• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Sta bi radili na Mesecu?

Started by Sich, April 26, 2004, 09:54:53 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Sich

Ne, ne, tamna strana je ona koja nije osveljena :) kao sto joj i ime kaze :)
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

mravic

A zar postoji takva strana. Koliko je to procenata od Meseca.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Sich

"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Sulaco

Tamna strana nije neosvetljena. Mesecev dan se poklapa sa njegovom rotacijom oko Zemlje tako da je uvek samo jedna strana vidljiva sa Zemlje.

Sich

Ne, ono cemu ti pricas je nevidljiva meseca.
A tamna strana je ona strana koja nije osvetljena. To su dva razlicita pojma. Treba praviti razliku.
Nevidljivu (ono sto se ne vidi) stranu meseca nikad ne vidimo.
Tamnu (ono sto je tamno) strana ne vidimo samo kad je pun mesec.

To su kratke definicije da se ne gadjamo pojmovima, a zaista treba praviti razliku izmedju baba i zaba :)
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Roxy

tamna strana meseca (dark side of the moon) je pre svega album pink floyd-a  :grin:

ali se taj pojam konvencionalno koristi upravo za onu hemisferu meseca koju ne vidimo.

"The far side was sometimes referred to as the "Dark Side", due to the lack of human knowledge concerning that hemisphere. The word "Dark" in a cultural context was meant to express a lack of information, rather than the actual lighting conditions--the moon has day and night evenly on all of its surface."

ceo clanak mozete naci ovde:

http://en.wikipedia.org/wiki/Far_side_%28Moon%29

Sasa

Dobro, znaci "tamna strana" se ponekad (pogresno) koristi da bi se oznacila "dalja", "druga" ili "nevidljiva" strana Meseca.
Tamna moze biti samo ona strana na kojoj je noc. I to dok traje noc.

(Meni se vise svidja "dalja" strana od "nevidljiva")


NemanjaM

Lansirna rampa za dalje letove po Suncevom sistemu i dalje...

stefan

Ja znam sta bih radio,pio bih pivo i citao astronomski magazin hehe!

Gugi

Mnogi su od vas u pravu odn. imaju misljenje koje je ce se najvjerojatnije pokazati ispravnim.

Vrlo je dobra primjedba Skywalkera da trebamo prvo okeane upoznati i iskoristiti. Ako se ikada toliko zagadi atmosfera zemlje da uvelike steti covjeku+tamo neka prenaseljenost, ne vidim zasto se ne bi spustili u okeane. Dobro, to je prica za sebe ali ideja kao takva mislim da uopce nije losa!

Mjesec, posto nam je najblizi i dosta slican (npr. za razliku od vrele Venere) pogodan je za sazrijevanje odn. napredak covjecanstva u osvajanju kozmosa. Misljenja sam da prvo na Mjesecu moramo isprobati sve zivo sto mozemo sa tehnologijom, znanjem, vlastitiom etikom (a to je vrlo vazno!) pa tek onda ici dalje. Kao sto kaze u filmu "Kontakt": "Malim koracima Eli, malim koracima..."

To je nas prvi korak. No "prvi korak" imali smo doduse na zemlji po projektu "Biosfera". Iskreno sam tuzan sto je propao, sto nismo uspjeli ali nadam se da smo izvukli neke zakljucke iz toga i da bi pouceni pogreskama i novim znanjem trebali pristupiti jednom novom projektu Biosfere npr. kao "Biosfera3". Jer ista nas situacija ceka na Mjesecu. I tamo ce za prezivljavanje covjeka biti potrebna neka vrste Biosfere. Ako nam tu ne ide, misljenja sam da nam ni tamo nece ici. Ali kao sto kaze u Star Treku "The next generations"  u epizodi "Hide and Q"

Rece Q: "Kod Farpointa... Gledali smo na vas
samo kao na divljake. Ipak smo otkrili
da ste neobicna bica,......na vas ogranicen
nacin. Nacin koji, s vremenom,
nece biti tako ogranicen.


Zapovjednik Riker: "Razvijamo se. Nesto u nama tjera nas da
ucimo, istrazujemo."


Q: "Da, ljudska prisila. Nesretno za nas,
ta sila ce rasti sve jaca, stoljece za stoljecem,
eon za eonom..."


I ja sam uvjerenja poput tipa po imenu "Q" da ce covjecanstvo napredovati..."ako u medjuvremenu ne dodje do samounistenja covjecanstva" - kako rece netko iz jednog drugog filma.


Sulaco

Kako god da okrenemo, trka ka Mesecu je vec pocela. Amerikanci najavljuju povratak na Mesec i formiranje stalne baze do 2015. godine, Rusi takodje, zarad cega i razvijaju novu letetlicu za visekratnu upotrebu (Kliper), a Kinezi svoju ekipu najavljuju za 2020. godinu. Mada se svrha takvog iskoraka smestala u daleku buducnost, neke kompanije vec imaju jasnu viziju i moguc profit vec sada! Americke kompanije razvijaju nuklearne reaktore bazirane na koriscenju H3 i procenjuju da je ekploatacija H3 na Mesecu u rangu troskova pravljenja naftovoda od Aljaske. Uglavnom, nadam se da cu doziveti da vidim i prve ljude na Marsu, koji su poleteli iz baze na Mesecu. Sad da li ce to biti NASA, ROSAVIOKOSMOS, ili Kinezi...

nikolab

procitao sam na internetu,mozda bas na astronomskom magazinu,ne sjecam se bilo je prije nekolko mjeseci,da rusi planiraju automatsku stanicu (stanicu bez ljudske posade) 2050 godine na marsu,a ljudski let 2030,da ne mislite da je 20 godina predugacak period