuješ kod profesora prirodnih nauka u tvojoj školi da te upute u IS Petnica  (kako ti je već preporučio Čola), jer tamo ćeš moći i u praksi da primjenjuješ razne metode.

cola

January 15, 2011, 02:29:26 pm #7 Last Edit: January 15, 2011, 02:38:26 pm by Sekula
Samo kad je ISP u pitanju ne oslanjaj se mnogo na profesore, jer su mnogi zaista neobavesteni.
Veliki broj mojih nisu razumeli o cemu se radi i sta je to :) Od prilike to je i razlog zasto sam kasnije krenuo u 5nicu. Prijava za ciklus seminara pocinje od prilike kad i skolska godina i tad terbas da im posaljes neku prijavu, prati obavestenja na ovim linkovima dole ili po Fejsbuk grupama  
petnica.rs
ispast.net

Ovu knjigu nisam procitao, verujem da ce ti za sve te stvari sluziti..
Ako si dobar sa stranim jezicima pogledaj na avaxu http://avaxsearch.com/avaxhome_search?q=astrochemistry&a=&c=&l=&sort_by=&commit=Search
astronomski pozdrav ;)
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

cola

@Sekula, zar nije zabranjeno da dajemo aktivne linkove?
hvala :)
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Sekula

Quote from: cola on January 15, 2011, 03:16:57 pm
@Sekula, zar nije zabranjeno da dajemo aktivne linkove?
hvala :)


Link koji navodiš nije bio dobro definisan. Takodje nije bio dobar ni kad bi se uradio copy paste u browseru. Upotrebio si link u formi poruke ali si duplirao i http adresu.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

kruska

kosturu bih pozeleo da izabere ono sto voli i sa cim ce brzo zaraditi dovoljno para da sebi kupi jak teleskop.
Ja sam isto hteo da budem astronom, ali tada kad sam ja to hteo nisam video mogucnost da imam svoj teleskop, narocito od svojih para. Ubedili su me da necu naci posao kao astronom.
Sada postoji google sky, hubble teleskop i njegov sajt, postoji radnja u Srbiji sa teleskopima i jos stosta kao i digitalni EOS aparati.
Tehnika pojeftinjuje i deluje da se sve to moze nabaviti za manje pare nego pre.
Vreme je pred tobom a procitaj sve sto ti stigne pod ruku bilo to astrofizika ili astrohemija ili astronomija.

Treba da znas da grad ima svoje prednosti i mane, kao i da selo ima svoje prednosti i mane.
Na selu mozzes imati internet i ne moras ali na selu uglavnom neces imati light pollution.
http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

kostur

@kruska
Na selu sam srecan sto zivim, mada ga ja radije referisem kao mali grad. Sto se tice teleskopa, planiram da kupim neki reflektor. Sada, za iste pare mogu kupiti i 150/750 i 130/650(sa GoTo).  Ne znam koji da izaberem. Znam da je 150 mm bolji, ali sto se tice trazenja, nemam veze sa vezom. Mali durbin(70mm), uvecanja od 20 do 60, i jos na fotostalku nije doprineo mom znanju o pretrazivanju.
@cola
Pricaj mi o 5nici(da li je samo u novembru prijava?).

Inace mi je drago da sam dosao na ovaj forum. Hvala svima
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Sekula

Quote from: kostur on January 15, 2011, 09:00:39 pm
@kruska
Sada, za iste pare mogu kupiti i 150/750 i 130/650(sa GoTo).  Ne znam koji da izaberem. Znam da je 150 mm bolji, ali sto se tice trazenja, nemam veze sa vezom. Mali durbin(70mm), uvecanja od 20 do 60, i jos na fotostalku nije doprineo mom znanju o pretrazivanju.
@cola
Pricaj mi o 5nici(da li je samo u novembru prijava?).

Inace mi je drago da sam dosao na ovaj forum. Hvala svima



Naravno, 150/750 ali samo na ekvatorijalnoj GOTO montaži, najmanje tipa HEQ5 (može i veće EQ6 za veći teleskop jednog dana). Nikako onaj azimutalni sistem koji je u ponudi, drugačije nema smisla uzimati GOTO za teleskop takvog gabarita. Naravno, moje lično mišljenje. Mogu detaljnije da objasnim i zašto, ako treba.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

kruska

ukratko kupi eqvatorijalnu montazu vece nosivosti tipa eq-5 ili eq-6 renomiranog proizvodjaca
i cevku po izboru renomiranog proizvodjaca 150 mm i sire
i fotoaparat eos sa adapterom radi astrofotografije
sve ovo te nece kostati vise od 1500 eura a kad toliko skupis lako ces skupiti jos toliko za jos veci
http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

kruska

znaci sto vece ogledalo 300 mm i vece - 12 incha
sto veci broj megapiksela bar 10
i veca kola (kombi) da sve to ponese na planinu, dosta hrane ( po mogucnosti meso za rostilj)...
http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]