• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

"Nezdravorazumski" karakter relativnosti i kvantne teorije

Started by stameni, January 18, 2011, 12:53:24 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Yagodinac

Quote from: kruska on January 22, 2011, 07:00:01 pm
ja cu da pokvarim pricu pomocu 2 tvrdnje
1. mozda je taj kvazar blizi nego mislimo(relativnost udaljenosti)
2. mozda stvarno izbacuje materiju tom brzinom (relativnost maksimalne brzine- svetlosti)


Oštroumno. Ali:
1) Nije bliži, vidi se po crvenom pomaku. Jedino ako je i crveni pomak iluzija.
2) Baš zato što je i relativno moguće je da izbacuje tom brzinom. Ali, i prostor se širi na toj distanci velikom brzinom - nije tu samo u igri brzina izbacivanja mlaza.

Na prvi pogled veselo i nelogično, zato sam stavio ovde. Ali potpuno saglasno sa teorijom relativiteta.

kruska

vise puta mi je palo na pamet ovo:
ako je crveni pomak znak brzine kretanja "necega" onda bi trebalo da su ivicni delovi galaksija koje se udaljavaju imaju razlicite vrednosti na drugoj strani jer taj deo se za brzinu kretanja upravo priblizava(ovo nisam nigde uocio)
Vrednosti proporcija za udaljenost kvazara, galaksija bi bile meni logicne samo ako bi nasa galaksija bila u centru svemira
i ako bi se udaljavale ka sferi iz centra.
Ako se krece kvazar velikom brzinom u jednom pravcu a izbacuje manju materiju u drugom pravcu onda bi to bilo njutnov zakon akcija=reakcija koji bi mogao da prevazidje i brzinu svetlosti
🌠

kruska

hteo bih da podsetim forumsku javnost da godina dana im cini mi se oko 31 milion sekundi ako se ne varam 365x24x60x60=31 536 000
pa kad se to pomnozi sa brzinom svetlosti dobije se 300 000km/s  x  31 000 000 s= oko 9 triliona kilometara
mlecni put izbacuje iz centra rupe materiju brzinom od oko 500 km/s (ako neko ima drugu cifru neka me ispravi)
i pravi bubles 25 000 light years away to bi izaslo da izbacuje materiju ukupno 1.5 milijardi godina hm ili duze-ispravite me
ta materija se izbacuje mnogo brze i verovatno brze od svetlosti ili pod uslovom je sve ovo mnogo blize nego mi mislimo
🌠

kruska

crne rupe podrzavaju teoriju relativnosti tj sto veca galaksija to veca crna rupa vece sazimanje i na kraju prolupa i sibne materiju u 3.pm. vecom brzinom .;)
🌠

Yagodinac

Quote from: kruska on January 23, 2011, 01:35:16 pm
vise puta mi je palo na pamet ovo:
ako je crveni pomak znak brzine kretanja "necega" onda bi trebalo da su ivicni delovi galaksija koje se udaljavaju imaju razlicite vrednosti na drugoj strani jer taj deo se za brzinu kretanja upravo priblizava(ovo nisam nigde uocio)



Tako je, ali brzina rotacije bilo koje galaksije je beznačajna u odnosu na brzinu "udaljavanja" nekog kvazara na 10 milijardi s.g. odavde. Zato je nemoguće za primetiti.
* kažem udaljavanje a mislim širenje prostora, da ne bude zabune.

Quote from: kruska on January 23, 2011, 01:57:35 pm
mlecni put izbacuje iz centra rupe materiju brzinom od oko 500 km/s (ako neko ima drugu cifru neka me ispravi)
i pravi bubles 25 000 light years away to bi izaslo da izbacuje materiju ukupno 1.5 milijardi godina hm ili duze-ispravite me
ta materija se izbacuje mnogo brze i verovatno brze od svetlosti ili pod uslovom je sve ovo mnogo blize nego mi mislimo


Što se tiče aktivnosti Mlečnog puta, tu još nisu čista posla. Nismo kvazar a nismo ni neka Sejfert galaksija. Međutim, na osnovu prašine i gasova koji orbitiraju oko centra Mlečnog puta može se jedino zaključiti da taj oblak emituje gama zračenje nastalo reakcijom anihilacije pozitron-elektron. Udaljenost oblaka od centra galaksije je 3000 s.g. što znači da je naša crna rupa skoro nešto papala.

ranca

Evo pokusacu ja sa kvantnom teorijom:
1) Kvantovane vrednosti energije u potencijalnoj jami (Posledica neprekidnosti talasne funkcije)
2) Tunelovanje (posledica stavke 5)
3) Neodredjenost
4) Delokalizacija polozaja ravnog talasa (u skladu sa stavkom 3)
5) Verovatni karakter kvantne mehanike ( posledica stavke 3)
6) Neko je rekao spin :)
7) Isprepletanost
8) Problem merenja u kvantnoj mehanici
9) Neodredjenost ugla rasejanja u kvantnoj teoriji sudara (posledica stavke 3)
10) Razni drugi fenomeni pocev od Boze-Ajnstajnovog kondenzata do Lambovog pomaka i spontane emisije koje ni Kvantna Mehanika nije mogla da objasni pa je doslo da formiranja skroz nove teorije (Kvantne elektrodinamike ili druge kvantizacije)

No ono sto je meni najveca fascinacija u kvantnoj teoriji je to kako rigorozni matematicki aparati verno oslikavaju dogadjaje u univerzumu

r2d2

Delokalizacija da li je to ono: isti objekat na dva mesta odjednom?
Malko sam guglao ali ne previse azurno.
Prelistavjuci kvantnu statistiku u formulama pomenut je "setac" koje je u jednom trenutku bio na dva mesta....  naravno u pitanju su kvantne cestice, a ne penzioneri setaci...

kruska

Quote from: ranca on January 23, 2011, 03:53:06 pm
Evo pokusacu ja sa kvantnom teorijom:
1) Kvantovane vrednosti energije u potencijalnoj jami (Posledica neprekidnosti talasne funkcije)
2) Tunelovanje (posledica stavke 5)
3) Neodredjenost
4) Delokalizacija polozaja ravnog talasa (u skladu sa stavkom 3)
5) Verovatni karakter kvantne mehanike ( posledica stavke 3)
6) Neko je rekao spin :)
7) Isprepletanost
8) Problem merenja u kvantnoj mehanici
9) Neodredjenost ugla rasejanja u kvantnoj teoriji sudara (posledica stavke 3)
10) Razni drugi fenomeni pocev od Boze-Ajnstajnovog kondenzata do Lambovog pomaka i spontane emisije koje ni Kvantna Mehanika nije mogla da objasni pa je doslo da formiranja skroz nove teorije (Kvantne elektrodinamike ili druge kvantizacije)

No ono sto je meni najveca fascinacija u kvantnoj teoriji je to kako rigorozni matematicki aparati verno oslikavaju dogadjaje u univerzumu


ovde mi deluje samo prva stavka osnovna ideja sve ostale su zasnovane na neodredjenosti i neko je rekao spin  :))
poput sizofrene psihoze prva ideja je ok ostalo je nadogradnja
🌠

Yagodinac

Quote from: kruska on January 27, 2011, 12:37:51 pm

ovde mi deluje samo prva stavka osnovna ideja sve ostale su zasnovane na neodredjenosti i neko je rekao spin  :))
poput sizofrene psihoze prva ideja je ok ostalo je nadogradnja



Misliš na paranoidne/paranoične ideje? Za paranoične važi da je prva pogrešna a sve ostale u nizu sasvim logične. Npr žena me vara > iz toga proističu sasvim logični potezi hvatanja žene i komšije in toto incrementi.  :'(
Paranoidne sumanute ideje su loša kopija paranoičnih; tu nijedna karika u lancu nije logična pa samim tim često ni komunikacija nije laka.  :P
Sorry za offtopic, ali ako hoćemo da shvatimo univerzum bitno je i čime hoćemo da ga shvatimo.

kruska

ocekivani odgovor Dzagod.....
a ja namerno nisam citirao paranoid/paranoich da ne bi bombardovao astro populaciju izrazima struke.
kao sto i na zemlji ima nekoliko procenata "psihoticnih"
tako i u univerzumu ima par procenata "opicenih" izvora gama ray burst koji lete kroz univerzum
i "nezdravorazumski" je pravi izraz za ono sto ne razumemo a sto nije uobicajeno.
🌠

CyberianIce

Quote from: gile.ms on January 20, 2011, 01:52:50 pm
iluziju superluminalnog kretanja na jednostavnom primeru - kako sam sam


Jel to o cemu govorite fenom poznat i kao "svetlosni eho" ili je nesto novo i za mene?
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S


ranca

@r2d2 moze se tako reci no preciznije je reci nalazi se svuda u prostoru :)

@kruska za poredjenje sizofrenije i psihoze sa kvantnom teorijom se slazem. Neodredjenost igra kljucnu ulogu u kvantnoj mehanici zajedno sa 7 postulata (sto je i lako zakljuciti ukoliko se procita ma koji clanak vezan za kvantnu mehaniku na wikipediji. Uvek je sa desne strane relacija neodredjenosti). Pored toga jako su vazne i osobine objekta koji se naziva talasna funkcija (Psi). Iz njene neprekidnosti, diferencijabilnosti na celom prostornom intervalu od interesa, iz uslova da se je evolucija sistema unitarna i da se verovatnoca ne menja u toku vremena stvaraju se uslovi za resavanje konkretnog problema. Resavanjem konkretnog problema dobijaju se rezultati koji se dobro poklapaju sa eksperimentalnim.
Tako da se ja nacelno ne bih slozio da je osnovna ideja neodredjenost a ostalo nadogradnja. Neodredjenost je samo jedan od matematickih uslova koji je neophodan da bi mogli dobro da oponasamo rezultate iz prirode. Znaci neodredjenost nije uzork ona je potreban uslov!

Edit: Tek sada vidim da sam naveo i problem merenja. Tu nisam mislio na neodredjenost vec na vecitu diskusiju i sukob u ucenjima kvantne mehanike. Postavlja se sledece pitanje: Da li se merenjem "ocitava" stanje u kome se sistem nalazi pre merenja ili se samim merenjem sistem "gura" u novo stanje o kome dobijamo podatak. Odnosno na koji nacin i da li sam cin merenja menja kvantni sistem