• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Stigao novi ljubimac...biće puno pitanja

Started by Predrag, February 16, 2011, 03:28:59 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Predrag

Posle malo zakašnjenja stigao je:

http://svemir.wordpress.com/2011/02/16/stigao-novi-ljubimac/

Koliko vidim uskoro će biti pitanja, jer se ne snalazim kako sam očekivao. Mada nisam mnogo ni očekivao, jer nemam iskustva! ;)

Zato sam i otvorio ovu temu za postavljanje pitanja oko mog teleskopa.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Predrag

Za početak me zanima kako u stanu ili kući odlažete svoje teleskope?
Pitam zbog manjka mesta u stanu.
Najbolje bi bilo u onim kutijama u kojim je stiglo, ali opet zauzima.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

gile.ms

Mnogo vedrih noći sa novim ljubimcem!

Ono što sam ja saznao o držanju teleskopa (i primenjujem) je da treba da stoji tako
da i tubus i fokuser budu horizontalni, tj. da oba ogledala stoje vertikalno
- tako kažu da se najmanje prašine zadržava na ogledalima...
(pročitao sam ovo negde, mogće i ovde na forumu)
Pozdrav!
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

Predrag

Mislio sam da bi bilo dobro da dok mi boravi u stanu bude u kutiji (barem tubus) u kojoj je stigao, a montaža može i drugačije. Mada ima i poklopce za kompletnu optiku. Znam da je prašina najgora.

Malo mučim muku sa montažom, slabo se snalazim pošto se prvi put srećem sa njom. A šta će tek biti kad je iznesem napolje! ;)
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Yagodinac

Čestitam!!!
;D ;D ;D

Ako si pušač - teleskopu neće prijati držanje u sobi. Mislim da je svejedno gde držiš teleskop sve dok nema vlage preterano i dok je zapakovan u sopstveni stiropor, u kutiji i sa poklopcima. Ja oba njutna držim tako i nema nikakvih problema. Više prašine napada tokom posmatranja nego ako ga ovako čuvaš.
Što se tiče montaže čitao sam da originalna mast za podmazivanje i nije nešto kvalitetna, tačnije na mrazu ume da bude viskoznija. Kažu da je najpametnije to odmah zameniti ali isto tako je moguće da čovek uprska stvar stavljajući neodgovarajuću mast. Drugim rečima, pre će montaži koristiti grejanje nego teleskopu.

Predrag

Hvala!  ;)

Ne znam koliko je sličnosti između EQ3 i EQ5 i NEQ3, jer ja sam dobio uputstvo za EQ5 i NEQ3, a ne za ovu što sam dobio?

Gore-dole pomeranje je ok, ali levo-desno nikako. ::)

"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Ljubo


QuoteNe znam koliko je sličnosti između EQ3 i EQ5 i NEQ3, jer ja sam dobio uputstvo za EQ5 i NEQ3, a ne za ovu što sam dobio?

Princip je isti, ali su nijanse razlicite... Koliko razlicite? Pa, za nekoga ko prvi put rukuje ekvatorijalnom montazom moze da zbuni ta razlika; ali, boze moj, zato i postoji ovaj forum, pa pitanja slobodno ubaci pod ovaj topic! ;)

QuoteGore-dole pomeranje je ok, ali levo-desno nikako.


Vjerovatno je ukocena horizontalna osovina. Provjeri gdje se ona "popusta".


QuoteZnam da je prašina najgora.

Nije prašina najgora! Upravo, malo prašine ne predstavlja nikakvu smetnju za posmatranja, te ogledala ne moraš baš svaki mjesec da čistiš. Zavisno od toga koliko često koristiš teleskop, čišćenja optike Njutna je poželjno obavljati ne više od 2-3 puta godišnje! Ovo podrazumijeva da se optika propisno čuva - drzati sve poklopce na mjestu kada se ne posmatra, a u kuci, za duze vrijeme ako se ne posmatra, u najlonskim, ili još bolje, platnenim torbama (mada je originalno pakovanje bolje, jer sprecava štetu od udaraca!).
Ono što je gore od prašine su ogrebotine i masnoca, pa treba STROGO izbjegavati da onaj ko posmatra ili njegovi prijatelji (koji bi da vide je li "pravo staklo" ??? ) dodiruju opticke djelove opreme prstima ili na drugi nacin!!
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Eh, da, jesam li ti rekao da kod mene pada kiša? Pitam se zašto? :D

Puno nezaboravnih trenutaka uz novu opremu zeli ti Ljubo ;)

Predrag

Hvala Ljubo! I kod mene oblačno i ne planira da popusti! ;)

Proveravao sam gde se popusta, ali nisam našao. Pogledaću opet. Sad tek primećujem koliko ste svi bili u pravu da je montaža najbitnija od svega, iako nisam ni sumnjao da niste u pravu.

Ogrebotine i masnoća su "teške povrede" pa ih nisam računao.  :D
Nadam se da neću slučajno zalepiti prste na optiku.

Na sredini montaže postoji otvor i koliko sam ukapirao iz uputstva kroz njega se nanišani Severnjača da bi useverili montažu?

Što se tiče razlike u montažama, na ovim EQ5 i NEQ3 postoje neki delovi kojih nema na EQ3, pa je malo zbunjujuće. Ali snaćiću se nekako.

"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

spadej

Cestitam, i zelim ti (a i svima nama) sto vise vedrih noci!

Sve sto je Ljuba napisao ja sam, na zalost, prakticno primenio. I pipanje ogledala, i struganje te masnoce kojekakvim krpama... samo jos nisam koristio cekic. Ali, vredelo je! Sad dobro znam sta necu raditi, i zasto to necu, kad budem kupio nesto vece i kvalitetnije. Zato, procitaj jos jednom Ljubin post i pazi.

Sa druge strane, sve sto je problem kod optike, nije kod mehanike. Montazu sam rastavljao vise puta, cistio i podmazivao, jer sam i ja primetio iste probleme. Ako imalo imas smisla za mehaniku nece ti biti problem da nadjes sraf sa donje stane (pricam o EQ3) i malo popustis. Ali, tu moras da nadsjes kompromis, ako popustis suvise pocece da se klima. Moja montaza nema nikakve lezajeve ni biksne unutra, i jedino je mast ta koja daje neku pokretljivost. Zato trenutno radim na tome da ubacim biksne, ili cak i lezajeve. Jos uvek je sve na papiru, mada komsija strugar kaze da nije nikakav problem da se tako nesto izvede.

Predrag

A koja je to mast?
Taj šraf je prvi koji sam koristio kada sam montirao montažu, ali ni on ne pije vodu. Barem ne onako kako sam ja radio. Danas ću probati opet.

A melera, ovde sneg do kolena i pada li pada!  :-\
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

spadej

Cekaj malo, rekao si da uopste nece "levo-desno"? Jesi li popustio sraf kojim se to kretanje (RA) fiksira?







Predrag

Sve sam probao, stezao, popustao ali ne mrda.
Kada se montaža postavi na stalak, zategne se navojem odozdo. Međutim, postoji jedan zubac na koji se postavlja montaža, a koji se nalazi odozgo na stalku, zbog koga ne može da se pomera levo desno.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

mravic

Tu i ne treba da se pomera, to je fiksno.
Prvo treba da postaviš tegove, onda da podesiš ugao oko 45 stepeni, videćeš već gde.
Onda postaviš teleskop i pokušaš da ga balansiraš tj. da ti stoji kako god da ga namestiš a da kočnice (imaš ih dve sa plastičnom drškom) budu popuštene.
Ajd ukratko.
Prvo popustiš kočnicu koja koči osovinu na kojij stoji teleskop. Tu osovinu pre svega dovedeš u vodoravan (horizontalan) položaj. Teleskop pomeraš u onoj vođici ili u prstenovima koji ga stežu napred nazad dok ne dobiješ balans.

Kad si to odradio, onda otkočiš drugu kočnicu  , to je ona koja koči onu osovinu koja je pod uglom od 45 stepeni.
Pomerajući tegove gore dole dovedeš i tu osovinu u balans. Tegovi će ti stajati otprilike na sredini osovine.
I to je to.
Okreneš montažu tako da ti gornji kraj osovine koja je pod uglom od 45 gleda u severnjaču.
Zapamti.
Kad ovo odradiš tronožac više ne pomeraš kada pomeraš teleskop već u svakom slučaju možeš na te dve osovine koje su sada polupopuštene ili skroz popuštene da usmeriš teleskop u bilo kom pravcu i teleskop (ako je dobro balansiran) stajaće u tom pravcu i neće "padati"

Ajd pa javi šta si postigao.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Miro

To lijevo i desno nema veze sa pomjeranjem po RA i Dec osi.To što si opisao je graničnik oko kojeg pritezanjem i otpuštanjem lijevog i desnog šarafa dovodiš zvjezdu sjevernjaču (gledajući kroz polarskop) u mali kružić kako bi odradio usjeverenje. Komplementarno tome je namještanje lokalne geografske širine (za Split 43 i 30).Znači postoje četiri nabrojane osi po kojima se namjeta i koristi (RA i Dec) montaža. ;)
Nadam se da sam nešto pomogao :)

Predrag

Odlično. Hvala ljudi.
Idem sutra za Niš, pa kad se vratim probaću ovo što ste objasnili i javiću vam rezultate.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan