• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Prelet ISS

Started by kocha, March 07, 2011, 07:06:28 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Danijel

Quote from: 5ja on May 04, 2011, 05:19:34 pm
Quote from: Yagodinac on May 04, 2011, 03:16:36 pm
Svaka čast za film!
:o :o

Doduše, nešto čudno zrno ima taj kodak 200. Čime skenirano?


Ne pitaj.. Dao sam u foto radnji da mi urade razvijanje i skeniranje i napomenuo im da ima tamnijih ekspozicija, da sam eksperimentisao, da sam slikao noću nebo, zvezde itd. na šta je devojka klimnula glavom: ''da, da.. ok..''
Naravno, kad sam sutradan uzeo CD sa skeniranim fotkama i pregledao, vidim da fali više od pola fotosa..
Odem da se žalim, oni kažu ''pa mašina ne prepoznaje ivicu kadra''.. Ja kažem ''pa uradite ručno, imate nekoliko svetlih ekspozicija predhodno pa merite 3,5 cm od ivice do ivice frejma''.. E tu se umešao neki verovatno gazda foto radnje i cinično mi dao flomaster i negative, u fazonu: ''jel tako? evo ti pa ti obeleži flomasterom ivice frejmova po perforaciji, ti najbolje znaš gde su..''
Ja naravno miran i staložen uzmem flomaster i obeležim sve frejmove (5 min posla)..
Na kraju dobijem sve to, ali stvarno užasno skenirano.. Mislim da je problem bio u početku, loše su razvili film.. Sad mi je džaba skeniranje.. I džaba sam se budžio i pokušavao da slikam star-trejlove od po pola sata i 45 min ekspozicije.. Ništa, ama baš ništa se ne vidi.. Uspeo mi je kao ovaj ISS i još ponešto, ali je većina propala..  :(

Ima varijanta da se drugačije razvija i obradjuje film ako se zna da su tamne ekspozicije, ali ovi danas u foto radnjama samo ubace u mašinu, stisnu dugme i to je to.. No dobro, sad sam nakon 7-8 godina prvi put uzeo ponovo da se ''igram'' sa aparatom na film, ovo je bilo probe radi.. Sledeći put ću tri puta da im naglasim da obrate pažnju..



Nabavi si skener koji može skenirati filmove.

Imao sam ja slična iskustva, fotkao sam komet Hale-Bopp, dao na razvijanje, slike sve smeđe. Dođem s filmom opet i kažem neka mi malo pojačaju plavu komponentu i onda sam se naslušao "stručnih" objašnjenja kako to nije moguće, jer je to slikano u mraku, bez blica, blablabla... Onda sam kupio skener, bubnio slike u skener i opleti po Photoshopu. Kasnije sam kupio skener koji ima mogućnost skeniranja negativa i poslao profi fotografe u rodni kraj. Sad imam digitalac i ne trebaju mi ni oni ni njihove usluge ;D ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

sale11472

Quote from: danijel on May 05, 2011, 03:06:13 pm

Nabavi si skener koji može skenirati filmove.



Pa sad nisam siguran ali mislim da bi za pare, koje bi dao za skener koji će bolje skenirati negative od neke Fuji Frontier mašine u foto radnji, može komotno da kupi neki entry-level dSLR koji će mu davati dalekoooooo bolje rezultate.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Yagodinac

Ljudi, nije finta u tome.
Većina nas ima digitalce/slr-ove ili bar ko nema uvek može da pozajmi. Ali šta ako hoću da slikam startrails na neki srednji format? Mislim da je 5ja potpuno u pravu kad kaže da se ljudi u foto-radnjama skoro uopšte više ne razumeju u film.
Naslušao sam se sličnih priča i razlog zašto nisam uzeo neki pentacon 6 ili tako nešto je taj što bi mi trebala i laboratorija kući. Ili to, ili da se pomirim sa upropaštenim ekspozicijama od po nekoliko sati, skeniranim kao da su slikane nokiom, sve to začinjeno polupismenim cicama kojima verovatno ja delujem kao idiot jer slikam zvezde a ne zvezde granda...

Sorry za offtopic.

sale11472

Quote from: Yagodinac on May 06, 2011, 12:13:06 am
. Ali šta ako hoću da slikam startrails na neki srednji format?


Uzmeš OVO ili možda nešto još perverznije  ;D ;D ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Yagodinac


stevansan

Posto je nocas ISS blizu proleteo pokusao sam da ga uhvatim (po prvi put fotoaparatom) ;D

Sve fotografije su 15sec exp i ISO400, Fuji S5500. Manuelni fokus na ovom fotoaparatu izgleda ne radi pa fotografije i nisu mnogo ostre. Kako je ispalo prosudite sami:
Foto ISS 1
Foto ISS 2
Foto ISS 3

Yagodinac

Super  :)
Jeste da je malo promašen fokus ali nema veze - ISS bar često prolazi, biće vremena za popravni. Kolike su bile ekpozicije na fotkama? Koliko se sećam taj fuji može 30sec da opali.

Charuga77

Jel neko gledao kroz teleskop?
Pokusao sam u maju ali je zbog subotičke rasvete i niskog preleta to sve bilo slabo.  Nesto malo golim okom sam video.
Yagodinac, ti imas 130/900 kao i ja. Jesi nekad bacio pogled na ISS. Sta ocekivati da bude u vidnom polju?

Yagodinac

Imam 130/900 ali nemam prstenove za EQ6 tako da ga ne koristim. Najveći problem je praćenje ISS, ona se veoma brzo kreće tako da ništa od toga. Inače nije potrebno neko veće uvećanje da bi se videli detalji, mislim da je i 100x sasvim dovoljno da se razluče solarni paneli.
Možda bi dobsoni bili malo bolji za praćenje ali  ipak... Koliko znam likovi koji snimaju ISS teleskopima prepravljaju alt/az montaže posebnim softverom da prati ISS.

Charuga77

Meni bi i samo gledanje bilo dovoljno uziovanje.
Bez astro snimanja i pokusaja neceg ozbiljnog.
Kad vec avione uspem uhvatiti i pratiti valjda bih i jedan obican ISS :)

gile.ms

Ja sam uspeo sa dvogledom na 20x iz ruke (oslonjen na zid naravno) da uočim da je ISS "četvrtasta",
a teleskopom na 28x se već jasno razdvajaju solarni paneli...

Teleskopom sam uspeo da je pratim do nekih 60 stepeni gde je već postala prebrza a i montaža nije mogla dalje...
posle sam je ponovo "uhvatio" na oko 60 stepeni sa druge strane zenita i ispratio do horizonta...

Da napomenem, nisam je pratio "kontinualno", već pomerao cev ispred stanice i posmatrao kako prolazi kroz vidno polje...
(pri kontinualnom praćenju dovoljno se rukom drmusa cev da se izgube OBA detalja :))

na većim povećanjima mislim da bi ručno praćenje već postalo bezobrazno teško i neefikasno...
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

stevansan

@Jagodinac
ekspozicija je 15sec (15 je maksimum), ISO400 na svim fotografijama. Fotografisao sam puno puta sa tim manuelnim fokusom, ali ne radi kako valja. Nekad je super, nekad ovako. Nekoliko minuta pre ovoga sam fotografisao Velika kola i fotografije su bas ostre. Prvo mi je u planu bilo da sa Zenitom 11 jurim ISS, imao sam nov film 400ASA, ali mu se ona matica zeznula. Ovog puta nisam imao srece  >:(  ;D

5ja

26. avgust 2011, 21h15m, tranzit ISS-a kroz Velika Kola:



"Those who study the stars have God for a teacher." -- Tycho Brahe
http://aadtychobrahe.blogspot.com/

ExNor

Kolega, evo i mog pokušaja od te večeri, sve sa lepo uočljivim LP-jem  8)
(Canon A550, ISO100, 20 sec.)
"Ako želite da napravite pitu sa jabukama od početka, onda prvo morate da stvorite Univerzum" - Carl Sagan
http://aadtychobrahe.blogspot.com/

ExNor

Evo i večerašnjeg preleta ISS-a od pre 15-ak minuta kroz Velika kola, umalo palo češanje o Mizara i Alkora  ;)
(Canon A550, ISO80, 32sec, Beogradsko naselje Kotež)
"Ako želite da napravite pitu sa jabukama od početka, onda prvo morate da stvorite Univerzum" - Carl Sagan
http://aadtychobrahe.blogspot.com/