• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

NLO

Started by kulevb, January 29, 2011, 06:14:21 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Predrag

Zbog Niškog aerodroma, mnogi su viđali slične stvari. Naročito kada noću lete helikopteri lete u krug iznad aerodroma, mnogi misle da su videli nešto drugo. Moj cimer je pre 3-4 godine imao isti utisak kao u ovom slučaju.
Tako da si sigurno video neki tip aviona. Gotovo 100% je tako, iako nisam video. Zavisno od brzine i visine, zna da da neki čudan utisak, ali je uvek neki tip poznate letelice.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

cola

E, sad da li je bilo zvuka, koje su boje objekati, da li si bio u mogucnosti da odredis prividan sjaj objekata? Opisi mi i vremenske uslove i ako mozes neko prividno kretanje po nebu, ako vec posmatras nebo toliko godina smatram da ces biti poprilicno precizan po tom pitanju.
Ajd reci mi to, pa cemo da komentarisemo :)
Ako zaista smatras da je nesto vredno paznje, kasnije moze da se okaci formular na NLOsrbija... ;)
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

cola

Visina se tesko odredjuje, ali eto pade mi na pamet ovo:
Npr ako su prisutni neki oblaci, a ti znas koji su, pa onda mozes da kazes da li je iznad ili ispod njega.... To nije Bog zna kako precizno, ali barem mozes da kazes npr. da li je iznad 1000m ili u zavisnosti vec od oblaka ;) Sto moze biti odsta korisno...
pozdrav
Filip
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

kulevb

Evo ovako, u detalje. Obicno kada vrsim posmatranja od kuce, odlazim u livadu nekih 100 metara iza moje kuce jer je skrivena od ulicnog osvetljenja i kuca. Izneo sam teleskop da se klimatizuje dok ja odem u livadu ispred kuce da pogledam kakva je vidljivost. Iz te livade ne vrsim posmatranja jer je okruzena ulicnim svetlom plus Nispetrol i Tempo centar na 300 metara na jugoistoku. Odatle pogledam ima li oblacnosti, vetra itd. Bilo je izuzetno vedro, bez izmaglice na tlu i na nebu, cak se i na jugozapadu slabo videla svetlost od Vrnjacke Banje (sva ta svetla mi pomazu da otkrijem kakvi su uslovi sto se tice vlaznosti i izmaglice koja je ovde cesta zbog blizine reke Morave. Navika mi je da pogledam kako se golim okom vidi  Double Cluster u sazvezdju Persej, NGC 884. Dok sam gledao prema njemu, iz vec pomenutog pravca sam ugledao vec pomenuto, onaj blur efekat koji mi je ustvari i privukao pogled. Znate ono kao kada ulovite "zvezdu padalicu", gledate jedno, a krajem oka vidite neki dogadjaj i odmah pogledate direktno tamo. Mnogo puta me je tako prevarilo i svetlo aviona, koje dok posmatram nebo, bljesne negde u vidokrugu tako jako da uvek prvo pomislim da je meteor (ima tu prevara kada je malo zasuzilo oko ili od zmirenja na drugo itd). Svi vi verovatno razumete o cemu pricam. Ali vec posle jedne sekunde sve to je palo u vodu, jer sam jasno video sta vidim (iako nisam znao sta vidim  ;D). Po nekoj gruboj proceni rekao bih da je visina bila recimo izmedju 1000 i 3000 metara. Objekti nisu imali svoje osvetljenje, vec ta izmaglica oko njih je imala neku blagu svetlost, rekao bih da nije od svetla sa zemlje, jer je bila konstantna. Leteli si jedno pored drugog gde je jedan bio blago zaostajao za drugim. Bili su toliko blizu da je izgledalo kao da ce da se dodirnu. Oblik nije cist trougao vec je zadnji deo uvucen unutra, kao onaj americki bombarder, ali ne tako sirok. Kao jednakokraki trougao sa uglovima na osnovici oko recimo 65 stepeni, a sama osnovica po sredini blago uvucena unutra.
Napomena. Droge ne koristim (cak ni lekove), Taj dan nije bilo ni kapi alkohola.
90/900 EQ2 SkyWatcher Refraktor,
barlow 2x.
okulari 25, 10, 6.

kasper007

Pa Droge ne koristim (cak ni lekove), Taj dan nije bilo ni kapi alkohola.
Čim je to kretanje bilo vektorsko, pravolinijsko, bez nagle promene pravca, sigurno nisu izvanzemaljci. ::) Mmm, da siguran sam da je tako. :o.
Uzgred, kolika je bila količina O2 u smeši gasova te večeri? 8)

cola

Ok, verujem u sve sto si napisao.
Kad smo kod tog oblika, VS koristi izraelske bespilotne letelice Orbiter UAV, ne znam koliko je verovatno da su to bas te letelice. Plafon leta joj je nesto iznad 5000m, ali misim da ju je jako tesko uociti sa zemlje., maks brzina je oko 130 km/h... Ne znam kako bi se objasnila ta izmaglica oko letelice.
o letelici pogledaj na:
www.aeronautics-sys.com/orbiter_mini_uav_muas
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

kulevb

Ne to nije ova letelica. Evo najslicnije slike sto sam mogao da pronadjem, samo ovo sto sam ja video ima jos malo vise uvucen zadnji deo i bez ovih svetala, samo ta izmaglica okolo.
90/900 EQ2 SkyWatcher Refraktor,
barlow 2x.
okulari 25, 10, 6.

kulevb

Ovu sliku niko nije slikao, to je kompjuterska grafika.
90/900 EQ2 SkyWatcher Refraktor,
barlow 2x.
okulari 25, 10, 6.

NeS

Mozda si video "nevidljivog" F117. Mozda su ameri iznervirani ponovnim pricama o obaranju pa se sada tese.
A oni se jos cude kako su to Srbi videli njihovog "nevidljivog".

kulevb

Moguce, samo da sam imao pusku kao Bata Zivoinovic, pa da ih skinem. Onda definitivno nebi vise s njima preletali.
90/900 EQ2 SkyWatcher Refraktor,
barlow 2x.
okulari 25, 10, 6.

r2d2

January 31, 2011, 12:48:59 am #25 Last Edit: January 31, 2011, 01:13:21 am by r2d2
Jest` sad mi pade napamet da  astronomi-ametri mogu biti intresna sfera nekih sluzba.. ..ako nista drugo preventive radi...  ...al` da se mnogo ne tripujem, kao u balkanskom spijunu .  Trebalo mi je vecnost da se setim toga...8)

NeS

Tako su radio-amateri bili organizovani za vreme bombardovanja. Imao sam prilike da cujem jedno izvestavanje o kretanju aviona
"......dosao je do meseca i skrenuo levo."


treger

Samo jedno pitanje:
Zašto svi koji pričaju o NLO spominju svetla? Da su to letilice neke napradne civilizacije mislite da još uvek koriste svetla. Pa svi naši, mislim na zemaljske, sateliti i sonde nemaju svetla. Jednostavno netreba im. Tako i neki "vanzemaljci" koji dolaze iz dubokog kosmosa takođe ne bi imali svetla. Treće kretanje velikih objekata velikom brzinom kroz našu atmosferu dovodi do velikog zagrevanje tog objekta dakle vrlo je malo realno da nas obilaze NLO. Vojsci i nekim službama odgovara priča a o NLO jer na taj način prikrivaju svoje tajne misije i nove tehlogije. Siguran sam da će broj NLO postatiti veći kad se ruska baza na Niškom aerodromu kompletira sa trupama i letilicama. Razmislite da li bi ste vi išli na drugu planeta da vas svi gledaju i da ootkrivate svoje prisustvo.

Danijel

Mislim da vanzemaljce uopće nije briga vidimo li mi njih (i njihova svjetla) ili ne. Ako su toliko napredni da prevale međuzvjezdani put do nas, najmanja im je briga hoćemo li ih vidjeti ili ne, ionako im ništa ne možemo, pa čak ni stupiti u kontakt s njima ;)

Naravno, ako ovdje pričamo o vanzemaljcima  ;D
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT