• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

IZAZOV

Started by MILOŠ, February 18, 2011, 08:15:28 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

MILOŠ

Da li mogu u Srbiji da napravim teleskop?
Krećem u akciju.
Ideju su mi dali ljudi iz Slovenije koji prave teleskop prečnika 1 metar.
Treba mi sugestija svake vrste
Da li u Srbiji ima firma gde se može uraditi ogledalo. Ko može da uradi okulare a koga da kontaktiram da napravi montažu itd.
Mnogo sam propustio da navedem
počinjem čim otkucam tekst
pokušaću do letenke da završim

mravic

Niko ne pravi tolika ogledala amaterski, čak ni Slovenci, ili se varam?
Ogledalo prečnika 1000mm bi moralo da bude debelo najmanje 100mm tj. desetinu prečnika ogledala. Ovakvo staklo mora biti obavezno od pirexa, i nema ga ovde kupiti. Ima na zapadu i toliko staklo bi koštalo najmanje nekoliko hiljada eura.
Dalje toliko staklo bi bilo teško preko 100Kg. Ne znam ko bi to dizao, pomerao, prao isl. Fabrike koje proizvode ovakva ogledala rade ga mesecima tako da zaboravi na amaterski velike prečnike. Aluminizacija bi se morala odraditi u Italiji i takodje bi koštalo sa transportom preko 1000e ako ne i 2000 e.

Ogledalo da se napravi ručno, do nekih 400mm koštalo bi više nego da kupiš fabričko. Fabričko ogledalo od 400mm košta oko 1000e dok sekundarno ogledalo za njega košta i 150-200e fokuser košta oko 100e,
Fabrički teleskop od 400mm je sada manje od 2000e, pa sada razmisli dali se isplati praviti teleskop.

Amateri prvo počnu sa manjim prečnicima do 200mm prečnika i završe (većina) na nekih 300mm, sve preko toga je jaaaako teško napraviti a da bude dobro korigovana optika.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

MILOŠ

Onda neće biti gotovo ove godine
ali ću ga napraviti nezvao se ja Lorimer a i ne zovem se tako :)

kruska

vidi najpre kakvo ces ogledalo praviti parabolic, hiperbolic ili .. i da li ti se isplati trud.
Mnogo je bitno na sta ces nakaciti toliko ogledalo (mount) naravno kompjuterizovano sa mogucnoscu savrsenog pracenja
zizna daljina je takoodje bitna zbog okulara tj gde ces se penjati da gledas zvezde.
ja bih ipak i pored dobrih zelja razmislio o svim mogucnostima.
pogledaj sve moguce ponudjene varijante a nikad nije kasno da se kupi mrcina od teleskopa
Ako si sklopio i razradio sve mogucnosti za izradu teleskopa guraj napred, i ja bih zeleo da imam 1 metar ogledalo i da gledam asteroidni pojas izmedju marsa i jupitera ali..
sve u svemu osnovna ideja ti je savrsena!!!
ja bih npr pre hteo imati metarsko ogledalo katadioptrik sfericno ili hiperbolicno a za te stvari pogledaj u astro systeme austria i philip keller koji su uostalom i pravili teleskopp za  opservatoriju vidojevicu ako se ne varam.
mozda je najbolji predlog da se upoznas(upoznam) sa nekim filantropima koji bi da daju novac u izgradnju observatorije.
🌠

MILOŠ

Ubeđen sam da kad bi ga ja pravio sam nebi bio gotov nikad.
Za takav poduhvat treba više ljudi a možda i više timova.
Uopšte nisam razmotrio ništa oko mogućnosti, možda ga je u Srbiji nemoguće napraviti.
Malo me je pokolebalo ono što je navedeno.
Ali
Ukoliko želite da se priključite u izradi teleskopa najvećeg amaterskog u Srbiji verujte mi ako ništa biće nam barem zabavno.
Trebaju nam nacrti
izbor kakva ogledala želimo
kako nabaviti montažu za takav teleskop (možda PVO platforma za top od 30mm)
kako ga prebaciti.
što se para tiče pare nisu poroblem, para nema.
Počeo sam da tražim fabrike stakla i da vidim njihove mogućnosti
kontaktiraću sve firme koje mogu da nam pomognu u rešenju problema sa montažom
vidim da problem nije mali ali....

Laci

Au, 1m ogledalo :o. Pa ovo je stvarno izazov :D
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

robin15

Sve je moguce, samo treba  $$$  ;D

kruska

posto nema para, nema ni problema.
treba osnovati VS1MO 
virtuelnu srpsku 1 metarsku opservatoriju
milose ili da proglasis ovu temu opservatorijom do nalaska dovoljno love ili povremeno nam stavi kojw slike sa vec postojecih svetskih 1m opservatorija da vidimo kako ce to izgledati ako neko od nas nabavi monster mirror od 1m
zaprzi corbu milose!   gledacu da i ja stavim koju sliku dok ne nabavim isti ;)
🌠

kruska

1 000 000 mikrometarsko ogledalo mmmmm  ludilo pa da vidis mesije maraton
🌠

MILOŠ


km

Onda neće biti gotovo ove godine
ali ću ga napraviti nezvao se ja Lorimer a i ne zovem se tako :)
[/quote]
kako bi bilo da se iskoristi ovalno staklo od plafonjere samo da se obrusi farba, da se uglaca i da se nanese srebrna pozadina

km

plafonjera nema precnik 1m, ali moze da se nadje od 40 do 50cm

mravic

Debljina stakla treba da bude 1/10 prečnika.
Plafonjera je jako zakrivljena.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

km

imam teleskop f=600mm, d=50mm, nisam sa njim zadovoljan pa sam planirao da napravim bolji. imao sam ideju da iskoristim plafonjeru, ali sad sam saznao da ne odgovara debljina. mogu li znati zasto je potrebna debljina jednu desetinu od precnika i da li je to obavezno. nov sam  u tome pa ne znam

km

da li moze da se stave dve plafonjere paralelno na 5 cm jedna iznad druge da se obmotaju trakom klirita sirine 5 cm, da se silikonom hermeticki zalepi i napuni vodom? dobija se isti efekat kao da je staklo celom prolaznom putanjom svetlosti.