• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Ispod blještave fasade - Sastav Sunca

Started by r2d2, January 29, 2011, 11:12:17 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

r2d2

January 29, 2011, 11:12:17 am Last Edit: January 29, 2011, 11:21:52 am by r2d2
"Mada naučnici još uvek raspravljaju o tačnom sastavu Sunca, jedna nova studija sugeriše da prisutnost vodonika iznosi 71%, helijuma 27%, dok metali čine 1.43 %. Među metalima kiseonik je najprisutniji, a prate ga ugljenik, željezo i neon."

http://www.astronomija.co.rs/sunev-sistem/3837-ispod-bljetave-fasade.html

Samo 1,43 % ??????? Pa zar sa tolikom bedom moze da se napravi onoliko magnetno suncevo polje?

Jako zanimljivo, ova teorija  osim sto (kako mi se cini) podmladjuje nasu zvezdu (tokom vremena gvozdje, kiseonik, azot bi "trebalo" mozda  da budu vise zastupljeni) uvodi novi element neon, kojeg bas nigde nisam imao priliku da  sretnem u astronomiji....  ...naravno kiseonik nije metal (obicna greska u ovom zaista zanimljivom clanku).
Ovo otkrice, ako se pokaze da je tacno revidira mnoge druge teorije u kosmologiji i "pogonu" sunca sto je posebno zanimljivo...

Igor

Quote from: r2d2 on January 29, 2011, 11:12:17 am
kiseonik nije metal


Mislim da se u kosmologiji, ako se dobro sećam, pod "metalima" smatraju svi elementi teži od helijuma, valjda...
Pa se tako za zvezde može reći da imaju "takvu i takvu metaličnost" i pri tome misliti nasve što nije vodonik i helijum.

Kizza

A mene zanima zašto su Sunčeve Pege tako tamnije od površine  ??? Da li je to "prozor" u jezgro ili ......
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Danijel

Površina Sunca - fotosfera, ima temperaturu oko 6000 stupnjeva. Pege su "hladnije" od toga pa ih vidimo kao tamnija područja. One su snažni izvori elektromagnetnog zračenja iz Sunca.
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

kasper007

Valjda predeli drugačije temperature. (niže)

kasper007

Pisao sam odgovor pre dolaska danijelovog. Oprostite na dupliranju

Danijel

Inače, oko rubova Sunca se mogu zapaziti svjetlija područja od fotosfere, to su usijani oblaci kalcija.
Eh još da se nadovežem, sve se to lijepo može vidjeti metodom projekcije na papir, i pjege i fakule. Fakule se obilježavaju crvenom olovkom. :D
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

kasper007

A i nešto mi ne pije ona tvrdnja da su u astrohemiji sve metali sem H, He... Pa valjda i tamo Mendeljejev važi

Laci

Quote from: Kizza on January 29, 2011, 11:06:27 pm
A mene zanima zašto su Sunčeve Pege tako tamnije od površine  ??? Da li je to "prozor" u jezgro ili ......


U pitanju je kontrast površine pege u odnosu na okolinu koja je preeksponirana. Da kojim slučaju predstavljaju zasebnu celinu i te kako bi bile sjajne ;).
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Kizza

Zanimljivo,mislio sam da je Sunce "objašnjeno". Da li se može praviti magnetno polje a da nema čvrstog jezgra  ???
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Predrag

Kizo, ako nisi pročitao knjigu "Fizika Sunca" od Zorana Gajića (prof. na PMF-u u Nišu) obavezno to uradi.
Knjiga je fenomenalna sa odličnim ilustracijama.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Kizza

Nisam je pročitao ali veruje AM i Tatjani Petrović.Da li baš sve znamo o Suncu?
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Predrag

Ih bre Kizo, da sve znamo zatvorili bi tu oblast nauke.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Sasa

Knjiga prof. Gajića se ponovo prodaje (nisam stigao to da okačim), pa ako nekog interesuje...
Inače, u samom tekstu se objašnjava: "U astronomskoj terminologiji metal je svaki element teži od vodonika i helijuma. Zastupljenost teških elemenata u nebeskom telu označava njegovu metaličnost. prim.prev."

Evo o pegama jedan M. Milanov tekst: http://static.astronomija.co.rs/suncsist/Sunce/sunce/7.htm

r2d2