• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Prvo korišćenje teleskopa

Started by Predrag, March 07, 2011, 10:29:02 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Predrag

March 07, 2011, 10:29:02 pm Last Edit: March 07, 2011, 11:27:12 pm by Predrag
Pošto nisam više mogao da čekam da se razvedri, a tako je od 16. februara, postavio sam teleskop na terasi i čekao rupe u oblacima!  ;D
Bukvalno je tako bilo, a gradsko svetlo je "ubijalo".
Nakon nekih 15-ak minuta video sam dve svetle tačke i brže uperio teleskop u jednu od njih. Ispostavilo se da sam pogodio baš Saturn. Nisam odmah bio siguran koji je objekat u pitanju, pošto nisam imao sa čime da uporedim, a posmatrao sam kroz okular od 25 mm. Kada se slika u okularu primirila jasno su se videli prstenovi, doduše veoma sitni.
Skinuo sam okular i postavio od 10 mm. Nisam očekivao da će se tako loše videti. Saturn je izgledao krupniji, ali u sredini je bio taman i okružen svetlim prstenom. Taj deo me je zbunio, jer nisam znao zašto se tako videlo?
Barlow nisam koristio jer je klinac zaspao u mojoj sobi i nisam hteo da ga budim!  ???
Druga tačka je bio Arcturus. Njega sam posmatrao vrlo kratko jer su ga ubrzo prekrili oblaci, dok sam Saturn i njegovu bližu okolinu posmatrao malo duže.
Bilo je baš hladno, ali pošto sam bio na terasi mogao sam s vremena na vreme da se ugrejem u sobi. Sve je trajalo (postavljanje teleskopa, čekanje na rupe u oblacima, grejanje i posmatranje) oko 1h i 20-ak min.
Za ovo vreme samo 2 objekta!  :-\
Najavljuju lepše vreme... ;)
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Miro

Dobar raport mi je uvjek drago pročitati. Bravo!!!

gile.ms

March 08, 2011, 09:49:25 am #2 Last Edit: March 08, 2011, 09:55:00 am by gile.ms
Quote from: Predrag on March 07, 2011, 10:29:02 pm
Nisam očekivao da će se tako loše videti. Saturn je izgledao krupniji, ali u sredini je bio taman i okružen svetlim prstenom. Taj deo me je zbunio, jer nisam znao zašto se tako videlo?


Ja sam sinoć oko 23:30 sa dosta manjim njutnom prilično uživao u pogledu na veličanstveni Saturn... Pretpostavljam
da je još bio nisko nad horizontom kada si ga ti posmatrao, čim ti je izgledao loše... ili još moraš da vežbaš fokusiranje ;)

Svetli prsten oko tamnog kruga... hm to mi liči na maslo centralne opstrukcije... Ja to vidim pored sjajnog objekta (planete ili Sirijusa i sl.)...
Npr. gledam u Saturn, a pored njega vidim njegov "rasfokusirani duplikat" (difrakcioni prsten koji izgleda isto kao kada odeš daleko iz fokusa samo dosta tamnije),
i taj prsten se pomera u zavisnosti od položaja planete u okularu (kada je objekat tačno u centru okulara, njegov duplikat je preko njega).
Ne brini, i Habl ima isti problem  :) pogledaj na Google Sky predeo oko Sirijusa, Vege itd... i videćeš u njihovoj blizini kako izgleda nosač Hablovog sekundara :) (ne mora da znači da su ono Hablove slike, ali u svakom slučaju vidi se da je u pitanju njutn i da pati od iste "boljke")

Pozdrav!
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

Laci

Prvo posmatranje uvek ostavlja jak utisak a ti si baš nabasao na ono što treba - Saturn :D

Vedro nebo :)!
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Predrag

Quoteili još moraš da vežbaš fokusiranje


Sa okulrom 25 mm fokusiranje je išlo glatko, ali sa ovim od 10 nije. Nadam se da će sledeći put biti bolje i da ću videti gde sam grešio, ako sam grešio. Dodatno je otežavalo to što je terasa uska tako da sam sa mojih 105 kg teško manevrisao!  ;D

Quotea ti si baš nabasao na ono što treba - Saturn


To je i meni posebno drago, jer sam teleskop prvi put uperio baš u Saturn. Mada, nadao sam se da će to biti M42. :D

"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Yagodinac

Quote from: Predrag on March 07, 2011, 10:29:02 pm
Saturn je izgledao krupniji, ali u sredini je bio taman i okružen svetlim prstenom. Taj deo me je zbunio, jer nisam znao zašto se tako videlo?


Mora da nije bilo lepo fokusirano. Okulari 25 i 10mm nisu parfokalni, kad ih menjaš to zahteva novu korekciju fokusa.
Super što si probao teleskop, sad će vreme da se prolepša... Da, i sinoć je atmosfera cele noći bila neverovatno odvratna. Gledati planete je bio podvig, sve je treperilo od nestabilnosti. Drugim rečima, Saturn je mnogo lepši u tvom teleskopu nego što si video sinoć :)

Predrag

Jeste astmosfera bila loša, a i gradsko svetlo je bilo veliko.
Koristio sam savete koje ste mi dali pre korišćenja montaže i nije bilo problema. Vidno je da je montaža slaba, jer je često slika u okularu "igrala", koliko god sam pazio. Naročito u okularu od 10mm.
Očigledno je onda da je bio problem u fokusiranju kod Saturna i okulara od 10 mm. Proveriću prvom prilikom. Probaću i sa barlow 2X. Baš me zanima kako izgledaju planete pomoću barlow 2x i ovih okulara koje imam, ali sam posebno nestrpljiv da pojurim M objekte.  :)
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

aleksandar

Quote from: Yagodinac on March 08, 2011, 01:26:05 pm
Mora da nije bilo lepo fokusirano. Okulari 25 i 10mm nisu parfokalni, kad ih menjaš to zahteva novu korekciju fokusa.


Koji su parfokalni ?  ??? (posto i ja imam od 10 i 25mm)

Predrag

Na brzinu sam proverio i ipak je u pitanju bilo ono na šta ste prvo posumnjali. Fokusiranje.
Saturn se lepo video sa okularom od 10 mm. Sa barlou 2X i istim okularom bio je vidno veći, ali je izgleda zbog atmosfere slika bila veoma nemirna + slaba montaža. Prstenovi su se jasno videli, ali bez posebnih detanja, kao i sam Saturn.
Pokušao sam da nadjem na brzinu M51, M65 i M66 i nisam uspeo.
Sve je trajalo nekih 20-minuta, možda malo više.
Baš je hladno!
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

cola

Bas mi je drago da posmatras... Sad si me podsetio na to kada sam ja prvi put "otkrio" Saturn sa 50mm refraktorom pre verovatno vise od 4 godine... Predivan osecaj :)
Vremenom ces uvezbati prste i manje ces tresti teleskop + pokusaj da bolje izbalansiras teleskop...
Nadam se da koristis kocnice na montazi kada nadjes objekat ;)
Samo pokusavaj i radi, nadam se da se vidimo na MM-u :)
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Sekula

Quote from: Predrag on March 08, 2011, 11:04:53 pm
Na brzinu sam proverio i ipak je u pitanju bilo ono na šta ste prvo posumnjali. Fokusiranje.
Saturn se lepo video sa okularom od 10 mm. Sa barlou 2X i istim okularom bio je vidno veći, ali je izgleda zbog atmosfere slika bila veoma nemirna + slaba montaža. Prstenovi su se jasno videli, ali bez posebnih detanja, kao i sam Saturn.
Pokušao sam da nadjem na brzinu M51, M65 i M66 i nisam uspeo.
Sve je trajalo nekih 20-minuta, možda malo više.
Baš je hladno!


Pre bih rekao da si u trenucima prvog posmatranja i problema sa fokusiranjem imao problem sa izmaglicom u atmosferi ili dovoljno tankim oblakom koji posmatrački objekat razliva u svojevrsnu mlečnu disperziju. Teleskop i žižna daljina sa tim barlovom ne pravi problem prilikom fokusiranja. Naravno, svako fokusiranje se radi aproksimacijom ispod i preko fokusa, gde se potom vraća unazad i podešava na idealnu oštrinu. Isti princip se vrši i kod manuelnog izoštravanja objektiva fotoaparata. Čak i da je problem sa dioptrijom oka problem, opet se i sa njom pronalazi idealan fokus, ukoliko se posmatranje vrši bez naočara ili ličnih sočiva.

@Cola:

Kako misliš da Njutnovim teleskopom od 15 cm na EQ3 montaži pratiš ručno objekat ili uopšte ga podesiš u vidnom polju ako ga ne zakočiš? I najgori početnik bi ukapirao da nešto nije u redu kada bi i najmanji dodir pomerio tubus.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Predrag

Sve je moguće, baš je bilo oblačno.
Samo još da nađem caku kako da lakše nađem M-ove, pošto ova 3 nisam uspeo... :D

"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

spadej

Glavna caka, bar kod mene, je stvaranje slike u glavi kako to sto trazim izgleda. M57 sam video na slikama u boji, i sa 16" Meade-om na Letenci. Takvu kakvu sam je video sa Meade-om ocekivao sam da vidim i sa mojim teleskopom. Trazio sam je 3 godine! Tek kad sam shvatio da cu videti samo malu sivu mrljicu, nasao sam je bez po muke.
Isto je sa zvezdanim skupovima. Vidim teleskopom (sa najmanjim uvecanjem) gomilu zvezda i ne kapiram da je to neki M. Tek kad dvogledom osmotrim isto to vidim sta sam nasao. Nasi okulari nemaju neko bog zna koliko siroko vidno polje, zato je dvogled mnogo bolji za pocetak. Opet kazem, to je u mom slucaju, ja jos uvek nemam sa cim da se hvalim kad su M-ovi u pitanju (a ni ostalo).

Predrag

Da, slažem se.
Ranije sam imao mali dvogled i sa njim je snalaženje bilo neuporedivo jednostavnije. Jeste da je sve bilo tačkasto, ali se lako pronađe.
Na mom teleskopu stoji tražioc 6X30. Nije loš i snalazim se nekako. Veliki problem mi je predstavljlo gradsko svetlo, pa mi je i u tražiocu nebo bilo solidno svetlo, tako da pretpostavljam da zato nisam mogao da pronađem ova 3 objekta.
Ipak sam početnik, što se tiče teleskopa, tako da nemem iskustva da ocenim sve što utiče na greške.
Međutim, naredni period planiram maksimalno da iskoristim.
Planirao sam pored kolimatora da kupim i oklular od 6mm ove vrste:

http://www.teleskop.rs/teleskop/okulari/gold-line

Zanima me da li smatrate da mi je ovaj okular potreban sada na početku? Sa njim i barlow 2X bi postigao uvećanje od 250 puta. Razlog njegove kupovine bi bilo posmatranje planeta.

"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Predrag

Da li je ovo neka greška? Trebalo bi da je ovo desno M105, ili...?
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan