• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Transport teleskopa

Started by Predrag, February 07, 2011, 12:49:54 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Predrag

Hteo bi da naručim teleskop iz teleskop centra, ali ne znam koliko je to sigurno? Mislim na oštećenja i sl.
Zanima me da li je neko naručivao? Dostava se vrši preko City Expresa.
Ipak do mene treba da putuje skoro 250 km.
I koliko se naplaćuje to zadovoljstvo transporta?
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan


Predrag

Korisni linkovi. Hvala.
Ne znam tačnu težinu teleskopa sa montažom, ali po proizvoljnoj proceni, po ovom kalkulatoru, ne prelazi 700 din (lupio sam 20 kg). Ali to je manji problem, odnosno nije problem.
Međutim, ako se ošteti teleskop kasno je. Reklamacije obično traju duuugo. Svako krivi onog drugog i tako u krug.
Zato me i zanima vaše iskustvo, jer ako je sa vašim teleskopima sve bilo ok biće i sa mojim?
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

cola

Imas, na sajtu proizvodjaca, masu teleskopa...
http://www.skywatchertelescope.net/swtinc/product.php?class1=1
Ja sam svoj podigao u prodavnici...
Koji teleskop kupujes? :)
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Predrag

February 07, 2011, 02:21:01 pm #4 Last Edit: February 07, 2011, 02:44:40 pm by Predrag
QuoteKoji teleskop kupujes?


Pa standardno - http://www.teleskop.rs/teleskop/na-eq-montazi/150750-eq3-sw-newton-reflektor-na-eq3-mehanici   ;)

Možda i promenim mišljenje. Sve zavisi šta isplaniram od dodataka da uzimam, ali za sada je ovo izbor.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

cola

E, pa cestitam, bas mi je drago!!! :)
Na sajtu im pise: "Shipping Weight 20.2+8 Kgs". Verujem da je tako :)
E, a onda te cakamo na MM-u ;)
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

mravic

Kupovni tj. novi teleskopi su uvek dovoljno obezbedjeni i mislim da možeš biti siguran da će stići sve kako treba. Kad je stiglo iz Kine do Madjarske pa odatle u Srbiju neoštećen onda će i do tebe.
Ja sam kupovao desetak i više komada do sada i nikada nisam našao ni oštećenu kutiju a  kamoli teleskop koji je u debeeelom stiroporu.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Predrag

QuoteE, pa cestitam, bas mi je drago!!!


Hvala. Posle skoro 15 godina druženja sa astronomijom rešavam da kupim teleskop. Ali, kako kažu, nikad nije kasno.  :-\

Već 3 godine planiram dolazak na MM, ali...
Samo da ja dograbim teleskop, a ostalo će lako!  ;D

Još samo ženi da kažem za šta dajem 400 evra!  :o He he...

Nekako mi je nesiguran transport na ovaj način koji planiram, ali ajde da sačekam, možda neko ima iskustva sa tim.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Predrag

Quote from: mravic on February 07, 2011, 02:57:11 pm
Kupovni tj. novi teleskopi su uvek dovoljno obezbedjeni i mislim da možeš biti siguran da će stići sve kako treba. Kad je stiglo iz Kine do Madjarske pa odatle u Srbiju neoštećen onda će i do tebe.
Ja sam kupovao desetak i više komada do sada i nikada nisam našao ni oštećenu kutiju a  kamoli teleskop koji je u debeeelom stiroporu.


Odlično. Sad mi je lakše.
Dosta mi povećava troškove da idem do Beograda. Za te pare bi mogao da kupim neki dodatak.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

kruska

Quote from: Predrag on February 07, 2011, 02:59:12 pm
QuoteE, pa cestitam, bas mi je drago!!!



Još samo ženi da kažem za šta dajem 400 evra!  :o He he...



Neverovatno koliko sklapanje braka utice na popularizaciju astronomije

Tako smo moja zena i ja deklarisali teleskop kao prvu bracnu imovinu
🌠

mravic

Pa kad ne znate... 8)
Ja nemam ni jedan teleskop, sve su to sprave iz udruženja :)
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Yagodinac

Janko je potpuno u pravu. A u Americi apohromati tripleti su vodeći razlog razvoda.

Teleskopi skoro isključivo dolaze upakovani u ogroman stiropor pa u kutiju. Totalno je bezbedno transportovati tako nešto, znači - city express slobodno...  Ni ja nisam imao probleme niti sam čuo da je neko imao. Imam utisak da bi onako upakovan mogao i da ispadne iz ruke i ništa da mu ne fali!
Sem toga, mali vredni Kinezi pritegnu šrafove za kolimaciju nadljudskom snagom pa će prva kolimacija virgo intacta teleskopa zahtevati i malo snage... Kao i svaki prvi put. Toliko o sigurnosti optike kod 150/750.

Predrag

QuoteNeverovatno koliko sklapanje braka utice na popularizaciju astronomije


He he, ali smislićemo nešto.  ;)

Quote from: Yagodinac on February 07, 2011, 04:11:50 pm
Janko je potpuno u pravu. A u Americi apohromati tripleti su vodeći razlog razvoda.

Teleskopi skoro isključivo dolaze upakovani u ogroman stiropor pa u kutiju. Totalno je bezbedno transportovati tako nešto, znači - city express slobodno...  Ni ja nisam imao probleme niti sam čuo da je neko imao. Imam utisak da bi onako upakovan mogao i da ispadne iz ruke i ništa da mu ne fali!
Sem toga, mali vredni Kinezi pritegnu šrafove za kolimaciju nadljudskom snagom pa će prva kolimacija virgo intacta teleskopa zahtevati i malo snage... Kao i svaki prvi put. Toliko o sigurnosti optike kod 150/750.


Odlično. Znači i ti imaš pozitivno iskustvo.
Međutim, dobro si pomenuo kolimaciju kod prvog susreta sa teleskopom. To nisam nikad radio, pa ne bi znao kako da to izvedem. Postoje klipovi na youtube, ali svi su sa laserskim kolimatorima, ali to je još 50-ak evra preko. A to je sad neizvodljivo. Za neki mesec da.
Kod njutna je potrebna česta kolimacija, ali koliko često?
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

mravic

Ako ga ne voziš po poljskom putu u autu bez amortizera i ako je fabrički dobro kolimiran miran si neko vreme, tj. možda i koju godinu...kako ko. Sve u svemu do nekog maratona ili kampa ćeš izdržati.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Predrag

Super. Nije toliko često kao što sam mislio.
Nemam amortizere, već hidrauliku, pa sam tu sigurniji.  ;D

Hteo sam da saznam o transportu, ali ste mi dodatno pomogli ovim odgovorima. Hvala.

QuoteJa nemam ni jedan teleskop, sve su to sprave iz udruženja


Snalažljivost je majka.  ;D
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan