• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

MM trening

Started by gile.ms, February 08, 2011, 02:58:19 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

gile.ms

07.02.2011. ~23:00 LT
SkyWatcher 114/900 + GSO Plossl 32mm

Najzad malo vedrog vremena a za vreme mladog meseca  :D

Odokativno sa terase zaključujem da transparencija i nije baš neka i odlučujem da neobavezno iznesem teleskop na dvorište bez beležnice... (greška).
Sa dvorišta golim okom uočavam M44 (Praesepe) i naciljam ga bez korišćenja tražioca :)
Prizor je naravno prelep, ali imam malo problema sa fokusiranjem jer nisam čekao da se teleskop ohladi...
Kada sam se zasitio pogleda na M44 spuštam se (ovoga puta uz pomoć tražioca) do α Cnc i sa kratkim pomeranjem cevi u pravu stranu dolazim do otvorenog jata M67.
M67 je dosta bledo, ali uspevam da izolujem nekoliko zasebnih zvezda...

23:20 LT
Pomeram teleskop na pogodnije mesto za napad na Lava i počinjem od para galaksija M65 M66 (jednostavniji star hopping i lakše ih je uočiti od Leo tripleta)
Naravno, počinjem od θ Leo (Chertan) i pratim niz HIP 54975 - HIP 55254 - HIP 55262 (prva u nizu pokazuje pravac ka drugoj, a druga i treća pokazuju ka galaksijama)...
Obe galaksije se jasno uočavaju, s tim da je M66 za nijansu lakša (uočava se i slabašna zvezda oko 10mag ispred M66)
Ohrabrem dobrim pogledom na ovaj par prelazim na hvatanje Leo tripleta: M95, M96 i M105.
Ciljam k Leo, spuštam se do HIP 52683 i odmah uočavam M105, ali zbog nenošenja beležnice (u koju sam još ranije nacrtao dijagrame za snalaženje) ubeđen sam da gledam u M96 i lutam tražeći ostale dve  :-\
Tek posle nekog vremena nailazim na pravu M96, svhatam grešku i napadam M95.
Kao i pre par nedelja kada sam hvatao Leo triplet, M95 nisam uspeo da uočim :(  - manjeg je sjaja i nalazi se na relativno "praznom" delu neba - bez jasnih orijentira, a ja bez beležnice...  :'(
Tokom traženja M95, imam utisak da M105 nije sama... kasnijim pogledom u Stellarium zaključujem da sam video i NGC 3384 :)

00:00 LT
Veliki Medved se baš lepo popeo ka zenitu pa okrećem teleskop ka njemu...
Počinjem po ko zna koji put školsko star hoppovanje od para Mizar - Alkol do M101...
Na kraju star hoppovanja (u blizini M101) nalazi se asterizam koji jako podseća na minijaturnu verziju Pegaz - Andromeda, a M101 zauzima poziciju koju bi u originalnim sazvežđima zauzimala M33 da je malo pomerena prema Pegazu... (mrzi me sad da kačim sliku, ali ako zatreba postaviću)
Posle nekog vremena uspevam da uočim M101 po prvi put, koristeći tehnike skrenutog pogleda i blagog pomeranja cevi teleskopa.
Uzdah oduševljenja uzrokovao je zamagljen okular  :D

Po stišavanju uzbuđenja i odmagljivanja okulara prelazim na "par" M51 i M63 (nisu baš bliske, ali od M51 se prilično jednostavno hopne do M63 pomoću para zvezda HIP 65135 i HIP 65230)
Zadržavam se malo na M51 pokušavajući da izdvojim obe galaksije ali bez naročitog uspeha... M63 mi iz nekog razloga nije preterano interesantna (niti je dovoljno bleda da predstavlja izazov, niti dovoljno svetla da pokušam da odredim veličinu) tako da prelazim na M94

M94 se dosta lako nalazi jer α i β Lovačkih Pasa tačno staju u krajeve tražioca i dovoljno je pomeriti cev malo u pravu stranu.
Galaksija je dosta svetla i pravilnog oblika (da ne znam šta je pre bih rekao da predstavlja zbijeno jato).

Pomeram se ka paru M97 (Sova) i M108...
Sovu sam i ranije uspevao da uočim tako da mi večeras nije predstavljala problem... sada sam čak mogao da ocenim i veličinu kruga...
M108 je već ozbiljan zalogaj i posvetio sam joj malo više pažnje... uočavam je samo kada malo pomeram teleskop i to samo na trenutak...
Jasno se vidi da predstavlja liniju, ali nestaje u treptaju oka... baš vragolasta galaksijica :)

Ohrabren uspehom sa M101 i M108 napadam M109 koja ispod Phad-a ima jasan orijentir za pronalaženje, ali nikako nisam uspeo da je uhvatim pogledom...
Eto, toliko se priče vodi o teškoćama pri nalaženju M101, a meni M109 ispade baš problem... valjda će pri tamnijem nebu i ona da se pokaže...

00:30 LT
Već počinje da mi biva hladno, odustajem od para M81 i M82 jer ih već rutinski nalazim i odlučujem se na malu partiju kockanja: uperiti teleskop otprilike tamo negde ispod repa Velikog Medveda i pomerati cev po slobodnom nahođenju dok M3 ne proleti kroz okular :)
M3 je proletelo kroz okular  ;D
Pokušao sam i sa 10mm okularom da izolujem makar neku zvezdu iz jata ali bez uspeha... u svakom slučaju jako lepo zbijeno jato...

00:45 LT
Pomalo smrznut stavljam 10mm okular u "Aberalow 2x" (jednostavan optički uređaj koji sam dobio uz teleskop a koji uglavnom služi da 2 puta poveća hromatsku aberaciju  ;D) i bacam pogled na magični Saturn.
Prizor Saturna me uvek propisno štrecne... uživam još neko vreme...

01:00 LT
Ulazim u kuću, sa vrata bacam još jedan pogled na zapad ka Betelgezu... još nije eksplodirao...

Vedro nebo!
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

Miro

Bravo, odličan izvještaj!!! :D
Baš sam guštao u njemu ;)

Predrag

Slikovito.
Zanima me da vidim kako izgleda neka strana sa tim beleškama?
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

gile.ms

Hvala prijatelji :)

Jednu beležnicu sam odvojio za uputstva kako da nađem M-ove po ovom redosledu, i crtao sam ih pre posmatranja.

Drugu sam odvojio za ispravke i komentare ukoliko naiđem na teškoće pri korišćenju prve, tj. za crteže posle posmatranja...
Pošto su onih par vedrih noći tokom januara uglavnom bile ili sa jakom mesečinom ili sa maglom ili oba, druga beležnica je
ostala jedva načeta :(
Slike kačim kada stignem kući ;)

SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

gile.ms

Evo ovako izgleda moje uputstvo sebi samom za osvajanje MMaratona :)
Generalno, ideja je da više služi kao podsetnik nego kao stvarno uputstvo...



beleške sa posmatranja su toliko blede i mrljave da bih morao da ih stekiram da bi se videlo nešto  ;D
šta ću... moram još doooosta da vežbam skiciranje ako hoću da vodim bilo šta što liči na neki dnevnik...
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

cola

Siguran sam da ce ti se trud isplatiti na maratonu... ;)
Fino izgleda, vidi se da se trudis :) Jel iz Grocke posmatras?
Moj trening ce biti na Andrevlju, jer tesko da cu stici nesto pre toga...
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Predrag

Svidjaju mi se beležnice.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Laci

Lep rad :). Dobra priprema posmatranja daje i naj bolje rezultate.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Yagodinac

Sviđa mi se kad neko poslu priđe studiozno. Da ne bi ponavljao moje greške:

1) odlčno je što je sveska, bitno je da je ukoričeno da ti se mape i skice ne razlete po livadi
2) ne bi bilo loše da je plastificirano, vlaga sve može lako da upropasti
3) ako nemaš pomoćnika koji boluje od hiperaktivnosti onda objekti treba da budu složeni numerički. Ili još bolje hronološki, po redosledu pojave na nebu.

Premda, ja sam mape odštampao u WinStars programu. Crtanje svih M-ova je ohoho posao  :)

gile.ms

QuoteCrtanje svih M-ova je ohoho posao  :)

Pronalaženje svih M-ova je takođe ohoho posao :)

Ako sam nešto naučio u srednjoj školi (pa i kasnije na faxu) to je da se stvari bolje upamte ako "prođu kroz ruku"
takođe, odštampane karte mi je mrsko da iznosim na livadu baš iz pomenutih razloga a sveščica taman lepo stane u džep...

QuoteJel iz Grocke posmatras?

Da, za sada samo iz svog dvorišta, zbog magle i Meseca nije bilo svrhe da se lomatam po mračnijim mestima...
Inače na lokaciji (Google Earth)  44°39'28.43"N  20°44'8.57"E
postoji lepa česma sa platformom zgodnom za postaviti par teleskopa...
Mesto je malo "u rupi" tako da se u zamenu za 15-20 stepeni od horizonta dobija lepa zavetrina bez ijedne sijalice na vidiku...

Ukoliko ima zainteresovanih iz "trapezijuma" Beograd-Pančevo-Kovin-Smederevo možemo za dve nedelje (kad Mesec malo omatori)
da organizujemo ozbiljniji trening - ako bude vedro naravno...

Pozdrav!
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

abraxas

Jel to Dubocajska cesma?
Penji se bolje na Pudarce tamnije je nebo tamo...

gile.ms

Jeste Dubočaj...
Obilazio sam pre par nedelja Brestovik i Pudarce ali gde god se pruža asfalt ili makar kaldrma pruža se i ulična rasveta :(
Zalaženje u atar po ovom vremenu nije baš preporučljivo zbog previše blata... (osim ako neko ima džip :))
Večeras ću da spakujem teleskop u auto i probati da nađem neko višlje mesto, ali imam utisak da ću na kraju ipak završiti u Dubočaju :)
Pozdrav!
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

gile.ms

Napokon jedna vedra noć bez mesečine  :D

Tek što se lepo smrklo izašao sam na terasu da osmotrim nebo i procenim hladnoću kada je iznad mene kroz plejade
proleteo neki supermen (ptica? avion? :))... odmah sam uskočio u kuću i bacio pogled na http://iss.astroviewer.net/
međutim nakaza od kompa mi je povukla nešto iz keša i prikazala mi ISS nad pacifikom  ??? ???
Tek sam ovde: http://www.astronomija.co.rs/forum/posmatranja/prelet-iss/ video da to jeste bio ISS :)

Kasnije oko 20:00 LT bio sam zatečen još jednim sjajnim prizorom: Mesečev srp je praktično "visio" iznad avalskog tornja!
Naravno nisam imao pri ruci fotoaparat  >:( naravno otrčao sam u kuću po njega i naravno, Mesec je već zašao kada sam se vratio  :-[

Teleskop sam izneo da se hladi odmah zatim, a ja sam mu se pridružio tek oko 22h jer mi je namera bila da napadnem
"downown virgo" kako neki zovu grupu galaksija u Devici...

22:00 LT
Devica još nije dovoljno visoko, tako da se zamajavam sa već poznatim m-ovima u Velikom medvedu...
Nepriviknut na mrak ne uspevam odmah da uočim M101 i M102 a M109 opet nisam uočio do kraja večeri...
Nalazim u tražiocu 3CVn (HIP 60112) magnitude 5.25 što mi skroz olakšava pronalaženje M106...
M106 je prilično sjajna i uočljiva, ali je daleko od poznatih zvezda pa ako se ne vide zvezde preko magnitude 4.5 (što je često slučaj)
onda je malo teže doći do nje...
Prebacujem se malo do para M97 (sova) i M108 - ovog puta M108 je lako uočljiva - naravno skrenutim pogledom...
Spuštam se do Berenikine kose, čiji se obrisi tek naziru golim okom... pored α Com nalazim M53 - relativno sjajno zbijeno jato.
Uspevam da golim okom uočim i 35 Com što je "prečica" do "male crnooke" M64  :) ali samo postavljanje tako slabašnih zvezda u vidno polje tražioca je malko podvig za mene... Tu sam čak naišao i na klizav teren: M53 u odnosu na α Com stoji otprilike na istoj udaljenosti i pod istim uglom kao i M64 u odnosu na 35 Com - Razlikuju se po malo bogatijoj okolini oko M53, i po tome što je M53 primetno većeg sjaja.
Naravno, ljudi sa većim teleskopima će lakše razlikovati galaksiju od zbijnog jata, ostali pazite se  ;D
Sada primenjujem malo ozbiljniji pristup traženja M3: postavim β Com na južni kraj okulara, i RA osu okrećem ka istoku (uzvrtno po Teri Pračetovim stranama sveta :)) i M3 je bez problema u vidnom polju...
Vraćam se Velikom medvedu, nalazim i uočavam M101 i M102 (M102 skroz jedva ali je tu :)) dok sa M109 nemam sreće nikako...
Prilikom pokušaja da uočim M109 potpuno sam izbacio Phad iz vidnog polja, gledao u stranu, drmao cev - i ništa...  :'(

~23:00 LT
Bacam pogled ka Lavu, i dalje odlažem "glavni napad" i nišanim Leo triplet... M105 i M96 se bez problema vide, a M95 opet ništa...
Spuštam se do M65 i M66 - obe se bez problema uočavaju... ne zadržavam se mnogo i krećem ka Devici...
Manje-više lako nalazim trougao na čijim krajevima su M98, M99 i M100, ali ove M-ove ne vidim odmah...
Prebacujem se do 11Com i bez problema uočavam M85...
Vraćam se na "trougao" i hvatam pravac ka M84 i M86... Uočavam ih, mada ne baš jasno... rešen da se kasnije vratim na njih produžavam pravac i stižem do M87.
M87 je već jednostavnija za videti i uzimam je kao orijentir za pronalaženje ostalih u okruženju...
M89 i M90 imaju između sebe "malu Kasiopeju" od zvezdi 10te magnitude što mi olakšava potragu, ali njih isprva nisam uspeo da uočim...
Tu sam već malo izgubio orijentaciju, pa primenjujem "napad odozdo": centriram se na ρ Vir i za manje od 1.5 stepena severno su M59 i M60.
Prvo sam video samo M60, ali posle nekog vremena pojavila se i M50... Kada su obe bile uočljive pokazivale su pravac ka M58 čime sam zatvorio taj krug.
Od M58 sam krenuo unazad do M89 i M90 (ali samo sam uspeo da vidim M90), preko M87, para M84 i M86 sve do trougla M98 M99 M100.
Zadržavam se na trouglu, uspevam da vidim M100 i jedva nekako M99, dok je M98 ostala skrivena...
Pokušavam da pronađem M88 i M91 tako što centriram M99 i okrećem teleskop istočno po RA osi za oko 3 stepena, ali ovaj metod nije dovoljno dobar za jedva uočljive galaksije... ostavljam ih za drugi put i za neki bolji način lociranja...
Još jednom proveravam sebe sa pronalaženjem M85 i napuštam ovu grupu ostavljajući takođe M49 i M61 za drugi put...

Spremam se za ulazak u kuću, ali Saturn je takođe jako visoko i tera me na još malo smrzavanja :)
Sa svojim novim dvoelementim GSO Barlow 2x  i okularom 10mm vrlo lako dobijam prilično oštar fokus (za razliku od plastičnog barlowa gde je fokus misaona imenica)
Lepo se vidi pruga iznad ekvatorijalnog pojasa, malo teže senka planete na prstenovima koja se sve manje vidi, a Kasinijeva pukotina se samo naslućuje po krajevima...
Ono što me je prijatno iznenadilo je da sam uspeo da uočim pored Titana i Reje sa jedne i Dionu sa druge strane planete :)

Već rešen da se spakujem uočavam Herkulesa na severoistoku, vraćam 32mm okular i gađam M13... eto čisto da povećam rezultat za 1 :)
Nešto mi ne da mira i setim se da nisam bacio pogled na M51... uperim cev ka tamo i imam šta i da vidim: oba jezgra :o :D
Čisto probe radi, stavljam 10mm okular i u njemu je slika tamna i dosta mrljava, ali se dva jezgra M51-a jasno razaznaju...

00:00 LT
Ulazim u kuću i gledam na sat :)

Rezime: 24 uhvaćena Messier objekta od čega sam njih 14 video prvi put :)
Korišćena oprema:
1 Teleskop SkyWatcher 114/900 EQ1 + 1 GSO Plossl 32mm
1 vunene dugačke čarape (džemper za noge :))
2 para kratkih čarapa
1 duks, 1 džemper sa kapuljačom i 1 kaput takođe sa kapuljačom :)
1 vuneni šal i 1 par vunenih rukavica
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

Miro

Fantastičan raport sa promatranja!!! :)
Ti gile.ms očito imaš dara za naraciju, stvarno uživam čitati tvoje izvještaje s promatranja!!! ;)

gile.ms

Hvala Miro,
još sam nov u hobiju i posle svakog posmatranja sam prilično oduševljen
i to pokušavam da prenesem malo ovde...
Ne zamerite mi na opširnosti - ja i dalje uvek imam utisak da sam neki lep detalj izostavio :)
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply