• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Astrophoto object suggest tool

Started by hrast, January 22, 2011, 06:35:05 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

hrast

Vec neko vrijeme radim na online skripti koja bi trebala poslužiti kao pomoć u odabiru objekta za fotografirati.

Daleko od toga da sam jednom morao odustati od željenog objekta za fotkanje, što zbog uvjeta (npr. LP), nekih previđenih smetala (drvo koje mi zaklanja pogled) itd. itd.
Uglavnom, nakon toga bi bio primoran mukotrpno tražiti novi objekt, što je na terenu prava muka. Pretamni, premali, preveliki objekti.... milion razloga da ih ne fotkam to večer.
Smislio sam malu (cca. 1500 redaka ) online php skriptu koja bi mi trebala pomoći u odabiru pogodnog objekta na temelju lokacije, sata i položaja snimanja. Tu je još filter za veličinu i vrstu objekta. A tokom vremena ću dodati još funkcija.

Funkcija kao npr.
- pretraživati po zviježđima (slično onome što je Štef dao link, te Dag davnih dana predložio... no opet strogo astrofoto zanimljivi objekti)
- vrijeme do meridijana
- print verzija

Za sada ima oko 150 objekata, od toga svih 110 M objekata. I katalog će sadržavati samo najpopularnije foto objekte (osim M kataloga, jer isti sadržava pregršt početničkih objekata)


Još uvijek razmišljam o verziji na mobilnoj platformi ili PC-u... sa druge strane, mobilni internet je sve dostupniji i korišteniji.

http://www.hrastro.com/astrophoto_object_suggest_tool/

Laci

January 22, 2011, 10:35:04 pm #1 Last Edit: January 22, 2011, 11:22:07 pm by Laci
Dodata Crescent Nebula NGC6888 ;)
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Yagodinac

Extra ti je skripta, video sam je čim je izašla. Ja cenim trud...
Ono što meni treba (izuzev svih stvari koje su nabrojane) je poneki opis objekta malo iznad ovog što je dato, čisto u par rečenica - može i skraćenice. Možda sitničarim, tu je Wiki ali volim da znam surface brightness galaksija koje su recimo na dnevnom redu. Ostali podaci su skroz ok, sviđa mi se i opcija google images  ;D
Ovo bi zahtevalo neverovatan posao, kapiram, ali to je nešto što meni fali na terenu. Mada, češće mi fali nešto za popiti...

Laci

January 22, 2011, 11:21:24 pm #3 Last Edit: January 22, 2011, 11:32:49 pm by Laci
Predložena još i Blue Snowball Nebula NGC7662 :D
Samo što su dimenzije 32" × 28" umesto 32' X 28' kako sam upisao ;D
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

hrast

Quote from: Yagodinac on January 22, 2011, 10:35:20 pm
Ono što meni treba (izuzev svih stvari koje su nabrojane) je poneki opis objekta malo iznad ovog što je dato, čisto u par rečenica


U principu, to vec postoji, ali u obliku opisa kako najbolje pofotkati objekt! Tu informaciju ce iskusniji korisnici sami upisivati... meni se neda, niti  znam sve te objekte :D
Dodati cu automatski link na wikipediju ili slicno za one koji zele malo vise info.

Laci, hvala.
Sutra cu se pozabavitzi upisivanjem novih objekata i odobravanjem korisnickih :)