• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

BTC 15x70 - prvi utisci

Started by Mihael, February 01, 2011, 03:24:18 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Mihael

       Na sajtu firme koja valja između ostalog i dvoglede u nas (ne znam smem li napisati, vi ćete već znati) nalaze se i BTC dvogledi. Pao mi je šaka model 15x70 Superior serije, pa sam zaželeo podeliti sa vama prve utiske.

       Dvogled dolazi upakovan u crnu kartonsku ambalažu. Sadržaj unutar iste je: PVC torbica, krpica za čišćenje optike, okovratnik, PE kesa u koju je upakovan sam dvogled, i mala kesica silika gela protiv vlage. Torbica od veštačkih materijala je spolja gruba, deluje otporna, dok je iznutra mekana, kao da ima neku postavu - doduše tanku. Torbica se zatvara čičak trakom na sredini koja je veličine 8x2 cm. Takođe je montiran i kaiš za nošenje na ramenu koji se može podešavati po dužini. Kaiš je pričvršćen plastičnim kopčicama koje ne deluju naročito kvalitetno, mada su primerene težini dvogleda od deklarisanih 1380g. Maksimalna dužina kaiša je otp. 1,2m, čini se sasvim dovoljno.

       Prvi dodir sa dvogledom je ostavio prilično prijatan utisak - gumena presvlaka na celom telu, - moguće silikonska - ravna na tubama objektiva, a reljefna na mestu gde je predviđeno držanje rukama. Reljef je sa gornje strane u obliku prstiju dok je sa donje strane sačinjen od niza ispupčenih kružića na mestu gde treba da dođe palac. Sa leve gornje strane ugraviran je btc logo sa natpisom. Od istog materijala su izrađene i gumene zaštitne kape po jedan za objektive od fi 85mm, i jedan zajednički za okulare priblližnih dimenzija 11,5cmx4,5cm zaobljene sa krajeva kako bi se prilagodio obliku okulara. Ovaj poslednji ima na sebi ušicu za provlačenje kaiša dvogleda, ali samo sa jedne strane - leve donje.

       Fokusiranje je centralno, desni okular je moguće podešavati i zasebno za one sa dipotrijom. Dugme za fokus je dugo 3 cm a široko isto toliko, reljefne teksture. Od ostalih natpisa gledano sa strane okulara nalaze se sledeći sadržaji: sa leve strane btc natpis i logo, a sa desne strane 15 x 70, long eye relief, 77m at 1000m u tri reda.

       Okulari su opremljeni gumenim zonericama priličnog kvaliteta. Dodir pri posmatranju ostavlja ugodan utisak i što je najbitnije pruža dovoljnu zaštitu od upada neželjenog svetla osim sa strana gde bi bilo poželjno imati produžene zaliske.

       Coating nije naveden, mada se na internetu nalazi podatak da je isti tretiran kao full multicoated, znači svaka optička površina ima višestruke antirefleksne premaze. Slojevi istog su zelene boje sa tu i tamo ljubičastim u zavisnosti od ugla posmatranja, ali je zelena de fakto dominantna. Coating je isti i na objektivima i na okularima.

       Montaža za stativ nalazi se u sredini ispred centralnog fokusera gledano sa prednje strane. Odvrtanjem zaštitne plastične kapice dolazi se do svima već dobro poznatog mesta za šrafljenje šrafa sa colovskim navojem. Šraf se uvrće horizontalno što je bitno istaći za one koji kupuju ili prave stativ ili paralelogram za dvogled.

       Hromatska aberacija testirana je za prvu priliku na difuzno svetlo sivkasom nebu kontra tamnim crepovima nijanse vulkanskog kamenja, crno-lila nijanse. Aberacije skoro da nije bilo, mada se mora napomenuti da je test rađen iz ruke, fiksirano na stativ dobila bi se sigurno bolja procena. Sferna aberacija je prisutna u inverznom obliku u odnosu na one kod fotoaparata ili kamera: ravne linije se ne savijaju prema obliku objektiva na rubovima, nego u kontra smeru. Slika je oštra u sredini u polju od nekih 40%, dok postaje muljava na rubovima. Pravi test na ova tri faktora moraće sačekati čisto zvezdano nebo koje je najbolji arbitar spomenutih parametara. Reprodukcija boja deluje verno, mada su i ovde zvezde najbolje sudije, - ovih dana ih nažalost kod mene nema.

