• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Sta bi radili na Mesecu?

Started by Sich, April 26, 2004, 09:54:53 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Sich

 U poslednje vreme se puno prica o povratku na Mesec, vezano za mars ili ne.
Ali sta bi covek mogao da uradi na Mesecu i u kom pravcu bi se kretala nasa aktivnost na nasem prirodnom satelitu. naravno ne govorimo o dalekoj buducnosti, tako da kolonizaciju u pocetku da zanemarimo.

Recimo ovako, sta bi ljudi uradili u ovom veku na Mesecu?

Ja sam se odmah setio cuvene ideje jednog lepog teleskopa na drugoj strani Meseca! Uh, sta bi sa njim sve radili :)

Ok, sta ima jos?
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Miranda

 Ma samo kad bi nekako mogli da naprave dansvi koji zele odu tamo i prosetaju :D Verujem da ih ima mnooooogo.....a za teleskop se slazem B)  

Dule_smor

 Definitivno i opticki i radio teleskop na tamnoj strani, raznorazna bioloska, hemijska, medicinska ispitivanja u uslovima male gravitacije...mnogo toga moze da se radi.Npr, neke vrste materijala mogu da se sintetisu samo pri manjoj gravitaciji isto vazi i za razna hemijska jedinjenja i lekove.

Sekula

 Ne zaboravimo da su svi koncepti osvajanja terra nove, odnosno traganja za nepoznatim prostorima i svetovima u svom osnovu imali vojnu organizacionu pozadinu. Jedrenjak Bigl sa Darvinom kao i Brod Dzejmsa Kuka npr. su bili u osnovi vojni brodovi, koji su izmedju ostalog imali da zauzmu odnosno kartiraju nove prostore a sa njima su isli i prateci istrazivaci koji su u to vreme morali da budu i crtaci, geografi, biolozi, lekari i sve pomalo...
Isto tako bi bilo i sa osvajanjem Meseca i svega ostalog. Osvajanje Meseca bi moglo da ima i dobru vojnu pozadinu, odnosnu vojnu kontrolu nad planetom Zemljom instalacijom najnovijih naoruzanja iz oblasti "rata zvezda". Zamislimo samo mogucnost instalacije projektila, laserskih topova koji verovatno nece biti tek tako daleka buducnost. Licno mislim da ce naseobine na Mesecu u osnovi poceti kao vojna baza. Ne zaboravimo da su pre bilo kakve urbanizacije i naseljavanja civilnog stanovnistva u Rimskom carstvu bili legionarski logori - kastrumi. Onda bi za njima dolazila i civilna vlast na novoj teritoriji, uprava magistrata (rimsko sudstvo) a zatim odmah za njim i arhitekte koje bi zapocele izgradnju foruma (trga), teatra (amfiteatra), kao i vodovoda i kanalizacije. Metodologija kolonizacije ce biti primenjena upravo ovim starim ali proverenim romanskim metodom. Dakle, ja predvidjam da ce Mesec za prvo vreme biti od vojnog a odmah zatim i od civilnog znacaja. A svrha? Pa setimo se samo bizarne svrhe koju je Australija imala u vreme britanske imperije, kazamat za raznorazne prognanike i krimose. Da li ce se i u tom pogledu ponoviti antipodijska prica na Mesecu? Mozda i ne, ali ne iskljucujem i neku istorijsku bizarnost od koje ljudski rod isto tako ne moze da se odbrani adekvatno, barem se pokazalo u istoriji inteligentnih dvonoznih sisara...
Isto tako setimo se i kolonijalnih ratova i debalansa koji je nastao izmedju zemalja Atante tj Engleske i Francuske sa jedne strane i uzdizuce osovine buduceg novog nemackog rajha na celu sa Bizmarkovom Pruskom. Kratko receno, to nas dovodi do kasnijeg prvog svetskog rata, zelja za sturm und drang politikom prodora. Isto tako ce bojim se biti i sa kolonizacijom ostalih planeta, sto ce dovesti isto do istorijskog debalansa kada neko osim Amerike proba da promeni stanje u Solarnim kolonijama, za pocetak nek bude i samo na Mesecu. Trka ce sigurno kad tad poceti, nadajmo se samo da nasa pokolenja nece morati u nove "kolonijalne" ratove...
Osim toga, smatram da ce posada za takve argonautske potrebe osim iz sveta avanturizma i Indijana Dzons poteci iz jedne vrlo mutne situacije koja je pred nama. Svi pricaju o upotrebi robota, da bice ih. Medjutim, racunajmo i na upotrebu genetickog inzenjeringa, tajni vasrks robovlasnickog sistema. Zamislimo, Bezimene, kako se obucavaju i salju na takve misije pod punom odgovornoscu. Jednostavno, geneticki Janjicari ce verovatno biti pioniri nosioci covekove kolonizacije bliskog mu svemira !
Bojim se da ce pre bilo kakvih teleskopa i nekog drugog naucnog razloga za boravak prednost biti data mnogo "podrobnijim" motivima koji itekako imaju finansijski temelj i mogucnost profita...

Dule_smor

 Ako stvarno nismo nista naucili i ako se ovo pokaze kao tacno, onda zaista nasa rasa i ne zasluzuje da opstane.

Miranda

 Sekula je upravu! Jedno su nase zelje a stvarnost je nesto sasvim drugo...kad bi pocelo naseljavanje prvo bi se tamo postavili vojni objekti a teleskopi bi isli negde u sredini cele price....mozda...

nikolab


astromilke

Pa vojna baza i ne zvuci glupo...
To ne bi podrazumevalo samo nadgledanje zemlje vec i neceg sto bi doslo sa druge (spoljne) strane, e sad sta to ostaje masti da uradi svoje...  :roll:
U svakom slucaju neki radio talas je na putu prema zemlji - kad,kako,gde,KAKAV... vreme ce pokazati  :roll:

A sto se tice teleskopa kad bi bio multi ne bi ni sekund razmisljao da budem donator takvog projekta!  :)
SW Newton 76/900
EOS 1200D

nikolab

cuo sam da rusi hoce da kopaju H3,izotop helijuma,za koji sam cuo da na zemlji postoji samo u nekolko kilograma,na mjesecu takodje ima duplo vise titanijuma nego na zemlji,i jos nekih ruda u vecem broju,ali moramo uzeti u obzir da je mjesec,osim sto je satelit planete koja ima visoko razvijenu inteligenciju,je jedno bezvezno svemirsko tijelo,obicna velika stijena :?  :?:  :!:

stameni

Erm... Može li neko objašnjenje...? U čemu su prednosti tamne strane Meseca kada je reč o astronomiji?

Mislim, Mesec ionako nema atmosferu, nema svetlosnog zagađenja, ništa ne apsorbuje zračenja (i sve to sa obe strane :)), pa se astronomski i fizički instrumenti mogu takoreći ravnopravno rasporediti na obe strane... Jedino se sa svetle strane nonstop vidi Zemlja.

Ali istraživanja koje je pomenuo Dule_smor itekako imaju smisla.

wexy

Radio smetnje i signali sa zemlje ne mogu da prođu "kroz" Mesec.

Sulaco

Ekspaznija, konacan izlazak covecanstva u svemir. Nove tehnologije, novi horizonti. Zivotna sila kao novi znacajan element vasione. Teraformiranje, energija. Jednom recju tamo je buducnost covecanstva. Ima li boljeg razloga za ponovni odlazak na Mesec, a jednog dana i na Mars? :D

Skyw@lker

Slazem se, mada cisto sumnjam da se isplati teraformirati Mesec. Naucna otkrica i stalne baze (sa telskopima na tamnoj strani) - da, ali za nastanjivanje vece populacije ljudi pod nekim kupolama npr. ili nesto sl. - ne. Mislim da je ipak lakse naseliti dno okeana ako dodje do prenaseljenosti planete nego naseljavati ljude po Mesecu. Mslim da je u naseljavanju Marsa buducnost.
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."

Sasa

Koja je to tamna strana Meseca?

gucic

Valjda koju nikada ne vidimo....je l' da?