       Dvogled je inače sačinjen konstrukcijski od metala koji je sakriven ispod zaštitne gume. Jedina plastika koja kvalitetom odn. nekvalitetom odudara od celokupnog utiska je ona koja sakriva prizme sa strane okulara. Pričvršćena je sa po tri šrafa i kada se kucne noktom ispušta zvuk koji ne uverava u kvalitet istih.

       Fokusiranje je veoma glatko kako na centralnom fokuseru tako i na individualnom desnom okularu. Most je od metala, i jedina zamerka se odnosi na pomeranje okulara prilikom fokusiranja - kao da ne idu uvek 100% paralelno. Mali dodir prsta dovoljan je da ga pomeri u pravi položaj - ovo se može pripisati i nerazrađenosti dvogleda. Pomeranje nije veliko, ali je ipak prisutno.

       Sada preostaje čekanje prvog vedrog noćnog neba pa da se napiše opširniji izveštaj. Iskreno se nadam da ću moći doći na Letenku na MM, i poneti ga kako bi svako zainteresovan mogao pogledati kroz njega i dati svoj komentar. Pošto u užem krugu prijatelja cirkuliše oko desetak raznih dvogleda u planu je i testiranje istih sa upitnicima koje bi posmatrači popunjavali, pa bi se konačni rezultati okačili i ovde na sajt. Ako ima zainteresovanih svakako bih skupio svu tu opremu za MM, kako bi svako mogao dati svoj doprinos ostvarenju jednog većeg reviewa dvogleda sa unapred utvrđenim kriterijumima. Ako neko ima bilo kakav dvogled bilo bi dobro da ga ponese, pa da se i on uračuna u skup testiranih. Za neko vreme ću završiti izgled upitnika, okačiću ga ovde i zamoliti sve da daju svoj komentar, pa da definišemo listu parametara koji bi se morali naći na toj listi, kao i kriterijume za ocenu istih.
       
       

Yagodinac

Za svaku pohvalu ovako iscrpan test pre pravog testa  ;D ;D
Koji je navoj na tom dvogledu za montažu? Ako je klasičan fotografski onda možeš na bilo koji foto-tripod da nakačiš dvogled i da gledaš. Nije baš kao paralelogram ali za početak može da posluži.
Naravno, pravo testiranje očekujemo između ostalog i na Maratonu.

robin15

Iščekujem praktični test
Nego, da li neko zna sajt proizvodja?

Mihael

Navoj za stativ je klasičan fotografski. Moraću napraviti L adapter, bez njega neće moći na stativ. Prema prognozi od subote do utorka bi trebalo biti vedrije ovde na severu, tako da se nadam pravom testu u skorije vreme.

Mihael

February 06, 2011, 01:56:35 am #4 Last Edit: February 06, 2011, 02:04:15 am by Mihael
   Konačno se malo razvedrilo, te je došlo vreme da se testiranje nastavi. Možda je ovome prikladnije mesto u topiku "Posmatranja", ipak stavio sam ovde zbog prirodnog nastavka prethodnog teksta. Ako moderatori misle drugačije svakako će premestiti na odgovarajuće mesto.

Vreme posmatranja:    05.02.2011. 22:45-23:15
Mesto posmatranja:    45°17′N / 20°00′E / nadmorska visina 80m, severoistočno od grada Novog Sada
Temperatura:            -2C
Seeing:                    2/5 sloj izmaglice prekrio je nebo, ipak se sjajniji objekti jasno izdvajaju
Uslovi posmatranja:    Urbano-seosko naselje. Ulična rasveta je zaklonjena, sused je bio ljubazan pogasiti svetla u svom dvorištu, te je u mom toliki mrak da sam morao priviknuti oči ne bi li udario u nešto krećući se tamo-amo.
Vreme privikavanje zenica:   2 minute
Korištena oprema:   BTC 15x70, stativ Velbon video88 i sveže napravljeni L adapter
Iskustvo posmatrača:   skoro apsolutni početnik što se tiče neba, prilično iskusan u poznavanju i korišćenju optičke opreme, objektiva, kamera i fotoaparata.

   Prvo je naciljan Sirius. Razlog: bio je najsjajniji, te je najpogodniji za izoštravanje. Fokusiranje ne ide lako (prsti su promrzli u radionici dok se pravio adapter). Sirius pokazuje priličnu količinu hromatske aberacije i to na levom okularu više nego na desnom. Levo je dobio rep poput komete koja obojeno napušta posmatrani objekat. Posle nekoliko minuta nalazi se najprihvatljivije stanje. I pored hromatske aberacije plavičasta nijansa se jasno razaznaje.

   Posle Sirius-a pomeram se na sasvežđe Orion-a. Trojka Alnilam / Alnitak / Mintaka staju u jedno vidno polje, i još ostaje mesta za disanje. Hromatske aberacije su daleko manje nego u slučaju prvog posmatranog objekta. Orionova maglina - M42 jasno se razaznaje kao sivkasta mrlja sa dve zvezde i trećom koja se nazire. Golim okom vide se samo gore pomenute tri zvezde, i još dve ispod. (45 Ori, i M42). Sferna aberacija i de-fokus, ne znam kako ali prihvatljiviji su mi od onih pri dnevnom osmatranju. Možda je to zbog odsustva pravih oblika poput linija koje bi pojačale percepciju krivljenja slike pri rubovima. De-fokus - da se ne lažemo - je prisutan, ali ne u tolikoj meri da bi mi smetao (ovo je čisto subjektivno mišljenje). Orion završavam pregledom četvorke Betelgez / Rigel / Saif / Belatriks. U sva četiri slučaja pojavljuje se priličan broj novih - golim okom nevidljivih - objekata.

   Prelazim prema zapadu tražeći Plejade. Golim okom jedva se razaznaju. Kroz dvogled se prikazuje pravo malo zabavište zvezda. Brojao sam do trideset, i nisam ih sve ni izbrojao. Boje oko objekata od kome su nestale, sada je sve tačkasto, precizno definisano. Posle početnog (da ne kažem) razočarenja ovo je veoma ugodno za videti.

   Dalje išavši na zapad nailazim na trojku Shedir / Kaf / Rubah (ispravite me ako sam pogrešio). Detalja je toliko osim onog što samo pustim očima vidim da dolazi do zabune i pomisli o pravljenju tražioca  :o. Za Andromedu je nažalost kasno, zaklanjaju je objekti, ali za Double Cluster nije. Čisto sam hteo pokušati, i na moje veliko iznenađenje pronalazim ga iz prve. Dosad sam ga video samo u Stelarijumu. Sivkasta podloga jedva da se nazire, ali je sam objekat dovoljno definisan da bi se jasno izdvojio iz okolnog mizanscena.

   Sledeća stavka na putu do Velikih Kola je Polaris. Takođe se jasno izdvaja iz okoline, sa mnoštvo dodatnih elemenata u dvorištu od 4,5 stepeni posmatranja - nemojte me pitati ko su, još se ne poznajemo. U Velikim Kolima tražim Mizar / Alkor, i ostajem u potpunosti zbunjen od velikog broja dodatnih elemenata koje golim očima ni ne nazirem. Ovaj deo neba biće pravi izazov za snalaženje već vidim...

   Pošto sam skoro napravio puni krug nalazim se na istoku i završavam sa bračnim parom Algieba / Regulus. Njihova okolina je takođe bogata, Algiebina pogotovu. Ostatak do Siriusa je zaklonjen susedovom kućom, dah zime me je odavno natopio i iako mi se ne ide na toplije ipak završavam (privremeno).

   Zaključak: Za prvo posmatranje sam na kraju veoma zadovoljan. Za bolje viđenje  potrebni su  bolji uslovi, i sva sreća znam gde ću ih naći. Voleo bih da opremu testira neko od iskusnijih posmatrača, i da da svoju ocenu. U odnosu na ono sa čime sam dosada imao prilike raditi (iz potpisa), Zeiss skoro da ne zna za aberaciju bilo koje vrste, Tento - barem primerak kojeg posedujem - je kao žilet oštar, izvanredno kolimiran, sa slikom od koje zastaje dah, ipak bogatstvo detalja i otkrivanje jednog sasvim novog pogleda zadovoljiće moju radoznalost na duže vreme sa BTC-om. Da nije savršen - nije. Bolji ni od Zeiss-a ni od Tenta. Da je dobar - jeste. Naročito za pare za koje sam ga kupio. Ipak na kraju svega napisanog u ovoj temi treba imati jedno na umu: Relevantnije podatke znaćemo tek posle niza posmatranja u različitim uslovima za koje je potrebno vreme. Kada budem imao više posmatranja verovatno ću napisati još koji tekst u Posmatranjima.

   Nadam se da ću uspeti doći i na MM, te ću podeliti sa Vama radost korišćenja ovog instrumenta makar na noć ili dva.  A dotad - želim svakome čisto nebo, i zahvaljujem na čitateljskom strpljenju, malo sam se zaneo, nadam se da mi nećete zameriti.

robin15


CyberianIce

Quote from: Mihael on February 06, 2011, 01:56:35 am
I pored hromatske aberacije plavičasta nijansa se jasno razaznaje.


Ja sam mislio da je ta plavicasta nijansa posledica hromatske aberacije posto je objekat jako svetao ;D

Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Laci

February 06, 2011, 01:46:43 pm #7 Last Edit: February 06, 2011, 01:55:06 pm by Laci
Quote from: Mihael on February 01, 2011, 03:24:18 pm

      Fokusiranje je veoma glatko kako na centralnom fokuseru tako i na individualnom desnom okularu. Most je od metala, i jedina zamerka se odnosi na pomeranje okulara prilikom fokusiranja - kao da ne idu uvek 100% paralelno. Mali dodir prsta dovoljan je da ga pomeri u pravi položaj - ovo se može pripisati i nerazrađenosti dvogleda. Pomeranje nije veliko, ali je ipak prisutno.
     


Kao višegodišnji korisnik ovog dvogleda, dodao bih još i problem vezan za gubitak fokusa kada se posmatraju objekti na većim DEC usled samookretanja centralnog dugmeta za fokusiranje što je veliki minus konstrukciji jednog astronomskog dvogeda :-\. Ovo se, predpostavljam, dešava usled ne dovoljne viskoznosti upotrebljenog viskolita (valjda se tako zove ta supstanca). Ovaj problem ćeš verovatno primetiti kroz mesec-dva kada se bude značajno povećala temperatura okoline.
Srećom :D ovo je lako rešivi problem. Ja sam to rešio jednostavnim zapornim mehanizmom u vidu klina ;D tako da fokus "drži" čak i kada se vrat skroz ukoči :o usled dugog posmatra objekta u zenitu.

Inače, na mom primerku se nije pojavio problem paralelnosti pomeranja okulara, tj. nema razlike u kretanju okulara pri promeni fokusa :).
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Laci

February 06, 2011, 02:04:59 pm #8 Last Edit: February 06, 2011, 02:32:45 pm by Laci
Quote from: Mihael on February 06, 2011, 01:56:35 am

   Zaključak: Za prvo posmatranje sam na kraju veoma zadovoljan. Za bolje viđenje  potrebni su  bolji uslovi, i sva sreća znam gde ću ih naći. Voleo bih da opremu testira neko od iskusnijih posmatrača, i da da svoju ocenu. U odnosu na ono sa čime sam dosada imao prilike raditi (iz potpisa), Zeiss skoro da ne zna za aberaciju bilo koje vrste, Tento - barem primerak kojeg posedujem - je kao žilet oštar, izvanredno kolimiran, sa slikom od koje zastaje dah, ipak bogatstvo detalja i otkrivanje jednog sasvim novog pogleda zadovoljiće moju radoznalost na duže vreme sa BTC-om. Da nije savršen - nije. Bolji ni od Zeiss-a ni od Tenta. Da je dobar - jeste. Naročito za pare za koje sam ga kupio. Ipak na kraju svega napisanog u ovoj temi treba imati jedno na umu: Relevantnije podatke znaćemo tek posle niza posmatranja u različitim uslovima za koje je potrebno vreme.


Kupovinom dvogleda 70mm dobio si dva teleskopa 70mm širokog vidnog polja kojim možeš u isto vreme da posmatraš isti prizor. Stereo teleskop 8). Osećaj koji ljudima daje inspiraciju za bavljenjem ovim lepim hobijem i svakako preporučijem jedan veliki dvogled svim početnicima :) ako ste u mogućnosti, što kvalitetniji ;)

Praktično, dvogled 15X70 koristim za varijabilne zvezde i pri vrlo dobroj transparenciji se mogu procenjivati zvezde 10. magnitude što daje rezervu i za još veću viđenu magnitudu. Sa druge strane, tu je i estetski užitak jer sa jednim širokim uglom od oko 4 stepena obuhvatam veliki broj zvezda (što nadoknađuje ograničene u magnitudi) tako da pronalazim lepe (barem meni) asterizme :).

Imam veoma lepe uspomene vezane za posmatranje M27 Dumbell planetarne magline jednom prilikom kada je prekinuto napajanje električnom energijom u kraju a nebo bilo oprano skorašnjom kišom 8). U svakom slučaju, za svetlije DSO treba pobeći od gradskih svetala i uživati :D

Naravno, tu su još i svetliji asteroidi (čak i u lošijim uslovima viđenja) i komete (za ovo treba loviti poseban trenutak ;))...
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

cola

Voleo bih da dovocute te dvoglede na MM, da vidim kakvi su iz ruke.
Ja bih zeleo da kupim isto jedan takav... Cisto kao instrument koji mogu da nosim na putovanja i slicno... :)
@Mihael, moguce da te je Sirius razocarao jer ti se dvogled malo "oznojio", pogotovo ako si ga tek tada izneo, pa se usled velike tem. razlike kondenzovao, ili si mozda dunuo u okular... desava se... Nek ti je sa srecom novi dvogled, i da se takmicis na MM-u ;)
@Laci, da za promenljive vidim da je to cesto koriscen dvogled, cene ga ;) Samo napred!
Da li ste stavili grejace na dvogled, jel koristi to na 70mm?
I jel tezak za kraca posmatranja iz ruke?
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Laci

Quote from: cola on February 06, 2011, 09:37:21 pm
Da li ste stavili grejace na dvogled, jel koristi to na 70mm?
I jel tezak za kraca posmatranja iz ruke?


Nisam postavio grejače ali bi ovo bilo vrlo korisno uraditi :). Praktikujem korišćenje fena za kosu.
Meni je nezgodan za posmatranje iz ruku. Trešnja na 15X prosto nagoni da nađem sebi nekakav oslonac.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Mihael

     Evo, pre 15min. sam istrčao napolje da bacim pogled na nešto iz ruke, i uspelo je. Traženi objekat - prvi put viđen Presepae M44. Može da posluži i ruka, ali samo na koju sekundu. Bez stativa, i to ozbiljnijeg ukočićeš vrat(veruj mi, pričam iz noćašnjeg iskustva...), a nećeš ni videti ništa čestito.

Sekula

Pisao Mravik o paralelogram dvogledskoj montaži vrlo detaljno. Sam svoj majstor. Ako hoćete da kupite gotov platićete oko 300 €

http://www.astronomija.co.rs/astronomski-instrumenti/1969-paralelogram-kako-da-ga-napravite.html
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Mihael

     Hvala na linku, imao sam ga vec. Informisao sam se pre kupovine dvogleda sta ce mi biti potrebno. Paralelogram nije toliki problem napraviti koliko naci povoljan, a cvrst stativ bez zazora. Onaj na slici gde Janko prezentuje je geodetski ako se ne varam.

Sekula

Quote from: Mihael on February 07, 2011, 11:32:34 am
     Hvala na linku, imao sam ga vec. Informisao sam se pre kupovine dvogleda sta ce mi biti potrebno. Paralelogram nije toliki problem napraviti koliko naci povoljan, a cvrst stativ bez zazora. Onaj na slici gde Janko prezentuje je geodetski ako se ne varam.


Jeste geodetski. On to u linku i navodi. Osim toga postoji mogućnost da se stativ i naruči.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |